RECENZE: Yonex Vcore Pro 2021 – adept na tenisové rakety roku


21 minut čtení

Tenisové rakety Yonex Vcore Pro 2021 vycházejí z japonské preciznosti a hlasitě si říkají o titul nejlepších tenisových raket roku.
Yonex začal vyrábět tenisové rakety v roce 1971. Od té doby ušel neuvěřitelnou cestu a stal se synonymem pro bezprecedentní přesnost výroby a nejvyšší kvalitu použitých materiálů. Své vrcholné modely tenisových a badmintonových raket vyrábí ve vlastní továrně v Japonsku. Dnes se podíváme pod pokličku nejvyšší řady tenisových raket Yonex Vcore Pro 2021, které jsou určené pro pokročilé, zkušené a závodní hráče. Otestoval jsem dva nejočekávanější modely – klasickou verzi Vcore Pro 97 (310 g) a středně těžký model Vcore Pro 100 (300 g). Oba na mě udělaly velký dojem. [caption id='attachment_21161' align='aligncenter' width='633']Hlava rakety verze 97 je viditelně menší, přesto má nečekaně velký sweetspot a nemusíte se bát nečistých zásahů. Hlava rakety verze 97 je viditelně menší, přesto má nečekaně velký sweetspot a nemusíte se bát nečistých zásahů.[/caption]

Fantasticky isometricky

Patentovaná technologie tvaru hlavy rakety Isometric nesmí u Yonexu chybět. Je tady s námi už více jak 30 let. Dokonce už Martina Navrátilová v roce 1982 hrála s modelem Yonex R-7, který měl zvláštní isometrický tvar hlavy rakety. Hlavně dámy mají k raketám Yonex velmi kladný vztah. Vždyť v dnešní době více jak 40 profesionálních tenistek na té nejvyšší úrovni hraje právě s touto značkou včetně naší Markéty Vondroušové či Marie Bouzkové. Důvod je zřejmý – isometrický tvar hlavy rakety rozšiřuje sweetspot bez toho, aniž by obětoval stabilitu a přesnost rámu. Navíc, raketa díky tomu generuje více snadné energie, kterou je pak možné využít ve formě razantních úderů.
Koukněte se také na videorecenzi tenisových raket Yonex Vcore Pro od Zdeňka Hrabálka. Rámy Yonex i přes svoji měkkost patří k nejstabilnějším raketám na trhu. Z toho důvodu se s nimi fantasticky hraje také na síti. Hranatý tvar hlavy sice na první pohled nemusí pro někoho být příliš estetický, nicméně mnohem důležitější je, že tato technologie funguje. A nikdo jiný isometrický tvar hlavy nesmí použít, třebaže se o to nepřímo některé konkureční značky pokoušejí. Zkrátka a dobře, Yonex je jenom jeden a pokud chcete zažít onen senzační pocit ze hry, který je pro Yonex typický, pak jim dejte šanci.

Preciznost, kontrola a cit

Yonex má své řady raket označené takto – Astrel = komfort, Vcore = spin, Ezone = síla a Vcore Pro = kontrola. Pro orientaci v nepřeberném množství značek a typů raket je toto členění jednoduše geniální. Zatímco ostatní značky chrlí nové modely a řady jako na běžícím pásu, tak Yonex se nevzdává svého firemního hesla pro své produkty: „Maximální kvalita pro co nejširší spektrum zákazníků.“ A kvantita není kvalita, jak je dobře známo. Rakety Vcore Pro jsou skutečně na pomyslném vrcholu potravního řetezce. Nejbližší konkurencí jsou rakety Wilson Pro Staff, Head Prestige, Babolat Pure Strike, Dunlop CX či Tecnifibre T-Fight. Preciznost, kontrola a cit jsou hlavním tahákem těchto raket. Zatímco někteří výrobci se pyšní větší plejádou řad, tak Yonex zase nabízí v každé řadě o něco více modelů. [caption id='attachment_21170' align='aligncenter' width='633']Tenisové rakety Yonex Vcore Pro 2021. Tenisové rakety Yonex Vcore Pro 2021.[/caption] Konkrétně řada Vcore Pro obsahuje celkem 7 raket, ze kterých si vybere úplně každý náročnější hráč od pokročilých rekreantů až po turnajové profíky. Možná trochu překvapivě chybí model 95 s hlavou o rozměru pouhých 613 cm2. Taková raketa už by byla příliš náročná a prodávala by se jen minimálně. Pokud se tedy rozhodnete zůstat při zemi a nepůjdete do nejtěžších verzí Vcore Pro 97D (320 g) a 97H (330 g), pak modely Vcore Pro 100 a 97 splní vaše očekávání na jedničku. Teď jde jen o to, abyste vy splnili požadavky na hraní s nimi.

Yonex Vcore Pro 100 (300 g)

Tradičně začnu hodnocení lehčím modelem Yonex Vcore Pro 100, který je maximálně univerzální a potěší nejširší spektrum hráčů od středně pokročilých, až po zkušenější klubové hráče s turnajovými ambicemi. Především zkušené ženy budou koukat po tomto lehčím modelu. Hned na úvod musím říct, že několik úvodních minut jsem z rakety příliš nadšený nebyl. Trochu jsem se hledal a míčky mi létaly všude možně. Isometrický tvar hlavy ji pocitově zvětšuje a přidává na snadné síle. Míčky tak z rakety létají velmi razantně a musíte trochu upravit švih tak, abyste kurt zbytečně nepřestřelovali. V mém případě to znamenalo přidat více spinu. A hle, míčky hned začaly padat na své místo a rotace mě příjemně překvapila. Díky otevřenějšímu vzoru výpletu 16x19 není problém rotaci míčku udělit z jakékoliv pozice. [caption id='attachment_21171' align='aligncenter' width='633']Technické parametry tenisové rakety Yonex Vcore Pro 100. Technické parametry tenisové rakety Yonex Vcore Pro 100.[/caption] Pokud s touto raketou chcete hrát ploché narážené údery, pak si dejte pozor. Raketě chutná jak horní rotace, tak rotace spodní. Čopy, voleje a podání jsou s Yonex Vcore Pro 100 stabilní a na model s velikostí hlavy 645 cm2 i nečekaně přesné. Překvapilo mě, že raketa v ruce působí těžším dojmem, než jsem u podobně těžkých raket zvyklý. Jako kdyby vážila o 5–10 g více. Raketa je sice vyvážená na 320 mm, což je u této hmotnosti běžné, ale přesto jsem měl dojem, že v ruce držím těžší rám. Když už je řeč o rámu, tak ten má šířku 23 mm konstatně a švihová hmotnost rakety ja na úctyhodných 321 bodech. To vysvětluje onu energetickou výbušnost rakety. Díky tomu je překvapivě razantnější než její těžší sestřička Yonex Vcore Pro 97, o které bude teprve řeč.

Yonex Vcore Pro 97 (310 g)

Klasický těžší model Yonex Vcore Pro 97 s hlavou o rozměru pouhých 626 cm2 a tenoučkým 21 mm rámem může u většiny amatérských hráčů vzbuzovat velký respekt. Je k tomu ale opravdu důvod? Ano i ne. [caption id='attachment_21162' align='aligncenter' width='633']Srovnání tloušťky rámu verze 100 (vlevo) a verze 97. Srovnání tloušťky rámu verze 100 (vlevo) a verze 97.[/caption] V první řadě vyvážení na 310 mm dělá z této rakety velmi dobře ovladatelnou zbraň. V ruce je pocitově dokonce lehčí, než výše zmiňovaná 300g verze s větší hlavou. A není to jenom můj pocit, který hovoří ve prospěch snadnější kontroly rámu. Změřená švihová hmotnost rakety je 318 bodů, což je možná trochu za očekáváním. Nicméně to otevírá prostor pro případné další úpravy rámu přidáním olověných pásek do hlavy. Herně raketa působí místy až „unaveným“ dojmem. Zkrátka a dobře to od ní zdaleka neletí tak snadno, jako od modelu Yonex Vcore 100. Důvod je zřejmý. Tato raketa je určena pro hráče, kteří vyžadují chirurgickou preciznost a perfektní kontrolu míčku. Nikoliv automatickou sílu. [caption id='attachment_21172' align='aligncenter' width='633']Technické parametry tenisové rakety Yonex Vcore Pro 97. Technické parametry tenisové rakety Yonex Vcore Pro 97.[/caption] Z toho vyplývá jediné. Její vlastnosti se naplno projeví až v momentě, kdy do úderu dáváte skutečně všechno, co v sobě máte. Raketa se spíše než o generování energie snaží o její usměrnění a ovládnutí. Díky tomu se do úderu můžete pořádně položit výrazně více napřímo a netřeba tolik řešit topspin. Užíval jsem si jednoručný bekhend á la Stan Wawrinka, který s touto raketou chodí do kurtu tak nějak automaticky. A to jsem obouručák, ale nemohl jsem si pomoct to nevyzkoušet. Narážené a přímé údery jsou s touto raketou bezproblémové, třebaže vzor výpletu 16x19 nahrává více spinové hře. Pokud jde o strach z malé hlavy, tak ten si schovejte na nějaký hororový snímek do kina. Yonex s isometrickým tvarem hlavy rakety dokáže ze 626 cm2 udělat v reálu sweetspot rovnající se hlavě o rozměru přibližně 640 cm2. Ano, musíte si trochu dávat pozor na čistotu zásahu, ale ne tolik, jak byste u takto malé hlavy čekali. Yonex Vcore Pro 97 je tak perfektní zbraní pro všechny zkušené amatéry, klubové nadšence a ambiciózní juniory, kteří hledají v raketě spolehlivého parťáka pro přesnou, razantní a citlivou celodvorcovou hru.

Všechno je v nohou

Píšu to v každé recenzi náročnějších raket pro zkušené až turnajové hráče, ale opakování je matka moudrosti. Tyhle rakety neodpouští chybu nohou. A teď nemyslím přešlap u servisu. Jakmile se jenom trochu na míček vykašlete a budete ho chtít ošulit, tak se připravte na zklamání rovnající se dětskému objevu, že Ježíšek neexistuje. Stalo se mi to xkrát, že míček skončil téměř pod sítí. Ne v síti, ale pod ní! Pokaždé jsem se na raketu podíval s údivem a ona mi odpověděla: „No moc tak na mě nekoukej, já to za tebe hrát nebudu.“ Při rychlé zpětné analýze jsem si uvědomil, že je to jasně moje chyba. Nohy jsem zapomněl na lavičce. Podobně na raketu reagoval i kamarád z mančaftu. Po pěti minutách inteznivního hitování šel z kurtu a já mu nadšeně říkám: „S tou raketou ti to šlo,“ a on jen unaveně pronesl: „Jo, ale už nemůžu.“ [caption id='attachment_21173' align='aligncenter' width='633']Tenisové rakety Yonex Vcore Pro. Tenisové rakety Yonex Vcore Pro.[/caption] Přesně takto výstižně je možné zhodnotit obě rakety, přičemž verze Yonex Vcore Pro 97 je v tomto ještě náročnější. Abych parafrázoval hlášku z kultovní české pohádky: „Bez nohou (soli) to nebude nikdy ono!“ Rakety z vás dostanou více, než si myslíte, že ve vás je. To je i dobrá zpráva z toho důvodu, že rakety s vámi takříkajíc nezestárnou, protože vás budou nutit se neustále hýbat a zlepšovat se. A jako správný parťák vás upozorní, že něco děláte špatně. U raket Yonex Vcore Pro si na výmluvy na materiál můžete nechat zajít chuť. V těchto raketách chyba nikdy nebude.

Technologické mistrovství

Yonex je kromě svého typického tvaru hlavy známý také pro inovaci grafitového materiálu a jeho specifickém použití ve svých raketách. Obě rakety jsou vybaveny nejmodernější generací grafitu H.M. Graphite v úpravě s technologií 2G-NAMD Flex Force. Tento systém vyniká svojí pružností a rychlostí s jakou se rám navrací do původní polohy po zásahu míčku. To vede k rychlejšímu švihu a zlepšení vlastnosti anglicky pojmenované „ball pocketing“. Míček zůstává déle na strunách, raketa jej díky své flexi lépe obejme a pro vás to znamená snadnější kontrolu nad vypuštěním míčku a jeho umístěním. [caption id='attachment_21163' align='aligncenter' width='633']Nejmodernější technologie v raketách Vcore Pro jsou zárukou špičkové kvality a výkonnosti. Nejmodernější technologie v raketách Vcore Pro jsou zárukou špičkové kvality a výkonnosti.[/caption] Novinkou u řady Vcore Pro je technologie Flexcon System, která v sobě spojuje výše zmíněnou konstrukci Flex Force a nový polymer Flex Fuse, který vyplňuje grafitovou pryskyřici v krčku rámu. Výsledkem této spolupráce několika materiálů najednou je větší komfort, vyšší flexe a zároveň stabilita rámu. To jsou vlastnosti, které se v současném moderním tenise stávají vysoce žádanými. Yonex zároveň u této řady prodloužil shaft směrem nahoru, a naopak zkrátil konec krčku spojující držadlo pro vyšší citlivost a propojení paže s raketou. Ptáte se, jestli tohle všechno funguje? Ano a velmi dobře. [caption id='attachment_21164' align='aligncenter' width='633']Vrcholné modely raket Yonex jako je Vcore Pro 100 a 97 jsou vyrobené ve vlastní továrně v Japonsku. Vrcholné modely raket Yonex jako je Vcore Pro 100 a 97 jsou vyrobené ve vlastní továrně v Japonsku.[/caption]

Pružné přesto stabilní

Výrobci tenisových raket se v posledních zhruba 5 letech snaží zdánlivě o nemožné. Udělat rakety pružnější tak, aby se svým chováním podobaly dřevěným raketám z doby dávno minulé. Zároveň ale chtějí, aby tyto rámy byly pevné, stabilní a dobře pohlcovaly vibrace. Velmi dobře se to povedlo Wilsonu se svojí revoluční raketou Wilson Clash. Ta ale příliš neoslovila zkušené a závodní hráče, protože byla jakýmsi kompromisem, který ve prospěch snadné síly a pružnosti obětoval přesnost a kontrolu. Yonex zdá se býti v tomto před konkurencí o kousek napřed. Však posuďte sami. Raketa Yonex Vcore Pro 100 má tvrdost rámu 63 RA a těžší model Yonex Vcore Pro 97 dokonce jen 60 RA. To jsou velmi nízké hodnoty, které zaručují vysokou flexi rakety. Co je ale zajímavé, je fakt, že všichni hráči, kterým jsem rakety zapůjčil, na ně reagovali slovy: „Ty jsou ale tvrdý!“ Jenže, nepleťme si pojmy s dojmy. V tomto případě tvrdost se stabilitou. [caption id='attachment_21165' align='aligncenter' width='633']Prodloužený shaft přidává na flexibilitě a zkrácené napojení krčku k držadlu vám poskytne více citu a kontroly. Prodloužený shaft přidává na flexibilitě a zkrácené napojení krčku k držadlu vám poskytne více citu a kontroly.[/caption] Stabilní raketa sice může působit tvrdě, ale reálně velmi dobře tlumí nežádoucí vysokofrekvenční vibrace, které stojí za problémy s paží a tenisovým loktem. Stabilní raketa působí v ruce tvrdě, protože se umí dobře vypořádat s velmi rychlým míčkem, typicky volejem či returnem. Zkrátka úder narazíte a máte dojem prkna v ruce. Nicméně do držadla a potažmo paže se vám nežádoucí vibrace nedostávají, protože se velmi rychle rozloží v konstrukci rakety. A o rychlost pohlcení vibrací jde především. Čím rychleji se jich raketa dokáže zbavit, tím menší množství doputuje dále až do ruky. Zatímco tedy hráči na rakety reagovali slovy „Ty jsou tvrdý (v překladu stabilní),“ tak nikdo z nich už neřekl mnohem obávanější větu, která u jiných raket občas zazní: „Bolí mě z nich ruka.“ A to je dvojí výhra pro Yonex.

Je libo servis-volej?

Rakety Yonex Vcore Pro jsou celé o bezprecedentní stabilitě. Od základní čáry se rámy ani nehnou a podrží vás v každé situaci. Nejenom při útoku, ale také při obraně. Omračující je pak dojem na síti. Na volejích máte s raketami pocit, že je v nich zabudovaný nějaký mechanismus, který míček takříkajíc domáčkne směrem k zemi. Zde se naplno projevuje technologie Flex Force, o které jsem hovořil výše. Raketa míček doplácne, udělí mu pomyslnou facku, a to ve velmi krátkém čase. Tuto bleskovou návratovost prohnutého rámu zpět do původní polohy vnímáte jako prodlouženou paži, která ani na úplném konci rakety nejeví známky únavy nebo pochybností. Tento pocit vám přidává na sebevědomí a jistotě. [caption id='attachment_21174' align='aligncenter' width='633']Tenisové rakety Yonex Vcore Pro. Tenisové rakety Yonex Vcore Pro.[/caption] Útočně laděné hráče se stylem hry servis-volej obě rakety podpoří v jejich úsilí uhrát si výměnu v co nejkratším čase. U méně stabilních raket si náročný náběh na síť nemůžete dovolit, protože vás zklamou hned při prvním přípravném voleji, který bývá zlomový pro konečný výsledek výměny. Yonex Vcore Pro drží i při maximálně natažené ruce, kdy přípravný volej hrajete v těžké pozici. Nastavíte raketu v potřebném úhlu, pevně stisknete držadlo v momentě zásahu míčku a o zbytek se postará rám. Podobnými vlastnostmi se chlubí nejtěžší verze Wilson Pro Staff RF 97. Ta ale váží 340 g a pro většinu lidí je neúnosně těžká. Stejnou práci odvedou i tyto lehčí rakety od Yonexu, což je obdivuhodné.

Máte rádi retro design?

Záleží, co si pod pojmem retro design představíte. Pro mě už je retro i klip na písničku Freestyler od Bomfunk MC's z 90. let. A přesně takové pocity z raket mám. Rám hýří barvami a diskotékovými vzory, ale přitom nepůsobí rušivě. Možná za to může matnější provedení nástřiku v kombinaci s tmavšími odstíny. [caption id='attachment_21167' align='aligncenter' width='633']Diskotékový design z devadesátých let má šmrnc, ale zároveň nepůsobí rušivě. Diskotékový design z devadesátých let má šmrnc, ale zároveň nepůsobí rušivě.[/caption] Efektní je nápis a logo Yonex na krčku hlavy. Ten se leskne a je složený z velkého množství mini proužků, které spatříte až při detailním pohledu. Špičkové zpracování nástřiku, polepů a všech detailů je ozdobou značky Yonex. Je zajímavé, jak u ostatních výrobců raket běžně narážím na nedostatky v lepení, špatném vrstvení laku, drobné prasklinky a další chyby na rámu. Ty běžně v recenzích nekrizituji, protože je nepovažuji za tolik zásadní. Ale u Yonexu je vše naprosto perfektní do nejmenšího detailu a ve srovnání s ním působí některé konkurenční rámy „Made in China“ jako padělky. Jako kdyby každá raketa od Yonexu byla určená pro Naomi Osaka nebo Stana Wawrinku. Nebo do vitríny. [caption id='attachment_21166' align='aligncenter' width='633']Veškeré detaily na rámu rakety nemají jedinou vadu na kráse. Vše je perfektní a čisté. Veškeré detaily na rámu rakety nemají jedinou vadu na kráse. Vše je perfektní a čisté.[/caption]

Pozor na kulatý grip

Je to jediná věc, která mi na raketách Yonex přímo vadila. Kulatý tvar gripu. Rakety jsem testoval ve velikosti gripu č. 3 s jedním overgripem, který jsem ale okamžitě sundal. I tak jsem po prvním úchopu znejistěl a raději zkontroloval velikostní číslo na gripu. Domníval jsem se totiž, že držím v ruce grip č. 4. Nikoliv. Skutečnost je taková, že grip 3 u Yonexu je pocitově objemnější a celkově více kulatý než gripy u Wilsonu, Babolatu či Headu. Při přeměření nejdelší strany gripu, která se vám při úchopu opírá o dlaň, jsem naměřil jen 1,8 cm. U ostatních raket jsou to přibližně 2 cm. Tento 2mm rozdíl je v ruce znát a pokud máte rádi gripy, u kterých si snadno najdete hranu, pak zde trochu narazíte. [caption id='attachment_21168' align='aligncenter' width='633']Specifický kulatý grip je pocitově větší a kulatější, než u raket jiných značek. Může za to kratší strana hlavní ploché části gripu. Specifický kulatý grip je pocitově větší a kulatější, než u raket jiných značek. Může za to kratší strana hlavní ploché části gripu.[/caption] Nevím proč to tak Yonex má, ale svým způsobem to může být i výhoda při manipulaci s raketou např. na rychlých reakčních volejích. Přehmátnutí z forhendu na bekhend, a naopak bude o něco rychlejší, ale méně přesné. Pokud hrajete s gripem č. 3 bez overgripu, pak tady počítejte spíše s pocitem, jako kdyby na raketě už 1 overgrip byl. Při nákupu rakety doporučuji zvolit menší velikost gripu, abyste měli prostor pro případné korekce velikosti směrem nahoru. Je potřeba počítat s tím, že u raket Yonex Vcore Pro nemáte tak velké opěrné místo pro dlaň, jako u konkurence. Tento problém je částečně možné vyřešit namotáním méně komfortní základní omotávky (typicky kůže), která by více dala vyniknout hranám. Nicméně kulatosti gripu se tak úplně nezbavíte a je potřeba si na to zvyknout.

Rakety roku 2021

Na velká prohlášení o nejlepších rámech roku není nikdy pozdě a Yonex to se svojí novou verzí Vcore Pro stihl za pět minut dvanáct. Část důležitých raket pro sezónu 2021 vyšla na konci roku 2020. Byla mezi nimi razantní Babolat Pure Drive 2021 a velmi precizní Wilson Pro Staff v13. Tento rok jsem otestoval společenské rakety Lacoste L20/L20L, ostré Wilson Blade v8 s vynikajícím citem a nečekaně výbušné Tecnifibre TF-X1. Velký dojem na mě udělala také raketa Igy Swiatek Tecnifibre 298 Iga. Raketami roku se však pro mě stávají aktuálně hodnocené Yonex Vcore Pro. Mají úplně všechno, co si od špičkové rakety můžete přát, a ještě něco navíc, co umí jen Yonex. Jsou jak velmi stabilní, precizní a citlivé, tak i výbušné a příjemné na hru. Je to ultimátní kombinace všech klíčových parametrů dohromady. Nejsou to rakety, se kterými se sžijete od prvních úderů. Musíte jim přijít na chuť a dávat při každém úderu pozor na to, jak se hýbete. Pokud ale vše uděláte tak jak máte, rakety vám to desetkrát vrátí. [caption id='attachment_21169' align='aligncenter' width='633']Rakety Yonex Vcore Pro 2021 prakticky nemají chybu a mohu je doporučit každému náročnému hráči s agresivním a přesným stylem hry. Rakety Yonex Vcore Pro 2021 prakticky nemají chybu a mohu je doporučit každému náročnému hráči s agresivním a přesným stylem hry.[/caption] Spolehlivost je to, co tyto rakety vystihuje v každém momentu. Oceňuji také zpětnou vazbu a komunikaci rámu s rukou hráče. Rakety se tak stávají komplexní součástí vašeho tenisového já. Je to něco, co ostatní výrobci raket podle mého názoru stále tak trochu dohání. Yonex má na toto propojení těla a nástroje patent. Pokud tedy toužíte po ultimátním tenisovém zážitku, pak si Yonex Vcore Pro zapište na nejužší seznam přání. Pamatujte ale na to, co jsem v recenzi zmiňoval. Toto nejsou rakety, které hrají za vás. Jsou to rakety, které hrají s vámi. Tak se snažte, abyste jejich potenciál využili naplno. Za každé procento úsilí navíc se vám bohatě odmění.

Plusy raket Vcore Pro 100 / 97

  • Perfektní mix stability a flexibility
  • Vynikající přesnost (především model 97)
  • Výbušnost rámu a razance (především model 100)
  • Isometrický tvar hlavy zvětšuje sweetspot
  • Velmi dobrá ovladatelnost
  • Vynikající komfort bez rušivých vibrací
  • Špičková japonská kontrola kvality a zpracování
  • Pěkný retro design

Mínusy raket Vcore Pro 100 / 97

  • Je potřeba jim přijít na chuť
  • Náročnější na pohyb a práci nohou
  • Specifický kulatý grip je pocitově větší
Chci Yonex Vcore Pro »

Další servis tenisového čtení…

Starší články