Jak si upravit hokejový nůž – 2. díl


4 minut čtení

Nezničte si nové hokejové vybavení špatným zacházením. Posíláme vás do přesilovky radami a tipy, jak se starat o svou hokejovou výstroj tak, aby vám vydržela co nejdéle ke spokojenosti vás i vaší rodinné kasy.

V minulé části jsme rozehráli seriál pro hokejové hobíky s tipy, jak se postarat o své brusle okamžitě po nákupu. Vynechali jsme však nejdůležitější část bruslí – nože. V pokračování seriálu tipů pro hobíky vám představíme kolébku a profil nože. Zjistíte, že pády nemusí být vždy vaší vinou. A nakonec vám poradíme, jak se správně starat o hokejové nože.

V dalších dílech seriálu se dočtete, jak si omotat hokejku a upravit její velikost nebo jak se starat o hokejové rukavice.

Jestli vás víc než výběr nože zajímá výběr celé brusle, připravili jsme pro vás poradenskou stránku, kde vám poradíme, jak si správně vybrat hokejové brusle.

Rychlost či stabilita, to je, oč tu běží

rychlost.jpeg

Každý nůž má dvě ostré hrany, avšak hloubka mezi nimi výrazně ovlivňuje vaše bruslení. Čím je kolébka hlubší, tím je také nůž zabořený hlouběji a každý odraz vás stojí více sil. Za větší výdej energie však dostanete větší stabilitu.

Mělčí kolébka vám naopak pomůže s rychlostí na úkor stability. Budete méně unavení, protože do odrazu nedáte tolik síly. Mělkou kolébku si vybírají útočníci, hlubokou kolébku obránci. Avšak nejedná se o železné pravidlo, proto si zvolte hloubku kolébky tak, aby vyhovovala vaší hře a schopnostem.

Vyberte obutí jako automechanik Formule 1

Profil nože ovlivňuje to, jaká část nože se ve který moment dotýká ledu. Profil nože dokáže podpořit nebo zvrátit efekt hloubky kolébky. Jak vidíte na obrázku, každá část nože podporuje jinou vlastnost.

rozlozeni.jpeg

Zvětšete část pro stabilitu a budete stabilnější, zvětšete část pro rychlost a budete rychlejší a tak dále. Správný výběr profilu nožů bruslí je jako výběr pneumatik u formulí. Jezdci si je vybírají podle charakteristiky tratě. Vyberte si proto takový profil nože, který nejlépe podpoří váš styl hry a způsob bruslení.

Možná nejste taková padavka, jak to na první pohled vypadá

Některé pády jsou spojené se strhnutou hranou nože. V pravé části obrázku vidíte, že taková hrana se do ledu zkrátka nezaboří, což například při překládání vyústí v nevyhnutelný pád. Strhnutou hranu snadno objevíte, pokud si přejedete nehtem po noži směrem ven.

cepel.jpeg

Musíte však rozlišit, kdy je hrana strhnutá a kdy chybí úplně. Strhnutou hranu si upravíte brusným kamenem sami. Stačí ji jen přiložit rovnoběžně k noži a upravit výčnělky nože.

Jestliže hrany chybějí a nedají se upravit kamenem, musíte brusle nabrousit, aby se hrana znovu vytvořila.