Nové vs. ohrané tenisové míče. Se kterými se hraje lépe?


12 minut čtení

Mají lepší vlastnosti nové tenisové míče z tuby, nebo chvíli hrané míčky? Prozradíme vám, kdy je s tenisáky hra nejkvalitnější.
Ve velkém testu tenisových míčků v roce 2020 jsme se dozvěděli, které tenisáky patří mezi ty nejlepší, a které naopak zaostávají za konkurencí. Dnes na toto téma plynule navážeme a řekneme si něco o samotném vlivu nových a ohraných míčků na hru. [caption id='attachment_20956' align='aligncenter' width='633']Nové tenisové míče. Jsou lepší než míčky ohrané? Nové tenisové míče. Jsou lepší než míčky ohrané?[/caption] Paušálně říct, že nikdo nemá rád staré míče, asi nejde. Zároveň nelze tvrdit, že všichni milujeme zbrusu nové míčky. Je to jako prohlašovat, že zbrusu nové auto jezdí nejlépe a postupně se jeho vlastnosti už jen zhoršují. Naopak. Tenisáky jsou na tom podobně jako auta. Fungují nejlépe až po zajetí. Zatímco u aut ono zajetí trvá několik tisíc kilometrů, tak u tenisáků nám většinou postačí několik minut hry a míče se dostávají do optimální kondice.

Nechte míčky probudit

Spousta lidí neví, že otevřením dózy nových míčů těsně před hrou, se dopouští chyby. To následně může za horší herní zážitek během úvodních několika minut. Proto se stejně jako u sýrů, abych pokračoval v přirovnáních, doporučuje míče po otevření ponechat 5–15 minut „odpočinout“ při teplotě vzduchu v místě hraní. Pokud tedy jdete v zimě do haly s novými tenisáky, které jste před tím měli v kufru auta, pak je jasné, že při hře okamžitě po otevření budou línější a pomalejší než lenochod po obědě. Zkrátka nebudou skákat a létat tak, jak by měly. [caption id='attachment_20963' align='aligncenter' width='633']Takto vypadá průřez tlakovanými tenisáky. Takto vypadá průřez tlakovanými tenisáky.[/caption] Pokud sledujete světový tenis, tak při výměně míčků sběrači nikdy dózy s novými míči neotevírají, ale ty jsou už dopředu otevřené a připravené. Většinou se doplňují do příslušných boxů pro míče pod umpirem během střídání sběračů či čárových rozhodčích, aniž si toho divák všimne. A proč tomu tak je? Tlakované míče jsou v dóze jak jinak než pod tlakem a po otevření postupně nabývají na objemu. Guma, ze které jsou míčky vyrobeny, tak postupně ožívá a získává své ideální herní vlastnosti. Chvíli jim to trvá, stejně jako nám nějakou dobu po probuzení trvá, než se rozkoukáme.

Nové tenisové míče nade vše?

Osobně mohu říct, že zbrusu nové tenisové míče nemám moc v lásce. Jsou divné. Jsou jako čerstvě vylíhnutá kuřátka. Vypadají sice krásně, ale vůbec netuší, která bije. Člověk s nimi nemá optimální kontrolu, působí tvrdým, tupým dojmem a skáčou tak nějak poťouchle. Skoro bych raději uvítal, kdyby výrobci do krabic dávaly pár minut „předohrané“ míčky. Jako předsmažené řízky. Samozřejmě to je velká nadsázka, ale něco na tom bude. Nové míčky mají sice krásný melton (čti chlup), ale je to takový uhlazený šampónek. Tenisáky je potřeba úvodní hrou přetavit v kudrnaté bohémy, které budou mít struny v tenisových raketách šanci chytit pořádně za pačesy. Čím kvalitnější míčky, tím kvalitnější melton, který může obsahovat až přes 70 % přírodní vlny. Tak má postupné fáze „zrání“. Zbrusu nový míček po strunách mnohem více klouže a je poměrně náročné s ním zahrát kvalitní topsinový úder. Po několika minutách se ale vlna naježí, míček nabere na objemu a má ideální herní vlastnosti.

Chlupaté koule

Někomu vadí chlupaté nohy, jinému zase příliš chlupaté míčky. Chlupy na míčku jsou potřebné pro jeho rotaci a kontrolu. Bez nich by byl míček jen těžko hratelný. Pokud je jich ale příliš, tak mohou způsobovat problémy. Někteří hráči tak rádi míčky před zahráním podání třou o tričko nebo o kraťasy, aby naježené chlupy trochu srovnaly a míček byl opět o něco rychlejší. Co naplat, že to bude maximálně na první úder. Když jdete na servis, tak vám jde především o první podání. Ve vlhkém prostředí jsou chlupaté míče náchylné vlhkost vstřebávat. Tím se zpomalují, nabírají na objemu a hmotnosti. Takové míče jsou velmi těžké a rovnou můžete zapomenout na nějakou razantnější hru. Výraz „koule“ je pak přesným popisem takového tenisáku. [caption id='attachment_20961' align='aligncenter' width='633']Jak se chlupatí tenisové míče po pár minutách hraní. Jak se chlupatí tenisové míče po pár minutách hraní.[/caption] Obecně ale platí, že čím kvalitnější a hustší melton, tím delší životnost míče. Prémiové značky používají u svých top míčů velmi kvalitní melton. Takové míče bývají pomalejší, což ale v případě současného tenisu vůbec nevadí. Ba naopak. Tenis je razantnější a agresivnější, než kdy dřív a výrobci míčů se snaží extrémní rychlost úderů trochu korigovat a zpomalovat. Amatér tak může mít občas u nových prémiových míčů pocit, že jsou pomalé a těžké. Je to dáno tím, že jsou skutečně určené na výkonnostní turnajovou hru, kde jsou rychlosti úderů nesrovnatelně vyšší. Osobně tak doporučuji při volbě míčů vybírat na základě vlastní úrovně tenisu. Ne vždy jsou ty nejkvalitnější míče vhodné úplně pro všechny a stává se, že amatérský tenista často ocení i méně kvalitní míče s větším podílem umělého meltonu. Ten je pocitově lehčí, odolává vlhku a je snadnější pro hru.

Kouzlo ohraných tenisáků

Může někdo vyloženě milovat ohrané míče? Jistě, ale záleží jak moc ohrané. Já osobně mám rád míčky, se kterými i s rozehrávkou odehraji 3–4 gamy. Pak fungují bezvadně většinou až po zbytek setu. Středně ohraný míček má větší objem, je jednodušší na roztočení a nelétá tak rychle. Chování míčku je předvídatelné, dobře se kontroluje ve větru a má ideální odskok. Situace se výrazně mění s počasím. Středně ohrané míče za mokra jsou těžké, mnohem více se s nimi nadřete a těžko se s nimi útočí. Za drobného mrholení či deště se z nich stávají chlupaté koule, které takříkajíc uklidit k čáře bývá nepředstavitelný problém. Hra pak ztrácí dynamiku a jde spíše o taktickou bitvu bez jasného favorita. Však to všichni známe – pinkání. S oblibou říkám, že horší kvalita míče nahrává horším hráčům, kterým stačí předvést mnohem méně, aby se udrželi ve hře. Naopak útočně laděný hráč musí v takové situaci vynaložit výrazně větší úsilí, aby slabšího hráče přehrál.

Proklaté soutěže

Pokud se tenisu věnujete v rámci klubového týmu a hrajete soutěže na krajské či celostátní úrovni, pak určitě zažíváte stejně frustrující momenty jako já. Míčky většinou po náročnějším 1. setu hry, řekněme 1 hodině intenzivního tenisu i s rozehrávkou, začínají jevit známky předdůchodového věku. Jednak za to může kvalita samotných míčů používaných v naší soutěži, jednak má vliv také počet míčků, se kterými hrajeme. Soutěže se u nás hrají výhradně se 3 míčky na zápas, což považuji za velikou chybu. Kdyby se místo šetření použila na zápas celá dóza se 4 míčky, pak bude kvalita herního zážitku výrazně prodloužena. Navíc, občas se stane, že se jeden z míčků někam záhadně vytratí a vy pak dohráváte zápas se dvěma míčky. Případně vám pořadatel hodí jiný. Ten je buď nový nebo jinak ohraný, takže vůbec nenavazuje na kvalitu vašich míčů. [caption id='attachment_20964' align='aligncenter' width='633']Srovnání nových a ohraných tenisáků. Srovnání nových a ohraných tenisáků.[/caption] Na okruzích WTA, ATP a větších turnajích se míče mění poprvé po 7 gamech (zahrnuta je rozehrávka) a následně po 9 gamech. V případě, že se jde do tie-breaku po 9 gamech a mělo by tak dojít k výměně, se míčky ponechávají a mění se až po ukončení setu. Převedeno do praxe, profíci již za stavu 4:3 v prvním setu dostávají nové míčky. A teď si vemte naši amatérskou soutěž na krajské či celostátní úrovni, kde většinou hrajeme se třemi míčky klidně celý zápas s výsledkem 7:6, 7:6, nedejbože tříseťák. Hra má pak na konci úplně jiné parametry a kvalitu, než jakou měla na začátku. A tyto ohrané míčky se klidně použijí do 2. kola! Záleží také na ochotě pořadatele a na kategorii turnaje.

Vybírejte pečlivě

Často v televizi vidíme, jak si profíci před zahájením výměny na podání míčky pečlivě prohlížejí a vybírají si ten pravý. Má to více důvodů. Jednak je to uklidňující rituál, a zároveň je to psychická i praktická výhoda. Pokud máte možnost volby, tak ji vždy využijte. Získáte tím větší pocit kontroly nad situací. V tomto případě si většina hráčů vybírá ten nejzachovalejší míček ze všech. Takový míček bude rychlejší a bude lépe kontrolovatelný. Já osobně si někdy záměrně proti lepšímu soupeři, který hraje agresivně, vybírám spíše pomalejší a ohranější míček, který by ubral na tempu. Také záleží na tom, co chcete hrát a jaký je váš herní plán pro danou výměnu.

Kdy tenisové míče vyměnit?

Na tuto otázku není jasná odpověď. Každý je trochu jinak náročný a jinak spořivý. Pro mě osobně je hlavním ukazatelem pro výměnu míčků kvalita odskoku a kvalita meltonu. Pokud míče změknou a přestanou skákat, pak je vhodné je vyměnit. A to se může stát i v případě, že jinak nejsou míče příliš ohrané. Na měknutí míčků má vliv především čas a místo skladování. Jednou hrané míčky budou po 3 týdnech v tenisové tašce pravděpodobně k nepoužití. S míčky se totiž musí hrát, aby si udržely své vlastnosti a vždy je potřeba je uložit na suché místo. Ideálně zpět do dózy. Míče si také můžete sami otestovat podle doporučených specifikací. Při spuštění míčku z výšky 254 cm (100 palců) na betonový povrch by jeho odskok měl dosahovat hodnoty 135–147 cm. Optimální výška odskoku je tak přibližně 141 cm na betonu. Na antuce to bude samozřejmě méně, takže tam test neprovádějte. Vliv na tuto zkoušku má nadmořská výška, teplota a vlhkost vzduchu, nicméně to už jdeme do přílišných detailů. [caption id='attachment_20958' align='aligncenter' width='633']Při spuštění míčku z výšky 254 cm (100 palců) na betonový povrch by jeho odskok měl dosahovat hodnoty 135–147 cm. Při spuštění míčku z výšky 254 cm (100 palců) na betonový povrch by jeho odskok měl dosahovat hodnoty 135–147 cm.[/caption] V konečném důsledku to stejně máme každý jinak. Někomu může vadit již pouhé zašpinění míčku a ztráta viditelnosti. Jiný hráč či hráčka si potrpí na nové míče pro každý trénink či zápas. Spořivým hráčům vydrží jedna dóza klidně několik týdnů. Zlaté pravidlo tenisu ale hovoří jasně. Tenis se hraje ve dvou nebo čtyřech lidech. Pokud tak máte svoji oblíbenou partu hráčů, se kterou chodíte pravidelně hrát, tak je slušností se v použití nových míčků střídat. Výrazně tím všichni ušetří a ještě si dobře zahrajete. Ať už měníte míče jako ponožky, nebo s nimi hrajete až do roztrhání, tak vám přeji, ať vám jejich odskok pokaždé vykouzlí úsměv na tváři.

Další servis tenisového čtení…

Starší články