Co nezapomenout a jak se vybavit na skialpová dobrodružství


6 minut čtení

Jaké je spravné vybavení na skialpinismus? Co si přibalit k lyžím, aby vás nezaskočila ani lavina? Čtěte a vhodně doplňte svou výbavu.
Skialpinismus se těší čím dál větší oblíbenosti, avšak bez vhodné přípravy se můžete snadno dostat do nepříjemných situací. Pokud jste se rozhodli, že si zimní období zpříjemníte novým outdoorovým koníčkem, ještě chvíli počkejte s balením na hory. Nejprve byste se měli zaměřit na vhodnou výbavu, kterou rozhodně není dobré podceňovat. Nejenže se při podcenění výbavy můžete při sportování cítit nekomfortně, což bezesporu pokazí veškerý zážitek z vaší horalské výpravy, ale také hrozí nemalé riziko zranění a nebezpečí, za které vám trocha ušetřeného času opravdu nestojí. U skialpinismu obzvlášť platí, že štěstí přeje připraveným. [caption id='attachment_21223' align='aligncenter' width='633']Skialpinistická výbava nejsou jen lyže a boty. Nezapomínejte ani na bezpečnost v horách. Skialpinistická výbava nejsou jen lyže a boty. Nezapomínejte ani na bezpečnost v horách.[/caption]

Vhodný skialpinistický outfit

Před skialpinistickou výpravou je dobré myslet na vhodné oblečení. Váš outfit by vzhledem k chladným podmínkám měl obnášet několik vrstev, a zároveň být dostatečný pohodlný na to, aby váš výkon podpořil a nebránil v pohyblivosti.
  • Spodní vrstva: Ideální je spodní prádlo s termoregulací, které udržuje vaše tělo v teple a komfortu, ale také odvádí pot, díky čemuž po sportovním výkonu nezapácháte.
  • Střední izolační vrstva: Funkční legíny, funkční triko s dlouhým rukávem.
  • Střední vrstva: Kalhoty, které neomezují pohyb a zajišťují maximální pohodlí, mikina odvádějící vlhkost a zajišťující prodyšnost.
  • Svrchní vrstva: Odlehčená bunda, která vás dostatečně zahřeje.
Patříte-li k zimomřivým osobám, přibalte si s sebou pro všechny případy raději bundu navíc. Poté si ještě nasadit rukavice, šálu, čepici pod přilbu... Výborně, pořádně jsme se oblékli do horalských podmínek, jenže zatím to z nás dobře vybaveného skialpinistu nedělá. Co dál?

Potřebné vybavení pro skialpinismus

Skialpinismus samozřejmě nelze provozovat bez lyží, které se však oproti klasickému sjezdovému lyžování liší. Lyže jsou o něco lehčí než ty sjezdové a mají speciální vázání. Lyže v pohybu napomáhají, neměly by zbytečně turistiku komplikovat. Základní atributy pro vaše skialpinistické lyže jsou odolnost, pohodlí a dobrá manipulace. Vázání je nastavitelné do několika poloh, které zvolíte podle vaší trasy. Chystáte-li se na túry, kde vás čekají výšlapy, zvolte lehčí bezrámové vázání. Naopak pro trasu plnou sjezdů je lepší zvolit vázání rámové. Aniž byste se museli uchýlit ke kompromisům, existuje také typ vázání, které díky přepínači mezi túrou a jízdou umožňuje bezstarostný prožitek ze sportu. Skialpové boty se na první pohled podobají lyžařským botám, ale podrážku mají podobnou jako boty na vysokohorskou turistiku. Při sjezdu byste neměli pociťovat rozdíl oproti botám sjezdovým, zatímco výstup by vám měly zpříjemňovat svou lehkostí. [caption id='attachment_21222' align='aligncenter' width='633']Při skialpu si někdy musíte hodit lyže na záda a vyšlápnout kopec. Při skialpu si někdy musíte hodit lyže na záda a vyšlápnout kopec.[/caption] Další nepostradatelnou součástí skialpinismu jsou stoupací pásy, které pro sportovce představují záruku neklouzavého stoupání. Před výstupem se na skluznici nalepí, zatímco při očekávaném sjezdu stoupací pásy odlepujete. Hůlky by měly být o něco delší než klasické sjezdové. Myslete na to, že je u nich velmi důležitý pásek na ruku, aby se vám hned při prvním stoupáním nepřetrhl. Příjemné pro přepravu mohou být sjezdové teleskopické hůlky. Zvolte odolnou přilbu, která je zároveň lehká a také vysoce odvětraná. Nemusíte se shánět po speciálních skialpinistických brýlích, bohatě postačí klasické lyžařské brýle. Pokud se plánujete se skialpinismem teprve „oťukávat“, mohou pro vás být příhodné speciální outdoorové půjčovny, popřípadě zakoupená výbava z druhé ruky – nezapomínejte u ní ale zkontrolovat stav a kvalitu, které mohou být v tomto případě častým úskalím.

Lavinový batoh správného skialpinisty

Někteří skialpinisté mají tendenci si zátěž ulehčit, především pokud aspirují na „zaběhnutí“ perfektního času. Když se ale vydáváte mimo skiareál do terénních podmínek, myslete na svou bezpečnost. Nezapomeňte přibrat na záda lavinový batoh s příslušnou výbavou:
  • Lavinový vyhledávač poskytuje informace o poloze zasypané osoby pod lavinou nejen pípáním (podle kterého se mu často říká „pípák“), většinou také ukazuje na displeji vzdálenost od zasypaného a směrové šipky, které k němu navigují.
  • Lavinová sonda pomáhá ruku v ruce s vyhledávačem zjistit, v jaké hloubce zasypaný člověk leží a jaká je jeho poloha.
  • Lavinová lopata samozřejmě přichází na řadu poté, co zjistíte přesnou polohu zasypaného.
  • Lékárnička, která obsahuje kompletní vybavení pro podání první pomoci, by vám rozhodně neměla chybět.
Bez kompletního nouzového vybavení je velmi nepravděpodobné, že budete v případě nouze svému blízkému nápomocní. Samozřejmě je důležité se ještě před vaší túrou informovat ohledně lavinové situace a počasí, nouzové vybavení by se ale mělo s sebou nosit bez ohledu na podmínky. [caption id='attachment_21219' align='aligncenter' width='633']Kontrolujte lavinové zpravodajství a předpověď počasí. Vybavení pro první pomoc si ale berte pro jistotu vždy s sebou. Kontrolujte lavinové zpravodajství a předpověď počasí. Vybavení pro první pomoc si ale berte pro jistotu vždy s sebou.[/caption] I přes perfektní vybavení a precizní přípravu oblečení, ve kterém vám bude dostatečně teple a pohodlně, neopomeňte ani základní potřeby. Pokud víte, že během vaší cesty stěží potkáte chatu s horkou čokoládou a voňavým pečivem, přibalte si s sebou také pití a svačinu postačující na celý váš výlet.

Další články pro outdoorové dobrodruhy:

Starší články