RECENZE: Míčky Victor 3000 Platin vs. Yonex Mavis 350


9 minut čtení

Jak dopadl souboj badmintonových míčků Yonex Mavis 350 a Victor 3000?
Díky předešlým badmintonovým recenzím už jsem měl možnost vyzkoušet si několik špičkových badmintonových raket a sálové obuvi. Aby bylo základní badmintonistovo vybavení kompletní, je nutné k raketám a botám přibrat ještě badmintonové míčky. A právě o nich bude dnešní vyprávění. Jelikož jde o mou první míčkovou recenzi, rád bych se s vámi podělil o svůj - ryze subjektivní - náhled na badmintonové míčky obecně. A pak se podíváme na konkrétní testované artikly - plastové míčky Victor Nylon Shuttle 3000 Platin a Yonex Mavis 350.

Uvedení do světa plastu a husího peří

Každý úvodník o badmintonovém projektilu začíná vždy přísným varováním: Neříkáme košíčky, ale badmintonové míčky! Musím se přiznat, že mně osobně je úplně fuk, jak tomu opeřenci hráči říkají, hlavně, když s ním umí trefovat hřiště. Ostatně anglický název shuttlecock (shuttle - tkalcovský člunek, cock - kohout) má k našemu sportu také dosti daleko. Pokud hovoříte s jakýmkoli profi smečounem, vysvětlí vám, že kdo nehraje s peřím, tak nikdy nepochopí, co je to opravdový badminton. Promluvíte-li se začátečníkem, který ze dna batohu vyjme rozplácnutý chuchvalec z jednoho kusu plastu, sdělí vám, že na jeho hraní je to stejně jedno. A pak jsem tu já, uprostřed těchto dvou pólů. Pokud s badmintonem začínáte, pořiďte si aspoň takové míčky, které mají korkovou hlavičku. Uvidíte, že s míčkem, který se za letu nekymácí, a stoupá i klesá rovnoměrně, se vaše hra stane mnohem živější. [caption id='attachment_17396' align='aligncenter' width='633'] Korková hlavička badmintonového míčku.[/caption] Pakliže chcete hrát s péřovými míčky, připravte se na to, že se z vaší kratochvíle brzy stane velice drahý sport, protože husí brka odcházejí opravdu rychle. Ano, některé řezané a podseknuté údery s plastovým míčem nezahrajete, a také má peří při úderu příjemnější, ostřejší zvuk. Ale za sebe mohu říci, že jsme s péřovými míčky zkoušeli hrát mnohokrát a zase tak propastný rozdíl to není. Pohyby, návyky, herní taktika a především zábavnost zůstávají s plastem i peřím konstantní. Na druhou stranu jsem se dosud nesetkal s plastovým míčkem, který by se svými letovými vlastnostmi jakkoli vyrovnal péřovému. Pokud se to u některých značek uvádí, nevěřte tomu.

Co znamenají různé barvy badmintonových míčků

Plastové míčky se zpravidla vyrábějí ve dvou barvách (žluté a bílé). Už jsem potkal i hráče, kteří tvrdili, že preferují bílé, ale drtivá většina hráčské obce volí žluté kvůli lepší viditelnosti. Dále jsou plastové míčky na badminton zhotoveny ve třech rychlostech, které poznáte podle barevného proužku kolem hlavičky (zelené - nejpomalejší, modré - střední, červené - nejrychlejší). Na rozdíl od jiných sportů (např. squashe) by se výběr rychlosti mičudy neměl primárně řídit pokročilostí hráčů, ale podmínkami v hale. Při teplém klimatu míčky výrazně dále létají a měly by se tudíž volit pomalejší. Bohužel tyto rychlosti se u různých výrobců liší, takže vám nezbývá, než si správnou akceleraci míčků vyzkoušet. Nejuniverzálnější je každopádně střední rychlost, která by měla sedět převážné většině hráčů, pinkajících v běžných halových podmínkách. [caption id='attachment_17399' align='aligncenter' width='633'] Žlutý košíček na badminton je dobře viditelný.[/caption]

Yonex vs. Victor

Nejrozšířenějším badmintonovým míčkem na českých kurtech je Yonex Mavis 350. Jak si stojí v porovnání s nejlepším míčkem od značky Victor? Ke zkoušce jsem přizval několik spolubojovníků na neformálním miniturnaji, takže následující odstavce považujte za obecný konsenzus tlupy ostřílených badmintonových amatérů. Pokud jde o letové vlastnosti, jsou oba míčky na badminton srovnatelné. To je samo o sobě velmi příjemné překvapení. Konkurenční produkty obvykle v konfrontaci s Mavis 350 z hlediska aerodynamiky neobstojí, létají trhaně, třepetají se a plachtí. Victor 3000 Platin na nás po několika odehraných hodinách působily, že mají o něco vyšší dolet (tj. povlovnější letovou křivku) než Mavis 350, ale výrazný rozdíl v nich není. Rozhodně se tolik “nevznášejí” jako rovněž známé Yonex Mavis 2000, které mi nikdy příliš k srdci nepřirostly. Považuji je za příliš rychlé a lehké, takže bývá velmi nesnadné je ukočírovat.

Jak dlouho míčky na badminton vydrží?

Druhou, pro hráče možná nejzásadnější vlastností, je jejich trvanlivost. Tu mají Victor 3000 o něco nižší než Mavis 350, ale diference (je-li vůbec nějaká) určitě není nijak propastná. Jeden míček Victor přežil hodinu poměrně intenzivní hry, což považuji za obstojnou, dostatečnou výdrž. Pro srovnání, s Mavis 350 zpravidla vydržíme hrát i hodinu a půl, značně přitom ovšem záleží na tvrdosti úderů. Důležité je, že i při mírném poškození (praskliny v sukýnce) si Victor letové vlastnosti ponechává v podstatě nezměněné. To totiž bývá u některých značek problém. Při prvním přetrženém kousku plastu střela výrazně zrychlí, popř. zpomalí, a i když stále létá poměrně hladce, hráč si musí neustále zvykat na nové letové vlastnosti, což poněkud kalí příjemný zážitek ze hry. Tento stejný problém mimochodem nastává také u výše zmíněných péřáků. [caption id='attachment_17398' align='aligncenter' width='633'] Badmintonové míčky Victor 3000 Platin a Yonex Mavis 350.[/caption] U Mavis 350, kterých jsem už v životě rozbil opravdu pořádnou hromadu, se mi občas stává, že je v korku vada. Buď je míček špatně vyvážený a létá bídně, i když je úplně nový, nebo se po nějakém herním čase hlavička zcela utrhne (i když je plastová část ještě nepoškozená). Tento problém se týká odhadem 1 z 30 yonexových míčků. U victorových míčků jsme tento problém nezaznamenali, i když je třeba říci, že námi testovaný vzorek je na jednoznačné závěry příliš malý. Vzhledem k tomu, že míčky jsou spotřební zboží, z veškerého badmintonového vybavení nejrychleji podléhající zkáze, důležitá je též jejich pořizovací cena. Ta je u victorových míčků o něco málo nižší než u Yonexů, což uspokojivě koreluje s jejich poněkud kratší životností.

Pro koho jsou badmintonové míčky určeny

Pokud své poznatky stručně shrnu, victorové i yonexové míčky jsou si ve všech základních parametrech velmi blízké. Pokud už míčky Mavis 350 používáte, asi bych považoval za zbytečné přecházet na balóny od Victoru, ale ty mohou být vhodnou alternativou, pokud třeba yonexové míčky zrovna nejsou skladem. Zároveň jsou možná dosud alternativou jedinou, protože v poměru letové vlastnosti / trvanlivost / cena jsem se dosud nesetkal s žádným jiným míčkem, kterým bych si troufl Mavis 350 nahradit. Díky velmi dobrým letovým vlastnostem a příznivé ceně by badmintonové míčky Victor Nylon Shuttle 3000 Platin měly vyhovovat širokému spektru hráčů od úplných začátečníků až po ty pokročilejší. Zkrátka všechny badmintoňáky, kteří své války nevedou v peří. [caption id='attachment_17397' align='aligncenter' width='633'] Badmintonové míčky Victor 3000 Platin.[/caption] Podle podmínek je třeba vybrat správnou rychlost, a potom už můžete hrát, dokud míček úplně nerozbijete. Jedna tuba by vám, samozřejmě v závislosti na prudkosti vašich úderů, určitě měla vydržet několik herních hodin. Mavis 350 mají ovšem navíc výhodu “monopolu”, neboť jsou na našich kurtech užívané skutečně masově. Takže pokud rádi jezdíte hrát na turnaje do jiných měst, obvykle se tam s nimi potkáte, a nemusíte si pak zvykat na neznámý typ míčků.

Závěrečné shrnutí

Plusy badmintonových míčků Yonex Mavis 350

  • Velmi dobré letové vlastnosti i při mírném poškození
  • Vynikající životnost
  • Univerzální míček, který používá převážná většina amatérských hráčů
  • Osobně je v poměru letové vlastnosti / výdrž / cena považuji za nejlepší plastové míčky na trhu

Minusy badmintonových míčků Yonex Mavis 350

  • Odhaduji, že asi 3 % míčků mají výrobní vadu (špatně vyvážený nebo málo vytvrzený korek)
Chci míčky Yonex Mavis 350 »

Plusy badmintonových míčků Victor Nylon Shuttle 3000 Platin

  • Velmi dobré letové vlastnosti i při mírném poškození
  • Solidně dlouhá životnost
  • Příznivá pořizovací cena

Minusy badmintonových míčků Victor Nylon Shuttle 3000 Platin

  • V této cenové relaci jsem u míčků žádná negativa nenašel
Chci míčky Victor 3000 Platin »

Naservírujte si další badmintonové čtení...

Starší články