Jak se starat o hokejové brusle – 1. díl


4 minut čtení

Nezničte si nové hokejové vybavení špatným zacházením. Posíláme vás do přesilovky radami a tipy, jak se starat o svou hokejovou výstroj tak, aby vám vydržela co nejdéle ke spokojenosti vás i vaší rodinné kasy.

Úvodní buly seriálu pro hokejové hobíky obstarají tipy, jak se starat o své brusle. Bruslení je disciplína složitá, proto začínáme pozvolna. V první části dílu věnovanému péči o hokejové brusle vám poradíme, jak naložit s bruslemi okamžitě po nákupu.

V dalších dílech seriálu se dočtete, jak si upravit nůž na hokejové brusle, jak si omotat hokejku a upravit její velikost nebo jak se starat o hokejové rukavice.

Jestliže teprve uvažujete nad koupí a hledáte rady, jak si správně vybrat hokejové brusle, naskočte do naší poradny a nechte se provést výběrem bruslí od profíků.

Strčte brusle do trouby či pece

Koupili jste si nové brusle, ale ještě než je stihnete poprvé prošlápnout, udělejte hned dvě věci:

  1. Nechte si brusle vytvarovat přesně na vaši nohu v horkovzdušné peci nebo u vás doma v troubě. Pokud nevíte jak na to, připravili jsme pro vás návod.
  2. V druhé řadě si vyměňte tkaničky do bruslí. Ty od výrobce nejsou nejvhodnější pro svou délku ani materiál. Pravděpodobně vás budou řezat do rukou a mají nízké tření, což způsobí rozvazování bruslí.

Podle našich zkušeností jsou nejlepší voskované dlouhé 305 cm.

Hokejové brusle

Podívej se na hokejové brusle

Hokejové brusle »

Na velikosti tkaniček záleží

Brusle máte vytvarované, nové tkaničky připravené a chystáte se je navléknout do bruslí. Tkaničky nenavlékejte až po vrch. Vynechejte 1 až 2 očka – podle pocitu. Vaše noha nebude tak stísněná a na ledě se budete cítit volněji, což se projeví efektivnějším bruslením.

Nakonec si tkaničky při utahování jedenkrát omotejte okolo nohy na úrovni kotníků – proto si pořiďte delší tkaničky. Omotání vám dodá pocit pevnosti nohy v brusli, ale neubere nic na obratnosti. Nezapomeňte si udělat na konci tkaniček uzlík. Tkaničky se vám nebudou svlékat při vyzouvání, což vám ušetří nervy.

Problémy s otlaky z brusle vyřeší kuchyňská houbička

Více z vás bude tlačit přední jazyk. Řešení existuje vícero. Pokud problém nevyřeší vynechání vrchních dvou oček při zavazování, vyzkoušejte další rady:

  1. Méně si utáhněte horní část brusle. Kompenzujte to dotáhnutím posledního kolečka okolo kotníků.
  2. Kupte si běžnou kuchyňskou houbičku, odstraňte z ní drsnou část, zbytek si vytvarujte, aby odpovídal tvarům bolavé části nohy, a jednoduše ji vložte mezi nohu a brusli. Možná spotřebujete několik pokusů, než trefíte velikost a šířku, které vás nebudou tlačit.

Nakonec při vyzouvání povolte brusli tak, aby vám noha jen vypadla. Nevyzouvejte ji tlačením přes patu jako tenisky. Poškodíte si tím zadní jazyk, který vás následně bude tlačit na achillovce. Nejen, že jde o velmi nepříjemný a bolestivý pocit, ale oprava zadního jazyku je téměř nemožná.