Měl jsem možnost otestovat nejnovější generaci raket Yonex EZONE 100 a upřímně – nečekal jsem, že mě takhle chytne. Už první údery mi daly pocit, že tahle raketa umí spojit příjemný dotek s razancí, aniž bych se musel rvát o každý míč. V textu ti popíšu, co mi sedlo, kde jsem si musel dávat pozor a pro koho EZONE 2025 dává opravdu smysl.
Než ti popíšu, jak se mi s raketou hrálo, možná se hodí pár slov k tomu, odkud vycházím. Hrál jsem s několika předchozími generacemi Yonex EZONE, a tak jsem byl docela zvědavý, kam se tenhle model zase posunul. Čekal jsem solidní standard. Ale už první údery mě vyvedly z omylu.
Hned při prvních výměnách jsem byl překvapený. Očekával jsem spíše tvrdší a náročnější pocit podobný tomu, co jsem zažíval u předchozí generace. Jenže nová Yonex EZONE 2025 mě přivítala úplně jiným zážitkem.
Od prvního míče jsem cítil příjemný, sametově jemný kontakt, který byl výrazně komfortnější než dřív. Raketa je citelně odtlumená, ale přesto si zachovává výbornou zpětnou vazbu do ruky. Díky tomu jsem měl při hře nejen pohodlí, ale i jistotu, co se na druhé straně výpletu děje.
Možná za to může nový materiál Minolon, který je vložený mezi vrstvy grafitu v shaftu. Nezáleží ale tolik na tom, jak se technologie jmenuje – důležitý je výsledek. A ten byl v tomhle případě opravdu přesvědčivý. Míče odcházely s lehkostí a bez velké námahy, což se hodí nejen v zápasech, ale i při náročném tréninku.
Jednou z hlavních novinek generace Yonex EZONE 2025 je zvětšený sweet spot. Díky izometrickému tvaru hlavy a mírnému rozšíření v horní části rámu má raketa širší zónu, ve které míč dobře reaguje i při ne zcela ideálním zásahu.
V praxi to znamená, že ti odpustí technicky horší údery. Když jsem hrál úder trochu pozdě nebo ne úplně přesně na střed, raketa si s tím většinou poradila. Míč pořád letěl kupředu, měl solidní trajektorii a docela slušnou rychlost. A to se hodí ve chvílích, kdy nestihneš ideálně připravit úder nebo ho bereš mimo ideální pozici.
Jenže všechno má svůj rub a líc. Občas se mi stalo, že jsem zahrál úder, o kterém jsem byl přesvědčený, že půjde do kurtu – a on najednou skončil metr za základní čárou. Větší sweet spot sice pomáhá, ale zároveň ti občas vezme tu nejjemnější kontrolu. A to není jen můj dojem. Stejnou zkušenost mi potvrdili i další pokročilí hráči, kterým jsem raketu půjčil, včetně bývalého profíka z okruhu ATP.
Já jsem měl v ruce model Yonex EZONE 100 a Karin, která testovala lehčí model Yonex EZONE 100 L, popisovala úplně stejný efekt. Raketa jí někdy „pomohla“ až nečekaně moc – a míček ulétl tam, kde by to s jinou raketou zůstalo v kurtu.
Jedním z hlavních důvodů, proč po EZONE sahají i profíci, je její schopnost generovat snadnou energii. A tady model Yonex EZONE 100 rozhodně nezklamal. Míč z rakety odchází s minimem námahy, bez nutnosti dávat do každého švihu plnou sílu. Tenis se tak hraje o poznání pohodlněji, což poznáš už po pár výměnách.
Pro hráče, kteří nemají tak rychlou ruku, to může být obrovská výhoda. Raketu skoro nemusíš nutit do práce a ona ti pomůže sama.
Jenže právě tahle vlastnost může občas překvapit. Hlavně ve chvílích, kdy si chceš míč víc usměrnit nebo zvolit konzervativnější tempo. Některé údery mi jednoduše odletěly víc, než bych čekal. A nebyl jsem sám. Podobnou zkušenost měla i Karin, která hrála s lehčí verzí Yonex EZONE 100 L. I ona říkala, že míče jí někdy odskakovaly víc, než by chtěla, přestože neměla pocit, že by do nich šla příliš razantně.
Výsledný dojem? Snadná síla je fajn, ale ne vždy ti zaručí kontrolu. A je dobré s tím při výběru počítat.
Na to, že jde o raketu se stovkovou hlavou, mě překvapilo, jak dobře drží při razantnějších úderech. Stabilita rámu je na velmi slušné úrovni, míč při zásahu netancuje, a i pod tlakem se raketa nechová neklidně. Tohle rozhodně nebyla samozřejmost u předchozí generace.
Další pozitivní věcí je ovladatelnost. EZONE se díky průřezu rámu a vyvážení chová jako rychlá raketa – snadno se s ní švihá, je dobře manévrovatelná při síti i v obranných situacích. Na kurtu jsem měl pocit, že mě raketa v pohybu nijak nebrzdí a že se na její reakce můžu spolehnout.
Když k tomu připočtu ještě zmíněné tlumení a zpětnou vazbu do ruky, vychází mi z toho výsledek, který mě vážně bavil. Už po několika trénincích jsem měl pocit, že tohle je nejlepší EZONE, jakou jsem kdy hrál. Ne že by neměla své limity, ale jako celek dává opravdu smysl.
Pokud čekáš, že ti tahle raketa automaticky pomůže se spinem, můžeš být lehce zklamaný. Yonex EZONE sice zvládne spinovat míč, ale musíš tomu dát víc ze sebe. Výplet je uprostřed rámu poměrně hustý, což znamená, že rotaci nevyprodukuješ jen tak bez práce.
Musel jsem do toho jít víc technikou – větší švih, víc otevřený úder – a i tak mi to nepomáhalo tolik, jako u některých jiných modelů. Tím nechci říct, že raketa je „na přímky“, to vůbec ne. Jen ten spinový potenciál není tak výrazný, jak bych možná od stovkové hlavy očekával.
Podobné je to s kontrolou. V kombinaci s větším sweet spotem a snadnou energií jsem měl občas pocit, že nemám míč úplně pod dohledem. Abych to doladil, nasadil jsem výplet Yonex PolyTour Pro, který je tvrdší, precizní a měl by pomoct s přesností. Používají ho i profíci a obecně ho mám rád.
Ale ani s ním jsem se nedostal k tomu, abych měl při každém úderu stoprocentní jistotu. Z Yonex EZONE jsem cítil spíš pohodlí než chirurgickou přesnost. A i když mě bavila, u náročnějších situací jsem si musel dávat větší pozor.
Jedna věc je jasná, tahle raketa není o tom, že by seděla každému. Pokud hledáš komfort, snadnou energii a odpouštění chyb, můžeš být nadšený. EZONE ti pomůže, když nejsi v ideální pozici, nešviháš úplně naplno nebo prostě potřebuješ, aby se raketa postarala o část práce za tebe.
Naopak pokud jsi typ hráče, který si zakládá na precizním umisťování míče, má razantní švih a chce mít hru stoprocentně pod kontrolou, budeš se s EZONE občas trochu prát. Ne že by to byla nekontrolovatelná raketa, ale komfort tu jasně převažuje nad tvrdostí.
Stejně tak bych ji nedoporučil někomu, kdo hledá vyloženě spinovou raketu. Pokud máš raději otevřenější výplet nebo očekáváš, že ti rám pomůže s rotací, možná ti bude víc sedět něco z řady Babolat Pure Aero, Wilson Blade nebo Tecnifibre T-Fight v přesnější konfiguraci.
Za mě platí jedno: kdo ví, co chce, ten si v Yonex EZONE 2025 může najít výborného parťáka. Ale chce to vědět, jestli ti víc záleží na kontrole, nebo na pohodlí.
Karin testovala model EZONE 100 L, který je lehčí (285 gramů) a měl by být ideální volbou pro mírně až středně pokročilé hráče a hráčky. A první dojmy byly dost podobné jako moje – velký sweet spot a snadná energie jsou znát hned po pár úderech.
Popisovala, že jí míče letěly krásně, i když nemusela tolik švihat. Jenže právě tohle se jí v některých situacích vymstilo. Přiznala, že jí některé údery ulítly nečekaně daleko, aniž by měla pocit, že do nich šla razantně. A když jsme se o tom bavili spolu, zjistili jsme, že máme naprosto stejný zážitek – raketa pomáhá možná až moc.
Z hlediska doporučení by Karin EZONE klidně doporučila i trenérům – právě díky tomu, že raketa udělá kus práce za tebe. Ale nejvíc podle ní sedne těm, kdo sami negenerují tolik vlastní síly a hledají raketu, která jim pomůže s rychlostí i komfortem.
A ještě něco: design nové generace ji nadchl. Podle jejích slov jde o jednu z nejhezčích raket, co kdy měla v ruce. Vzhled ale samozřejmě není všechno – a sama dodává, že ten pocit ze hry je pořád důležitější než barva rámu.
Aby bylo jasno, oba modely patří do stejné řady, mají stejný tvar hlavy, výpletový vzorec i technologii rámu. Liší se ale v hmotnosti, vyvážení a cílové skupině.
Model | Hmotnost | Vyvážení | Velikost hlavy | Pro koho se hodí |
---|---|---|---|---|
Yonex EZONE 100 | 300 g | 320 mm | 645 cm² | Zkušenější hráči, kteří chtějí víc kontroly a razance |
Yonex EZONE 100 L | 285 g | 325 mm | 645 cm² | Mírně a středně pokročilí hráči, hráčky nebo trenéři hledající pohodlí a rychlý švih |
Jestli bych měl nové Yonex EZONE 2025 nějak zhodnotit jednou větou, asi bych řekl tohle: „Nejkomfortnější a nejpříjemnější EZONE, jaké jsem kdy měl v ruce. A to jsem jich pár vyzkoušel.“
Nabízí měkčí pocit, větší sweet spot, snadnější energii a dobrou stabilitu, což z ní dělá výborného parťáka pro ty, kdo chtějí pomoc i v náročnějších pozicích. Navíc se s ní skvěle švihá a chová se dost čitelně.
Na druhou stranu pokud potřebuješ chirurgickou přesnost, hraješ s výpletem jako struna na houslích a chceš, aby raketa reagovala přesně podle tvé ruky, můžeš mít někdy pocit, že ti míč trochu utíká. Není to necitlivá raketa, ale její nastavení zkrátka víc odpouští.
Za mě je Yonex EZONE 2025 skvělá volba pro moderního klubového hráče. Pro někoho, kdo hraje technicky dobře, ale zároveň ocení trochu pomoci. A pokud se v tomto popisu poznáváš, určitě jí dej šanci. Dost možná tě překvapí stejně jako mě.
Dávám 9 z 10, protože Yonex EZONE 2025 naplno splňuje, co slibuje: komfort, energii a odpouštění chyb. Nejde o univerzální volbu pro každého, ale v rámci svého zaměření podává skvělý výkon.
Autor: redakce Sportega
Legenda k hodnocení: