RECENZE: Tenisové rakety Tecnifibre TF40 305 a 315


12 minut čtení

Tecnifibre a tenis? Objevte spojení, které vám učaruje.
Francouzská firma Tecnifibre je ve světě raketových sportů známá především jako výrobce špičkových tenisových strun a vynikajících squashových raket. Na poli tenisových raket zůstává tato značka tak trochu neprávem opomíjena. Začíná se však blýskat na lepší časy. Postupně díky tvrdé a nadšené práci zaměstnanců a vynikajících výsledků hráčů, jako je tenisová superstar posledních měsíců Daniil Medvedev či ostřílený veterán Jeremy Chardy, si rakety Tecnifibre získávají oblibu napříč celým spektrem tenistů a tenistek všech věkových kategorií a úrovní. V této recenzi se podíváme na nejnovější modely výkonnostních raket Tecnifibre TF40 305 a 315.

Tecnifibre v novém hávu

Pokud se o značku Tecnifibre trochu zajímáte, pak vám jistě nemohlo uniknout, že nové tenisové rakety jsou velmi podobné modelům XTC. Název TF40 je zkratkou pro sérii T-Fight a čtyřicítka odkazuje na 40 let od založení firmy Tecnifibre Thierrym Maissantem. Tento výroční model však není pouhým přestříkaným staříkem, ale plnohodnotným nástupcem s celou řadou novinek. Design rakety je vskutku nevšední. Francouzské barvy jsou nepřehlédnutelné a v českém prostředí se také neztratí. S trochou nadsázky si použité národní barvy můžeme přivlastnit a radovat se z nich. Naprosto originálně vypadá rám hlavy rakety na bocích. Nachází se zde vystouplé vlnky, které raketě dávají osobitý styl. Jestli to má i nějaký praktický význam co se aerodynamiky týče, to netuším, ale vypadá to velmi zajímavě. Netradiční jsou také průchodky na struny, které z vnější strany nabízí vyplétačům více místa pro uložení strun. Zároveň díky vystouplému krytu brání struny před poškozením při úderech hraných nízko u země. Nepřehlédnutelná je samotná velikost průchodek. Bez problému byste otvorem protáhli dvě struny. Tento prvek má i praktický dopad na samotný komfort při hře. V krčku rakety je umístěný štítek s logem ATP World Tour, jehož je Tecnifibre oficiálním partnerem už od roku 2013. Pěkný detail, který u jiných raket nenajdete.

Jako vejce vejci

Konstrukce rámu potěší hráče vyznávající klasiku. Šířka rámu je pouhých 21,7 mm a dává tušit, že v ruce držíte výkonnostně zaměřenou raketu. Tvar hlavy je na první pohled vejcovitý, avšak při pohledu s větším odstupem v něm uvidíte chytrou kombinaci oválného a hranatého tvaru. Není to zdaleka tak patrné jako v případě isometrického tvaru u raket značky Yonex, ale jedna podobnost by se našla. Nové té-ef čtyřicítky jako by z oka vypadly raketám Babolat Pure Strike 2020, nad kterými jsem se rozplýval v dřívější recenzi. Co je ovšem ještě zajímavější, tak nejenom, že tak vypadají, ale ono se s nimi i stejně dobře hraje. Obě francouzské značky vytvořily rakety určené pro přesnou, tvrdou a velmi dobře kontrolovanou hru. Skoro se mi chce říct, že dál není třeba napsat ani řádek a raketa Tecnifibre je stejně dobrá jako ta od Babolatu, akorát je levnější. Jenže ono to tak úplně pravdou není, protože nové rakety TF40 jsou možná ještě o kousek lepší. Mají totiž v sobě něco, co hře dává samo o sobě větší šťávu a mám pocit, že se s nimi tolik nenadřu, jako s modely Pure Strike 2020.

Bouchni si do mě

Oba testované modely Tecnifibre TF40 v gramáži 305 g a 315 g jsou si velmi podobné. Mají stejný design, vzor strun 18x20 a velikost hlavy 630 cm2. Rozdíl je ve vyvážení, kdy lehčí model je vyvážený více do hlavy na 325 mm a těžší model více do ruky na 310 mm. Zajímavostí je, že lehčí model z této dvojice má vyšší švihovou hmotnost. Může za to právě vyvážení více do hlavy. Oblíbil jsem si právě lehčí 305g model, který tolik neunavuje paži a přesto to od něj skvěle letí. Obě rakety jsou určeny pro agresivní celodvorcový styl tenisu a chutnají jim především přímější údery, voleje a čopy. Tento pestrý styl vyznává také Daniil Medvedev, který hraje velmi přímočaře bez větších spinů. Zkrátka to švihá hlava nehlava a výborně mění rytmus hry. Na rovinu říkám, že rakety TF40 nejsou spinové rakety. Avšak v kombinaci s hranatým výpletem není problém míček roztočit dle potřeby. Tenisové rakety Tecnifibre TF40 jsem měl vypletené mojí oblíbenou polyesterovou strunou Tecnifibre Black Code 1,28 mm na 24/23 kg. Tento pětihranný výplet je pro tyto rakety jako stvořený. Svými parametry je velmi podobný konkurenčnímu osmihrannému Babolat RPM Blast. Jeho nespornou výhodou je však delší životnost, a také dlouhotrvající stabilita napětí. Rakety jsou velmi živé a překvapivě samy o sobě generují spoustu energie. Oproti závodním modelům XTC mi TF40 přijdou přívětivější k ruce, pružnější a ne tak brutální, co se zpětné odezvy týče. Vnímám je jako mírně komfortnější a ovladatelnější variantu pro širší spektrum hráčů.

Stabilita a komfort

Novinkou u raket Tecnifibre je technologie RS Section. Přepracovaný krček rámu lépe tlumí vibrace a raketu stabilizuje. Tato vlastnost je asi největším rozdílem oproti raketám XTC. Stabilita je vynikající, a pokud nejste vyloženě profesionální hráč, který naopak potřebuje přenést do ruky co nejvíce informací, tak vám raketa učaruje. Významně se to projevuje na volejích a přímých narážených úderech při returnu. S rukou vám žádná bomba nic neudělá a když se do míčku opřete, letí jak naváděná střela přesně tam, kam potřebujete. Zvýšil se také komfort hry. Přesto jsem neměl pocit, že bych o něco přicházel. Tento zajímavý mix vlastností mě vede k myšlence, že rakety Tecnifibre TF40 jsou postaveny opět blíže obyčejným smrtelníkům. Nekladou takové nároky na za každou cenu dokonalou techniku hry, a přesto s nimi můžete hrát na výkonnostní úrovni. Rakety Tecnifibre jsem zkoušel několik hodin s množstvím různě nadaných a šikovných hráčů od úplných hobíků až po zkušené klubové hráče, se kterými ještě sem tam vyrazím na celostátní turnaj v našem kraji. Potěším trenéry a jejich paži, protože rakety fungují skvěle jak při obyčejném nahrávání a volnější hře, tak v ostrém tempu. Když hrajete volně, krásně to od nich letí a nenadřete se. Při rychlé hře máte neomezené možnosti, jak údery zahrát. Raketa vás podrží v každé situaci. Většinou se při recenzování raket setkávám s tím, že fungují v nějaké oblasti výjimečně a v některých situacích se s nimi člověk nadře. U TF40 jsem se s tím nesetkal. Jsou navíc díky vzoru výpletu 18x20 velmi přesné, a přesto mají štědrý sweetspot dovolující zásah míčku i lehce mimo střed.

V raketách Tecnifibre je něco víc

Můj ultimátní test rakety jsem provedl při sparingu se solidně hrající hráčkou, která mě často přetlačí. Celou část rozehrávky včetně důkladného tréninku krosových úderů, volejů a podání, jsem podstoupil s raketou Babolat Pure Strike 2020 18x20. Do této doby jistě má nejoblíbenější raketa. Byla to určitě dobrá půl hodinka. Údery nám chodily svižně s minimální chybovostí. Byl to takový ten fajn trénink, kdy se vše daří a člověk je pěkně v tempu. Pak jsme přešli ke hře na body s podáním. Bez jediné rozehrávky jsem si do ruky vzal raketu Tecnifibre TF 40 305 a šel do toho naostro. Někdy má člověk pocit, že s novou raketou bude muset upravit švih, potažmo nápřah a celkový timing. V tomto případě však byl přechod naprosto plynulý bez nutnosti se raketě přizpůsobovat. Od prvního úderu mě překvapilo hned několik vlastností rakety. Rychlost míče a jeho délka se zlepšila. Raketa tedy funguje velmi aktivně. Nenutí hráče chodit extrémně do úderu jako např. u rakety Head Graphene 360 Speed Pro. Další, slovy téměř nepopsatelnou vlastností, je zvláštní zvukový projev. Když jsem pátral po správném výrazu, zaměřil jsem se na ohlasy hráčů ze zahraničí. V angličtině se při zásahu míčku hovoří o tzv. pop efektu. Všichni známe popcorn. Co ten dělá, když se připravuje? Puká! Stejně tak se chová i raketa, která vyluzuje zvuk podobný „prásknutí“ či „puknutí“. Především při čistém zásahu středem rám rakety „práskne“ a vy víte, že teď to bylo dobře trefené. Není to tak výrazné dřevnaté lupnutí jako u raket Wilson Clash, ale přesto si toho člověk všimne.

Vymetáme pavučinky

Poslední vlastností obou raket je jejich přesnost a velká kontrola nad umístěním míčku. Pro zjednodušení si vypůjčím opět jeden anglický výraz, který se mi hrozně líbí. Jde o slovní spojení, které má přímou souvislost s chováním výpletu v raketě a celkovým pocitem ze hry. Když se vám s raketou daří vymetat růžky a míček dokážete umístit prakticky kamkoliv, tak máte pocit, jako když tenisák hážete rukou. Raketa je vlastně vaší prodlouženou paží. Je to způsobeno tím, že míček zůstává na strunách déle a díky tomu máte větší kontrolu nad jeho umístěním. Anglicky se tomu říká „ball pocketing“. U tenisových raket se vzorem strun 16x19 je to docela běžný jev, nicméně rakety se vzorem 18x20 bývají v tomto ohledu dosti tupé a tvrdé. Jako když v ruce držíte prkno. U TF40 však nikoliv, až je to překvapující. Opět se budu opakovat, ale dle mého názoru toho bylo dosaženo částečně většími průchodkami, které dovolují obrazně řečeno pustit míček hlouběji do své pavučinky ze strun. Výsledkem je větší kontrola, ovladatelnost a pružnost výpletu. U raket Tecnifibre TF40 tak oceňuji skloubení hned několika vlastností raket různých kategorií. To, jak s raketami budete hrát, záleží jen na vás. Do ničeho vás netlačí a zároveň vás v ničem nebrzdí. Dovolují vám využít naplno vše, co jste se doposud v tenise naučili. Navíc mají v sobě výkonnostní rezervu v případě vašeho dalšího zlepšení.

Pro koho tenisové rakety Tecnifibre TF40 jsou?

V závěrečném hodnocení bývám často velmi specifický v tom, komu je daný produkt určený. V případě raket TF40 však nemám jasnou cílovou skupinu, a tak jen prohlásím, že s raketami mohou hrát jak našlapaní hobíci, aktivní kluboví hráči s dlouholetou praxí, tak zkušení hráči s turnajovými ambicemi. Nejsou to rakety pro začátečníky, ale pro opravdové nadšence a zkušené hráče. To platí především o 315g modelu, který využijí silově dobře vybavení tenisté. Nabízí ještě více razance a stability. Přitom raketa překvapivě není tak náročná na techniku jako podobně těžké modely jiných značek. Tecnifibre TF40 prakticky nemají slabinu. Pokud nejste na profesionální úrovni a nemáte super spinové údery á la Rafael Nadal, pak vás uspokojí v každém směru. Potěší také vynikající cenovka, která je na rakety této kvality až překvapivě nízká. Pokud nechcete do raket investovat majlant a přesto chcete vyzkoušet velmi kvalitní a konkurence schopný model s působivým designem a špičkovými technologiemi, pak dejte raketám Tecnifibre TF40 šanci. A nekončete jenom tam, protože i další produkty z nabídky značky Tecnifibre jako výplety či míče stojí za vyzkoušení. Chci Tecnifibre TF40 305 » Chci Tecnifibre TF40 315 »

Závěrečné shrnutí

Plusy tenisových raket Tecnifibre TF40

  • Vynikající přímé údery, čopy a voleje
  • Všestranná raketa zaměřená na přesnost, razanci a kontrolu
  • Velmi dobrá stabilita rámu a ovladatelnost
  • Rám generuje více energie a není třeba tolik síly
  • Komfortní a přesto agresivní pocit ze hry
  • Povedený design v „českých“ barvách

Mínusy tenisových raket Tecnifibre TF40

  • Horší přístup ke spinu
  • Menší cit oproti závodním modelům XTC
  • Pouze varianty se vzorem strun 18x20

Další servis tenisového čtení...

Starší články