Potykejte si s novinkami na Australian Open


7 minut čtení

Seznamte se s herními, technologickými i módními novinkami prvního grandslamu sezóny.
Australian Open již tradičně otevírá sezónu jako první grandslam roku a jak už to tak bývá, přináší celou řadu novinek. Zatímco před dvěma lety se spustil povyk po uvedení nového loga AO, tak v tomto roce pořadatelé představí mnohem víc.

Hýčkáme si naše hvězdy

Letošní již 107. ročník, respektive 51. ročník v otevřené éře, je hned v několika ohledech přelomový. Z pohledu hráčů se k jejich radosti povedlo vybudovat nové zázemí rozkládající se na třech podlažích.To zahrnuje zbrusu nové šatny, rehabilitační středisko, posilovnu, vylepšené zdravotnické centrum či překrásnou střešní terasu. Mlsné jazýčky sportovců také ocení zbrusu novou nabídku jídel.ao-coverKaždoročně dochází k navyšování prize money a ani tento ročník není výjimkou. Hráči a hráčky napříč všemi kategoriemi včetně kvalifikace od dvouher, čtyřher až po smíšené čtyřhry si mezi sebou rozdělí 62,5 milionů dolarů.To je o 14 % více oproti minulému ročníku. Vítězové dvouhry si odnesou ve futrálu na rakety příjemných 4,1 milionu dolarů, což je v porovnání s pouhými 750 tisíci dolary pro vítěze čtyřhry (mají to dohromady) až záhadně vysoká suma.Jen pro zajímavost, v roce 2001 byl rozpočet turnaje jen necelých 14 milionů dolarů. Za osmnáct let se “zlaťáky“ v pokladně rozmnožily téměř 4,5krát. Kam až může tato suma stoupnout? Ke hvězdám, až ke hvězdám.

Ach ta změna pravidel

Zcela zásadní pro hráče i diváka bude změna pravidel. V Austrálii panují vždy velmi náročné teplotní podmínky, a tak pořadatelé po vzoru Wimbledonu a US Open zavedli tie-break v rozhodující sadě za stavu 6:6 na gamy.Zajímavostí je, že byl zvolen tzv. superbreak do 10 bodů s rozdílem 2 bodů, přičemž na Wimbledonu se hraje klasický tie-break do 7 bodů až od stavu 12:12 a na US Open se hraje klasický tie-break do sedmi za stavu 6:6. Roland Garros je tak jediný grandslam, který si uchoval nezkrácený pátý set.Je až kuriózní, že je nyní každý z těchto velkých turnajů vybaven vlastní sadou pravidel a hráči si tak budou muset dávat pozor, na kterém turnaji zrovna hrají. Dokáži si živě představit, že se někomu pod fyzickým a psychickým vypětím zamotá hlava a ztratí pojem o tom, jak se vlastně rozhodující sada zakončuje.V návaznosti na toto “drama zkracující“ pravidlo se zavádí poprvé v historii mužské části možnost 10minutové přestávky po 3. setu. Podobné pravidlo mají již ženy před rozhodující sadou.[caption id='attachment_12844' align='aligncenter' width='520']Caroline Wozniacki v nové kolekci tenisového oblečení adidas Caroline Wozniacki v nové kolekci tenisového oblečení adidas[/caption]Neznamená to, že přestávka je nařízena rozhodčím, ale pokud se na ní hráči domluví, respektive pokud jeden z nich tuto přestávku bude chtít využít, pak je mu to umožněno a druhému nezbude než se s tím smířit.

Hawk-eye kam se podíváš

Jestřábí oko je s námi na světovém tenisovém okruhu už nějaký ten pátek a stalo se nedílnou součástí velkých turnajů. Diváci jej milují, protože zvyšuje napětí a přidává do hry prvek interaktivity, přičemž někteří hráči této technologii nemohou stále přijít na jméno.Navíc ne všechny kurty na turnajích jsou tímto zařízením vybavené, což tak trochu může vést k myšlence o znevýhodnění hráčů a hráček bez možnosti odvolání se proti verdiktu rozhodčího.Na letošním Australian Open však budou jestřábím okem vybaveny všechny kurty, na kterých se bude hrát. Jakékoliv námitky proti nefér podmínkám tak vezmou za své.

Abrakadabra zatáhni se

Australian Open vždy patřilo k turnajům, které se mohly pyšnit špičkovým technickým zázemím a dalšími moderními prvky, které do té doby nikdo jiný nevyzkoušel.Před 30 lety si v australském Melbourne konstruktéři dovolili přelstít počasí v podobě vybudování první zatahovací střechy nad tenisovým kurtem. Byla to zcela mimořádná událost, která inspirovala zbytek světa. Při špatném počasí bylo možné střechu nad centr kurtem zcela uzavřít během 30 minut.Jenže v dnešní uspěchané a časově náročné době už tento mechanismus nestačil, a tak se konstruktéři pustili do kompletní renovace střešního mechanismu. Pro letošní rok se jim povedlo dobu zatahování zkrátit na pouhých 5 minut.Celé operaci přihlížel konstruktér původní střechy a je z této novinky nadšený. S trochou nadsázky by se dalo říct, že během třiceti let se naše doba zrychlila asi šestkrát. Ruku na srdce, nezdá se mi to jako až tolik realitě vzdálené přirovnání.

Šaty dělají člověka

Australian Open nejsou jen peníze, technické novinky a změny pravidel. Je to také velké marketingové divadlo, kde modely zavedeným sportovním značkám dělají samotní hráči a hráčky.Textilní firmy jako adidas nebo Nike a výrobci raket jako Wilson, HEAD, Babolat či Yonex, zde představují své novinky pro začínající sezónu. Hráči už je sice mají k dispozici před turnajem, ale veřejnost si je bude moct zakoupit až právě v těchto dnech.Nabídku špičkového tenisového vybavení a textilu světových hráčů můžete objevovat také u nás na SportObchod.cz.[caption id='attachment_12843' align='aligncenter' width='433']Nová tenisová kolekce oblečení Nike pro Australian Open Nová tenisová kolekce oblečení Nike pro Australian Open[/caption]Pro každý grandslam a jiné významné turnaje jsou přímo určené speciální kolekce oblečení, které svým designem odráží atmosféru turnaje. Výrobci zároveň přichází s novými technologiemi a materiály, které dosud nebyly použity.Nejzajímavější v tomto roce bude zboží značky adidas, které představí novou kolekci textilu a obuvi ve spolupráci s hnutím Parley Ocean.Jedná se o ekologicky zaměřenou skupinu, která sbírá plastový odpad z břehů oceánů. Odpad se následně zrecykluje a adidas z tohoto recyklátu vyrobí produkty označené speciální visačkou a logem Parley.Pro nás běžné smrtelníky není ani tak důležité, jak to celé funguje. Rozhodně je ale příjemné vědět, že je na trhu zboží vyrobené až ze 100% recyklovaného polyesteru a vy si jej u nás můžete s dobrým pocitem koupit.

Začtěte se do tenisového servisu...

VIDEO: Objevte 3 roky inovací v raketě Babolat Pure Aero 2019 | Novinka od BabolatuPusťte se do extrémů s tenisovými raketami Head Extreme 360 | Řada raket Head ExtremeVyberte si správný tenisový výplet | Víte, jak na správný výplet?

Starší články