Běžecké vybavení – zjistěte, jaké oblečení na běh frčí


7 minut čtení

Bavlně odzvonilo. Jaké materiály jsou teď v běhání in?
V třetím dílu našeho miniseriálu se podíváme pod pokličku běžeckého vybavení. Začneme pěkně od základu a postupně se budeme nořit hlouběji do problematiky, kde budou padat pojmy jako třeba komprese nebo softshell. Když s během začínáte, tak mnohem důležitější než drahé vybavení, je vaše odhodlání a motivace. Co si budeme povídat, ze začátku vám běh nemusí přinášet pouze příjemné pocity. Dost lidí po počátečním nadšení a střetu s realitou odpadne a běžeckou kariéru přesune spolu s teniskami a vybavením někam, kde na ně není vidět. Na běhu je mimo jiné pěkné to, že se dá provozovat téměř kdekoliv a téměř zadarmo. Pro začátek vám stačí levné tenisky, kraťasy a tričko. Ale co když mě to chytne? Co když začnu běhat denně větší objemy? Co když chci běhat v zimě? Pak se vyplatí do vybavení nějakou tu korunu investovat a zvláště pak do běžeckých bot.

Běžecké boty

Kromě rozdělení na pánské a dámské běžecké boty se běžecká obuv dále dělí na silniční a trailovou. Každá bota se v základu sestává odspodu z podrážky, mezipodešve a svršku. Běžecké boty Silniční boty zvolte pro běh na pevném povrchu. Silniční obuv se dělí na boty objemové (tréninkové) a závodní. Mezipodešev slouží k tomu, aby tlumila dopad. Některé materiály nejen dopad tlumí, ale snaží se energii z dopadu vrátit do odrazu. Objemové boty mají podešev vyšší tak, aby nás nebolely klouby po dlouhém běhu. Závodní boty tak pohodlné nejsou, naopak hrají spíše na nízkou hmotnost. I když i zde závisí, jak dlouhý závod je. Svršek boty je konstruován tak, aby boty dobře větraly. Po trailových botách sáhněte, když se chystáte běžet po nezpevněném povrchu. Podešev je většinou nižší, protože vaše noha potřebuje víc cítit terén, po kterém běžíte. Větší důraz se klade na podrážku, která je přizpůsobena k tomu, aby bota na nezpevněném povrchu neklouzala a měla co nejlepší záběr. I svršek bývá upraven tak, aby noha v botě lépe seděla. Navíc mívá povrchovou úpravu, která zabraňuje opotřebování boty nebo je třeba voděodolná. Vyberte si běžeckou obuv

Objevte kouzlo komprese

Jdeme pěkně od chodidel nahoru. U některých běžců si můžete všimnout, že běhají v podkolenkách. Nejsou to lecjaké podkolenky. Jsou to kompresní podkolenky. Jejich primární funkcí není vás zahřát, ale cíleně tlačit na vaše svaly a zlepšit tak cirkulaci krve ve svalech. To má za následek větší výkon, více energie a rychlejší regeneraci. Vybírejte kompresky

Běžecké oblečení a materiály

Běžecké oblečení dělíme primárně do dvou kategorií – přírodní a umělé. Jako zástupce přírodních materiálů vhodných pro běh jsme vybrali bavlnu a merino vlnu. Na rovinu, bavlna moc vhodná na sport není, i když hlavně starší generace ji stále ještě používá. Její nevýhodou je, že je poměrně těžká, špatně ventiluje a ještě hůř schne, navíc se v ní zachycují bakterie. Bavlně se raději vyhněte, a pokud lpíte na přírodních vláknech, mrkněte se na vlnu. Cože? Vlna na běhání? Běžecké oblečení Ano, ale ne jen tak ledajaká. Bavíme se tady o extrémně jemné vlně, kterou produkuje plemeno ovce jménem Merino. Největším producentem této vlny jsou v současnosti Austrálie a Nový Zéland. V čem je merino tak super? Naprosto nejlépe pohlcuje pachy a je antibakteriální. Má perfektní termoregulační vlastnosti. Díky své struktuře zadržuje vzduch. V létě tak dokáže chladit a v zimě naopak hřát. Docela dobře dokáže odvádět pot a vlhkost. Tady se dostáváme k nevýhodám merina. Hůře schne a tím, že se jedná o přírodní materiál, tak se dříve opotřebuje. I cena je vyšší než za syntetické materiály. I proto se většinou kombinuje se syntetikou. Ačkoliv jsme velcí fanoušci merina, na běh v teplejším počasí jsou přeci jenom vhodnější umělá vlákna. Z umělých vláken máme na výběr polypropylen, polyester, nylon a elastan. Tyto materiály se mezi sebou často kombinují, aby se dosáhlo požadovaných vlastností oblečení.
  • Polypropylen je ze všech materiálů nejlehčí a nejlépe saje pot. Nedrží se v něm bakterie. Je tedy vhodný na spodní prádlo nebo při velmi teplých dnech. Na druhou stranu vůbec nedrží teplo.
  • Polyester je nejpoužívanější materiál na výrobu sportovního oblečení. Na rozdíl od polypropylenu je těžší, ale více vydrží. Dobře odvádí pot, rychle schne. Je odolný vůči větru a světlu.
  • Elastan je pružný materiál, který se používá na věci, které pevně obepínají postavu. Používá se i jeho obchodní název lycra.
Běžecké oblečení

Vyzkoušejte softshell a poručte větru i dešti

Posledním termínem, kterému se budeme věnovat, je softshell. Jedná se o kombinaci materiálů v různých poměrech podle použití. Softshell se snaží kombinovat v co nejlepším poměru nepromokavost, tepelnou odolnost, větruodolnost a prodyšnost. Z toho je jasné, že se používá na takzvanou vnější vrstvu – bundu, vestu, čepici nebo kalhoty. Jak toho dosáhnout? Kombinací různých vrstev materiálu. První variantou je membránový softshell, který obsahuje mezi vnitřní a vnější vrstvou membránu. Určitě vám řekne něco název Gore-Tex – to je obchodní název membrány, nikoli materiál. Takové oblečení na běh velmi dobře odolává větru a je vodoodpudivé. Na druhou stranu není pružný. Další možností je tkaný softshell, vyrobený z textilií speciálním tkaním. Tento druh je velmi elastický a lehký. Oblečte se na běh u nás Tak od paty jsme se dostali až k hlavě. Toto byl rychlý průlet a přehled pojmů, se kterými se můžete setkat, když si půjdete koupit běžecké vybavení. Chybí vám v článku něco? Nebo byste chtěli poradit? Tak se nebojte a napište nám do komentářů.

Další čtení od SPLŠ...

Běžecký trénink – kdy a jaké typy běhu do tréninku zařadit Běžecké pojmy – tepová frekvence při běhu, VO2max, tempo běhu Jak nebýt věčným běžeckým začátečníkem Běhání v zimě aneb jak si udržet kondici , když je venku nevlídno

Starší články