Došlápnem si na nášlapy – Bára na kolobce 23. díl


5 minut čtení

Zjistěte, jaký je rozdíl mezi výškou a světlou výškou nášlapu...
Posledně jsme spolu vybírali koloběžku, pamatujete? Dneska se mrkneme blíž na část kolobky, u které vás trkne do oka fůra parametrů. Jo, myslím nášlap, stupátko, prostě tu plošku, na které se poveze vaše ctěná noha. Výrobci vám toho o nášlapu řeknou víc než dost. Výška nášlapu, světlá výška, délka… Co z toho je důležité a co vůbec ne? Pojďme se na to mrknout. Bára na kolobce se svým Trexxem

Výška vs. světlá výška nášlapu

Důležitost: Veliká Prosím pěkně, nenechte si nakecat, že vysoký nášlap je supr-trupr výhoda, protože díky němu zvládnete jakýkoliv terén. Když jsem to viděla v popisu jedné nounejm kolobky, div jsem neupadla. Jasně, přejedete s tou koloběžkou každý kořen. Ale to se vsadím, že se vám ji vůbec nebude chtít vytahovat z garáže. Schválně si zkuste představit, že stojíte jednou nohou na patnácticentimetrovém schodu a druhou dupete o zem. Co děláte? Dřepy. Ne dřepy, dřepáky. A to bolí. Takže jestli chcete kolobku na pohodovou jízdu, nenechte se oblbnout. Ještě jeden háček: výrobci uvádí dvě „výšky“: výšku nášlapu a světlou výšku. Co je co?
  • Světlá výška je mezírka mezi zemí a koloběžkou.
  • Výška nášlapu je výška od země k vrchní hraně stupátka.
Výška nášlapu je číslo, které chcete co nejnižší, protože nechcete dřepovat. Světlá výška by se vám hodila v rámci možností taková, abyste nebrnkali o každý kamínek. Takže jestli chcete jezdit na výlety i po hrbolatějších cestách, nekupujte si závoďáka se světlou výškou 3 centimetry, ale ani hromotluka s výškou nášlapu přes 10 centimetrů.

Délka nášlapu pro Popelku i Yettiho

Důležitost: Střední Délka nášlapu určuje, kolik máte prostoru na nohu. Pohybuje se okolo 40 centimetrů, a jestli nemáte místo nohou lodě, rovnou tuhle část článku přeskočte. Vejdete se na jakýkoliv nášlap. No a ani když ty lodě (ne lodičky) máte, nemusíte se stresovat. Na stupátku budete mít většinu času jen jednu nohu, druhou si přišlápnete jen špičkou, takže by vám žádný nášlap neměl být malý.

Šířka nášlapu (na které vlastně nesejde)

Důležitost: Malinká Někdy se uvádí, ale víte co? Až tak na ní nezáleží. Třeba koloběžky Kostka mají nášlap poměrně široký, zatímco hliníkové koloběžky od Yedoo ho mají úzký. Oboje funguje. Trexx je i díky téhle vlastnosti svižnější, rychleji na něm měním nohy. Kostka je vedle něj stabilnější a připravená na nedělní pohodičku na cyklostezce i mimo ni. Šířka nášlapu je podle mě o zvyku, takže jestli máte už teď hlavu jako dýni, rovnou tenhle parametr vypusťte.

Protiskluzové prvky

Důležitost: O ždibec větší než malinká Ve zkratce: každá koloběžka má na stupátku nějaké protiskluzové prvky. Jen jsou pokaždé vyřešené jinak. Zase si vezmu na pomoc srovnání koloběžek Kostka a Yedoo. Kostka řeší protiskluzovost pomocí plíšků. Ty vás vážně nenechají z koloběžky sklouznout a vydrží. Někomu ale může vadit, že trochu drbou podrážky a výměna nohou s nimi není tak svižná. Yedoo používá protiskluzové pásky, vypadá to jako šmirglpapír. Já jsem z nich byla nejdřív rozpačitá, přišlo mi, že se pásky musí za chvilku odrbat a že přece nemůžou mít žádnou bezpečnostní funkci. Ale pletla jsem se. Dneska mám Trexxe dva roky a pásky pořád drží. Barva na stupátku se začala obrušovat, ale pásky se ani nehly. Takže jo, je důležité mít na stupátku něco, díky čemu si třeba při dešti nerozbijete papuli. Ale v podstatě každé řešení je dobré řešení. Je něco dalšího, co by vás o nášlapech zajímalo? Šup s tím do komentů, ráda odpovím. :) Trhněte si!

Kam dál?

Starší články