Srovnání cyklistických batohů české značky R2


12 minut čtení

Objevte cyklistické batohy českého výrobce R2.
Na každý výlet na kole se hodí cyklistický batoh, do kterého můžete vzít všechny potřebné věci. I tady ale platí, že není batoh jako batoh, a proto jsem se zblízka podíval na dva batohy od českého výrobce R2. Byl to devítilitrový Rock Leader 9 a jeho větší brácha Trail Star s objemem 12 litrů. Oba batohy jsem testoval i se svojí přítelkyní, aby bylo jasněji i v tom, jak se tyto batohy vyjímají na ženských zádech.

Na co jsme se při testování a hodnocení zaměřili?

Komfort nošení

Co si pod tím představit? Šlo hlavně o to, jak se cítíme, když máme batoh na zádech. Vyzkoušeli jsme je prázdné, naplněné z poloviny, plné a také přeplněné. A proč i přeplněné? Protože se nám (určitě i vám) občas stává, že máte víc věcí, než by bylo zdrávo, ale potřebujete je do batohu nacpat a někam je převézt nebo přenést. A při tomto stavu se každý batoh chová jinak a pak z něj máte na zádech také jiný pocit.

Uspořádání kapes, poutek a jejich vnitřní uspořádání

Tohle je snad stejně důležité jako pocit batohu na zádech. Pro nás je hodně důležité, aby měl batoh dobře promyšlené kapsy, čímž bývá zaručeno, že se vám věci nebudou nekontrolovatelně válet po batohu. S tím je spojeno i rovnoměrné rozložení zátěže a komfortnější pocit na zádech. Takže vlastně jde ruku v ruce správné rozložení batohu s dobře zvoleným zádovým systémem.

Možnost využití

Když jsme se zamysleli při testování nad tímto aspektem, došli jsme k závěru, že každý batoh nemusí být striktně využit pouze na daný sport, ke kterému byl primárně vyroben. Je jasné, že si běžeckou vestu nevezmete na dvoudenní trek, ale naopak si můžete vzít cyklistický batoh na jednodenní výlet. I o tomhle se dočtete v následujícím textu.

Celkový dojem

Na závěr vám celkově zhodnotíme, jak se nám líbily použité materiály, kvalita zpracování, barevné provedení a prozradíme vám, který z batohů je naším favoritem.

Trail Star 12L

Začneme u větší verze s názvem R2 Trail Star 12L. Tenhle praktický cyklistický batoh je navržený tak, aby uspokojil potřeby široké škály cyklistů od těch méně náročných (rekreačních) až po náročnější skupiny, které vyžadují od batohu spolehlivost a precizní zpracování (závoďáci).

Dostatek praktických kapes

Co mě velice zaujalo, hned po otevření batohu, byly kapsy. Uvnitř najdete opravdu hodně praktických kapes i kapsiček, které můžete využít na vícero věcí. V první z hlavních kapes výrobce umístil mnoho kapes na různé drobnosti od montpák po nějakou tyčinku nebo papírové kapesníky. Dáte tam ale také pumpičku nebo náhradní duši, která se může hodit. Já batoh naplnil vším, co bych si na větší výlet vzal (viz fotka) a ještě mi spousta místa zbyla. Líbí se mi i boční kapsy, do kterých je možné dát třeba nějakou láhev, pokud zrovna jedete z nákupu. Nebo složenou bundu a jiné kusy oblečení. A čím jsou tyhle boční kapsy ještě skvělé? Mají utahovací poutka, díky kterým vám z nich uložená věc či láhev nevypadne. Batoh disponuje také otevřenou kapsou, kterou známe většinou z turistických batohů. Díky ní se zvětšil úložný prostor. Pokud ji nebudete chtít využit, jednoduše jí popruhy stáhnete, aby vám ve větru různě neplápolala. Další skvělou kapsičkou, kterou bych chtěl vyzdvihnout, je ta v horní části batohu. Má semišový vnitřek a je jako dělaná na cyklistické brýle, které si do ní můžete dát bez obav o jejich poškrábání. A zmíním ještě dvě kapsičky na hlavních upínacích popruzích. Jsou sice malé, ale praktické. Dáte do nich doklady, kapesníčky, peníze a další drobnosti. Osobně oceňuji, že nejsou větší, protože by při jízdě mohly zavazet.

Slušivý vzhled s reflexními prvky

V R2 tento batoh oblékli do slušivého kabátu ve dvou barevných provedeních. V zelené s černo-oranžovými doplňky a v černé se žlutými doplňky. Osobně se mi o něco více líbí černá verze, protože se hodí prakticky k jakkoliv barevnému cyklistickému i normálnímu oblečení. Batoh na sobě má ve spodní části reflexní odrazku, díky které budete vidět i večer. Do přední části batohu je příjemně zakomponovaný držák na helmu, kterou si na batoh můžete jednoduše připnout. Jen pozor na helmy, které mají ve své přední části síťku proti mouchám, tyto helmy na batoh bohužel nepřipnete, avšak 100% kompatibilitu budete mít s helmami od R2. [caption id='attachment_20509' align='aligncenter' width='633']Zmiňovaný držák na helmu Zmiňovaný držák na helmu[/caption] V dešti se nemusíte bát promoknutí batohu, protože je vybaven pláštěnkou, kterou najdete ve spodní části, v kapse a je označena deštivým symbolem. Musím říct, že pláštěnka je kvalitní a i po hodině jízdy ve vydatném dešti udržela déšť venku a batoh v suchu.

Perfektní zádový systém a hydratační systém

O perfektní ventilaci zad a příjemný pocit se postará ventilační systém AIR SHIELD, který je tvořen propnutým panelem ze síťoviny, vyztužený pevnými osami (je možné je oddělat). Ty sice přidávají batohu něco málo na váze, ale tento fakt je vykompenzován opravdu příjemným pocitem po oblečení. Záda se opravdu nepotí a ani po naložení se batoh na zádech nijak nekroutí. Popruhy jsou vybaveny utahovacím systémem, díky kterému si můžete vyladit přesně podle sebe náklon batohu a tím i jeho stabilitu. A co hydratační systém? Ten je u tohoto batohu také precizně vymyšlený. V hlavní kapse najdete poutko pro uchycení hydrovaku, které zajišťuje, aby v kapse nijak neposkakoval, apod. Na popruhu je potom držák, na který připnete hadici od hydrovaku a budete ji tak mít celou cestu po ruce. A to se opravdu hodí, hlavně na celodenní výlety, nebo když jedete ve dvou a spotřeba vody se zvyšuje. [caption id='attachment_20512' align='aligncenter' width='633']Pro vaši představu, jak vypadá batoh na ženě (171 cm) a muži (184 cm). Pro vaši představu, jak vypadá batoh na ženě (171 cm) a muži (184 cm).[/caption]

Na kolo, turistiku i do města

Důležitá je vysoká všestrannost batohu. Ten jsme brali do města na nákup, na turistický výlet i na kolo. Všude byl jako doma a vždycky nás podržel. Jak jsem psal výše, tak díky jeho vzhledu si s ním neuděláte ostudu ani v betonové džungli města nebo někde na kopci uprostřed přírody. Je ideální na jednodenní výlet, kde nepotřebujete mnoho vybavení. Nám vystačil pro dvě osoby na svačinu, lehké bundy a naplněný hydrovak a ještě zbylo místo například na outdoorovou kameru, apod. [caption id='attachment_20459' align='aligncenter' width='600']A když je vám hej, můžete si po cestě zapískat na píšťalku/ Píšťalka pro případ nouze. A když je vám hej, můžete si po cestě zapískat na píšťalku/ Píšťalka pro případ nouze.[/caption]

Klady:

 • Spousta kapes a organizér nářadí
 • Hezký vzhled
 • Skvělý zádový systém, kapsa na hydrovak a pláštěnka součástí batohu
 • Všestrannost využití

Zápory:

 • Hydrovak není součástí balení (Avšak, pokud by byl, cena by byla někde jinde)
 • Držák na helmu není kompatibilní se všemi typy helem

Hodnocení na závěr

Český výrobce R2 u tohoto batohu opět ukázal, že je špičkou v oboru. Umí vytvořit skvělé vybavení za přijatelné ceny a zaujmout tak širokou škálu zákazníků. Kdybych měl využít bodové hodnocení od 1 do 10, tak bych zvolil 9,5/10, protože vždy se může najít něco o chlup lepšího. Ale s klidným srdcem můžu tento batoh doporučit, pokud hledáte skvělý a všestranný batoh za rozumné peníze. Chci Trail Star 12L »

Rock Leader 9

A jak si vedl jeho menší brácha? Nezůstával vůbec pozadu. Svojí stavbou je jiný a také má co nabídnout. Tento batoh bych doporučil všem, kteří chtějí dostatek kapes, ale menší váhu a o něco menší velikost. Stejně jako Trail Star 12L, tak i R2 Rock Leader zaujme širokou škálu cyklistů a možná o něco více ženy, u kterých by mohl zabodovat zmiňovanou menší váhou a menšími rozměry.

Kapsy, kam se podíváš

I takhle by se dal definovat vnitřek Rock Leaderu 9. Výrobce si dal záležet a umístil do nitra batohu spoustu kapes, do kterých si můžete rovnoměrně a prakticky uspořádat nářadí, doklady, sportovní výživu, apod. Přední kapsa obsahující zmiňovaný organizér nářadí je umístěna ve přední části batohu (mírně odsazena od hlavní kapsy). Jak můžete vidět na fotce, tak se do ní vleze opravdu hodně věcí od pumpičky, po láhev se sprejem až po výživu. A ještě bychom do ní něco málo dali. Když tuhle kapsu zapnete, tak se objeví prostor na venkovní vak na helmu, který lze smotat v případě, že by na batohu zavazel. K jeho uschování slouží kapsa ve spodní části batohu. Uvnitř největší kapsy je, kromě dostatečného množství úložného prostoru, také malá kapsička na drobnosti (například doklady). A aby toho nebylo málo, tak má batoh ještě takovou „mezikapsu“, která je vybavena semišovým vnitřkem pro umístění brýlí, aby se nepoškrábaly. Poslední kapsičky jsou na bočních popruzích, stejně jako u Trail Staru. Velikostně jsou téměř stejné a praktické. Ani velké, ani malé, prostě tak akorát na drobnosti, které potřebujete mít vždy po ruce.

Vzhled, který buď zaujme, nebo odradí

Ano, je tomu tak. Tenhle batoh bude svým vzhledem buď bavit, nebo odrazovat. Výrobce vsadil spíše na jednoduchost se svým velikým logem na čelní straně (podobně jako u Trail Staru). Na černém provedení tohle logo není tak vidět a líbí se nám asi nejvíc. Naopak se žluto-zelenou verzí budete nejlépe vidět a poletí na vás nejspíš spousta hmyzu při letních projížďkách. Všechny tři nabízené barevné provedení pro porovnání Ve výbavě nechybí ani reflexní prvky, které jsou skryté v nápisu ROCK LEADER 9 a v proužcích na zádových popruzích. Aby věci zůstaly v suchu a čisté, dostal i tento batoh do výbavy pláštěnku, která je umístěna také vespod batohu. Lze se k ní jednoduše dostat a zakryje celý (i pořádně naplněný) batoh, na kterém dobře drží díky gumě po celém svém obvodu.

Jednodušší, ale promyšlený zádový systém

Zádový systém EVAPOUR u tohoto batohu bych nazval jednodušším, čímž ale nechci tvrdit, že by byl horší než u Trail Staru. Je prostě jiný. Nemá v sobě zakomponovanou kovovou výztuhu, čímž se stává batoh lehčím a přijatelnějším i pro ženy. Je tvořen, stejně jako zádové popruhy, z EVA pěny (tu můžete najít například v obuvi). Ta vám zaručí pohodlí a komfort při delších vyjížďkách. Jediným nedostatkem tohoto systému je fakt, že se nám potila záda o něco více než u zádového systému Air Shield, kde je batoh dále od zad.

Klady:

 • Spousta kapes, organizér na nářadí
 • Reflexní prvky, pláštěnka součástí batohu
 • Lehký, dobře padnoucí
 • Hodí se i na turistické výlety nebo do města
 • Ideální i pro menší postavy

Zápory:

 • S EVAPOUR zádovým systémem se nám více potila záda
[caption id='attachment_20516' align='aligncenter' width='633']Vlevo Rock Leader 9, vpravo Trail Star 12L – zádové systémy vedle sebe pro porovnání Vlevo Rock Leader 9, vpravo Trail Star 12L – zádové systémy vedle sebe pro porovnání[/caption]

Slovo závěrem

Oba batohy mají své specifické vlastnosti, ve kterých se najde široká škála nejen cyklistů či cyklistek. Líbí se nám jejich všestrannost a s klidným svědomím můžeme oba doporučit. Snad vás budou bavit tak jako nás a užijete si s nimi spoustu zábavy na svých vyjížďkách a výletech. Chci Rock Leader 9 »

Vyšlápněte si pro další čtení...

Starší články