Doplňkový trénink pro hokejisty – jak se udržet v kondici i v létě?


5 minut čtení

Hokej v létě zažívá okurkovou sezónu. Zatímco se teplota venku sebejistě zvyšuje, intenzita hokejových zápasů a tréninků klesá. Proto je pravý čas plánovat, jak si udržet kondici během letních měsíců.
Hokej v létě zažívá okurkovou sezónu. Zatímco se teplota venku sebejistě zvyšuje, intenzita hokejových zápasů a tréninků klesá. Proto je pravý čas plánovat, jak si udržet kondici během letních měsíců, aniž byste museli jít sbírat okurky na pole. [caption id='attachment_21961' align='aligncenter' width='633'] Jak zůstat ve formě i přes léto?[/caption]

Když ledy tají společně s kondicí

Pokud si se sportem už nějakou dobu notujete, není pro vás žádnou novinkou, že se poctivý trénink vyplatí aplikovat celoročně. Nejenže se začínající sezónou budete mile překvapeni, ale správně nastavený kondiční a silový program pomůže tělu lépe zregenerovat po předešlé a připravit se na nadcházející sezónu. Jaký doplňkový trénink zvolit pro letní měsíce?

Kondiční a silový trénink

Nastavte si správný kondiční a silový program. Je ale třeba přihlédnout k aktuální kondici hráče. Pokud si na to sami netroufnete, neváhejte oslovit trenéra, který vám nastaví na míru nejen cvičební plán, ale třeba také ideální jídelníček. K tréninkům je důležité zařadit kvalitní vyváženou stravu  a dostatečný pitný režim. Abyste nemuseli na zimák a mohli trénovat doma, mrkněte na tréninkové pomůcky, které se vám budou přes léto určitě hodit. Děsí vás představa přeplněného fitness centra? Stačí trocha fantazie a nepotřebujete ani permanentku do posilovny. Využijte workoutová hřiště, která se v teplém počasí přímo nabízí. Pokud se za okny honí všichni čerti, jako útočiště bohatě postačí váš domov. Vyberte si vhodné fitness doplňky, tréninkové pomůcky a dejte si do těla. 

Příklad tréninku na workoutovém hřišti:

1. Rozcvičení - 10 až 20 minut například joggingu 2. Dynamický strečink 3. Dřepy s výskokem - 10 opakování 4. Tricepsové kliky, tzv. dipy - 10 opakování 5. Ručkování mezi hrazdami - zde vyzkoušejte kombinovat směry nebo různé rychlosti 6. Sedy lehy na nakloněné lavici - 10 až 20 opakování 7. Zklidnění, zařazení statického strečinku  [caption id='attachment_21962' align='aligncenter' width='633'] Nezapomínejte během léta ani na hokejovou stránku. Výbornou alternativou může být třeba inline hokej nebo hokejbal.[/caption] Co takhle v létě zkusit inline hokej

Balanční cvičení

Udržovat svou fyzickou kondici je super, ale nezapomínejte na rozvoj dalších schopností, které jsou žádoucí pro každého hokejistu, ať už profesionála nebo amatéra. Jako součást mimosezónního tréninku neopomeňte ani balanční cvičení. Balanční pomůcky jako podložky a míče se u žádného sportovce doma neztratí. U balančního cvičení je zásadní zaměřit se na střed těla.

Podívejte se na příklad balančního cvičení s názornými ukázkami:

Aerobní cvičení

Dynamika k hokeji neodmyslitelně patří, a proto se v období příprav hokejista neobejde bez aerobního tréninku. Zařaďte cyklistiku nebo jogging do svého dne. Pokud nepracujete stovky kilometrů od domova, můžete se vydat každé ráno do práce na kole či za běhu. Aerobní cvičení mimo jiné snižuje riziko onemocnění srdce a krevního tlaku. 

Příklad tréninku:

Zařaďte například cyklistiku 2-3x týdně na hodinu a půl. Po zahřátí (zhruba 20 minut) můžete vložit krátké intervaly (1-3 min) nebo sprinty (30 sec) ve vysoké intenzitě, které pomůžou rozvinout vaši sílu  a dynamiku. Zajímá vás, jak předejít hokejovým zraněním

Vyměňte ostří za kolečka

Konvertovat na léto k jinému sportu? Proč ne. Udržujte svou fyzickou kondici hrou. Příjemnou alternativou je inline hokej, ke kterému vám postačí inline brusle, hokejka a míček nebo speciální puk. Inline hokej je poměrně nízkonákladový sport, není třeba si lámat hlavu s pronájmem haly a nákupem dalšího vybavení, leckdy si vystačíte se stejnými chrániči jako pro lední hokej. Chrániče ale rozhodně nepodceňujte ani na inline hokej, protože by se vám také mohlo stát, že sezóna ledního hokeje začne bez vás. Přečtěte si také článek o tom, v čem se liší výstroj na inline a lední hokej Abyste mohli vyrazit ven na kolečkách, nepotřebujete k sobě nikoho dalšího. Inline brusle jsou skvělým způsobem, jak se udržet ve formě i mimo zimní sezónu. Inline brusle se postarají nejen o fyzickou kondici a vytrvalost, nezaspí ani vaše koordinace a rovnováha.

Starší články