RECENZE: Tenisové rakety Babolat Pure Strike 2020


14 minut čtení

Jak se hraje s novými Babolat Pure Strike tenisovému trenérovi Michalu Bayerlovi?
První generace raket Babolat Pure Strike byla na první pohled tak trochu šlápnutím vedle, ale na druhé straně nezbytným krokem k tomu, aby francouzská firma Babolat mohla začít konkurovat jiným výrobcům raket s tradičním užším rámem. Druhá generace už zaujala široké spektrum hráčů včetně rakouské tenisové superstar Dominica Thiema. Nyní je tady poslední, třetí generace Pure Strike, kterou si Thiem v ostrém tempu vyzkoušel poprvé letos na Roland Garros a hned z toho bylo finále. Sám o raketě říká, že mu poskytuje vynikající kontrolu, přesnost i cit při zachování maximální možné razance. Po intenzivním testování mohu potvrdit, že se nová generace povedla a nabízí vše, co si od špičkové turnajové rakety přejete. V této recenzi se podíváme na dva očekávané výkonnostní modely Pure Strike 18x20 a Pure Strike 16x19 ve shodné gramáži 305 g bez výpletu. Mrkněte se také na videorecenzi modelů Babolat Pure Strike 16/19 2020 a Babolat Pure Strike 18/20 2020 od dalšího tenisového fanatika Zdeňka Hrabálka.

Razance pod kontrolou

Nové modely provází heslo „Sharp Control“, což ve volném překladu znamená kontrola, co má říz. Ještě ve volnějším překladu můžeme hovořit o kontrole míče, ale v agresivním pojetí hry. S touto raketou není cílem soupeře upinkat, ale spíše umlátit přesnými a rychlými míči. Jak už jsem zmínil v několika dřívějších recenzích na závodní modely raket, dnešním trendem je nabídnout hráčům raketu, která by splňovala náročné požadavky současného moderního tenisu. Už nestačí hrát jen rychle, nebo výborně mířit do rohů a soupeře uběhat. Je potřeba šikovně nakombinovat vše do jednoho celku, a tím eliminovat soupeřovy šance na nalezení slabiny ve vašem herním stylu. Prvních pár hodin s novými raketami Babolat Pure Strike 2020 jsem se docela trápil. Hlava o ploše 632 cm2 není můj šálek kávy, neb jsem svůj dosavadní tenisový život zasvětil „stovkové hlavě“ (645 cm2). Náročnost na zásah středem je větší, avšak díky specifickému tvaru hlavy rakety, kterou Babolat nazývá pojmem Control Frame Technology, to není zase tak těžké. Novinkou oproti předchozí generaci raket je technologie C2 Pure Feel, která změkčuje hlavu rakety na třetí a deváté hodině přidáním flexibilního pásku do grafitového kompozitu. Raketa je tak pružnější, pocitově měkčí a lépe tlumí vibrace. V porovnání s předchozí generací je nový model skutečně příjemnější pro ruku a už se nedá hovořit o prknu, které ve mně předchozí model evokoval.

V ostrém tempu

Obě testované rakety jsem měl vypletené doporučovaným výpletem Babolat RPM Blast 1.25 mm na 25/24 kg. S tímto nastavením mám dlouholeté zkušenosti a díky tomu pro mě bylo testování skutečným požitkem. Jak jsem zmínil výše, první hodiny nebyly to pravé ořechové. Trefoval jsem dost rámů a nemohl si zvyknout na pocitově těžší hlavu rakety. Raketa je vyvážena na 320 mm, což je sice pořád mírně do ruky, ale jiné značky u svých raket s hmotností 305–310 g preferují vyvážení 315 mm. V tomto případě je to tedy o půl centimetru více do hlavy a je to znát. Ve výsledku je to ale dobře. Raketa má neuvěřitelný „tah na branku“, a když se jí naprosto odevzdáte, odvděčí vaši důvěru velmi rychlými a dlouhými míči k základní čáře. Celou filozofii nových raket Babolat Pure Strike jsem pochopil až v ostrém mači na družstvech v Rakousku, a pak následně na celostátním turnaji. Uchvátil mě především model se vzorem strun 18x20, který používá také Dominic Thiem. Síla, kterou do rakety můžete vložit, prakticky nemá limity, přičemž výsledkem je velmi rychlý, přesný a až zvláštně intuitivně zahraný míč. Ten pocit bych přirovnal k novým raketám Head Gravity, nicméně u Pure Strike jsem měl ještě větší kontrolu a rychlost. Babolat mě v tomto ohledu svojí myšlenkou Sharp Control naprosto dostal a s klidným svědomím mohu říct, že ze všech dosavadně testovaných raket na SportObchod.cz jsou mi tyto nové Babolat Pure Strike 2020 nejbližší.

Babolat Pure Strike můžete věřit

Všichni dobře známe poučky trenérů, kteří své svěřence neustále dokola masírují větou „Hrej to uvolněně.“ Hlavně začátečníci mají s tímto termínem velký problém, protože se snaží křečovitě kontrolovat úder svojí paží, ačkoliv tu práci odvádí raketa, respektive výplet, který je tím konečným pojítkem mezi hráčem a míčkem. Uvolněně znamená nebržděně, přičemž je potřeba ponechat práci na raketě a nechat ji takříkajíc letět. Obě rakety Babolat Pure Strike 2020 jsou v tomto ohledu neuvěřitelně spolehlivé. Nezaznamenal jsem žádné výkyvy ve výkonnosti materiálu, kdy vám úder odletí nečekaně mimo a vy nevíte, co se to stalo. Samozřejmě nepočítám zásahy rámem, pro které tak trochu gravitace neplatí. Důvěru, jakou jsem v raketě měl, nepamatuji. Díky tomu jsem si mohl dovolit mnohem víc. Plný, nebržděný švih a neustálá snaha v zápase dominovat, je alfou a omegou této rakety. Pokud si chcete během hry od tlaku ulevit a máte rádi spíše udržovací tempo, pak je určitě vhodnější verze s hustotou výpletu 16x19, která více spinuje a generuje větší porci energie takříkajíc zadarmo. Pro agresivnější hráče je jasnou volbou model 18x20, který kromě vynikající přesnosti a citu má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Výplet vám v této raketě vydrží podstatně déle, a to se týká také napětí. Sám jsem byl překvapený, že výplet Babolat RPM Blast 1.25 mm vydržel 5 zápasů a prakticky až do konce s velmi dobrými vlastnostmi. Tento výplet má tendenci rychle měknout a brzy praská, což se ale v tomto případě neprojevilo a rozhodně je to volba, kterou do této rakety doporučuji.

Ostré čopy i servis

Chvíli trvá, než si zvyknete na hmotnost a vyvážení rakety s menší hlavou, a proto čopované údery patřily k těm, které jsem piloval nejdéle. Je potřeba si dát pozor na to, že hlava rakety má tendenci po odehrání úderu klesat k zemi a sama o sobě přidává více boční rotace. To se stává především u nízkých čopů, které taháte od země nahoru. Ty jsou pak velmi pomalé, plachtí vzduchem, a přestože jsou co se odskoku týče hůře předvídatelné, tak nemají příliš velkou rychlost. Nejlépe raketě sedí útočný čop hraný seshora nebo ve střední výšce. V kombinaci s následným náběhem na síť je to skutečná pastva pro ruku. Výborně se mi s raketou hrál čopovaný forhend, a to i v nouzi, kdy jsem sotva na míček dosáhnul. Hmotnost rakety odvede kus práce za vás a je tak poměrně snadné odolat soupeřovu tlaku. Zažil jsem s ní dlouhé běhavé výměny o dvaceti úderech a po celou dobu jsem věděl, že to tam dám. Taková jistota a spolehlivost hráči dodá na sebevědomí. Na podání si raketa vede také na jedničku. Je jistá, chyb do sítě s ní je minimum a spíše bude potřeba si to pohlídat v samotném závěru servisu dobrou prací zápěstí. Ideální je opět jako u základních úderů styl servisu hraný hodně seshora s výrazným zapojením nohou. Pokud u servisu vyskakujete a rádi hrajete přímější podání, pak vás čekají žně. Trochu hůře si raketa vede při snaze o kick, neboli podání s kombinovanou rotací. Opět ale platí rovnice, že pokud si zvolíte model s řidším výpletem, pak se vám to bude dařit spíše než s druhou variantou. Další možná pro někoho drobnou nevýhodou na podání je slabší generování energie. Tu totiž musíte vygenerovat sami, a to právě za použití nohou. Jakmile trošku povolíte, přestanete využívat napětí celého těla a budete se snažit podání jen přehodit přes síť, tak vám raketa moc nepomůže. Předpokládám však, že si raketu nebude pořizovat hobby hráč, který nemá dobře zvládnutou techniku úderů a neví, jak sám energii účinně do míčku převést.

Voleje bez kompromisů

Na volejích má raketa neuvěřitelný drive. Není to žádná kouzelnice pro hračičky, se kterou byste dávali jednu parádičku za druhou. Chce to důraz v každém ohledu. Rychlý náběh na síť, přípravný volej a bum do rohu nebo kamkoliv jinam. Také zde platí, že čím více tlačíte, tím více z rakety vymáčknete. Je ale pravdou, že jsem kolikrát zažil herní situaci, která vyžadovala detailní práci s raketou např. při lobu z voleje, či zahrání náročného halfvoleje, a i tam mě raketa podržela. Ve čtyřhře jsem se s raketou nějaký čas trápil. Nebyl jsem schopný na síti vracet nástřely od soupeře. Buď míček skončil hluboko v síti téměř bez reakce nebo daleko za základní čarou. Výborná připravenost, stabilita a dobrý pohyb jsou nezbytné pro kvalitní voleje. Raketa není samohrající a neplatí pro ni pravidla jako v případě lehčích modelů pro mírně pokročilé hráče, kde má raketa trampolínový efekt. Výhodou jisté obtížnosti hraní s touto raketou je fakt, že přesně víte, v čem děláte chyby. Nezažil jsem situaci, kdy bych si řekl, co to ksakru s tou raketou, potažmo výpletem, je? Naopak, vždy po mé chybě, která často pramenila z pasivity, jsem si řekl, tak pojď zase chodit do úderu aktivně a opět to zafungovalo. Obdobně jsem se vyjadřoval k dříve testované raketě Head Graphene 360 Speed Pro, která je svými vlastnostmi novým raketám Pure Strike podobná. Rozdíl je však ve vyvážení a samotné gramáži, kdy Headka je o 5 gramů těžší a výrazněji unavuje ruku. Zde jsem se tohoto pocitu nedočkal, ačkoliv jsem během jednoho dne na turnaji absolvoval čtyři fyzicky náročné zápasy. Naopak, na každý další zápas jsem se těšil právě díky raketě, která mi dávala pocit jistoty a dominance na kurtu.

Babolat Pure Strike je výhra pro všechny

Musím říct, že jsem z nových raket Babolat Pure Strike 2020 nadšený. Především varianta Pure Strike 18x20 je trefou do černého a bezpochyby plní funkci moderní rakety v klasickém balení. Rám o průměru 21-23-21 mm se povedlo změkčit, ale přitom si zachoval všechny vlastnosti útočné rakety. Všechno je tak šikovně nakombinováno, že marně hledám slabiny. Po trochu obtížném začátku jsem získal mimořádnou jistotu v úderech, které bych běžně hrál s mnohem menší razancí. Mohl jsem si dovolit víc, a to především proti soupeřům, kteří jen vrací a mou jedinou šancí bylo porazit je přesnými a razantními údery. Těžko mohu odhadovat a přepočítat na procenta, ale moje hra s novými raketami Pure Strike se bezesporu o dost zrychlila. Nepřehlédnutelný je také jejich design, na kterém spolupracoval i sám Dominic Thiem. Opět dominuje bílá barva, která po detailním prozkoumání působí lehce perleťovým dojmem. Nikdy jsem nebyl fandou světlých designů, ale do tohoto jsem se zamiloval. Působí uklidňujícím dojmem plným naděje, což při vypjatém zápase v těžkých emocích může pomoct k lepšímu výkonu. Na krčku rámu je více nápisů Pure Strike a zmizel z něj oranžový šikmý nástřik ve tvaru loga Babolat. Trochu překombinovaně působí uvedené údaje o raketě na vnitřní straně krčku. Ty jsou kromě anglických názvů parametrů opatřeny ještě symboly, které dodatečně dovysvětlují, o který údaj se jedná. Povedené jsou oranžové prvky na raketě v podobě středových čárek, které jsou v půlce hlavy rakety nahoře i dole a také na spodní straně krčku. V kombinaci s oranžovým nárazníkem na vršku a spodku hlavy rakety, a stejně barevnými průchodkami u krčku, vytváří dojem zaměřovače. Není to jen symbolické, ale odkazuje to na vlastnosti rakety – kontrolu, přesnost a razanci. To vše totiž správný střelec ke své hře potřebuje.

Pro koho tenisové rakety Babolat Pure Strike 2020 jsou?

Obě rakety Babolat Pure Strike 2020 jsou vzhledem ke svým parametrům určeny pro zkušené a závodní hráče, kteří přesně ví, co chtějí. Pokud máte hru založenou na vracení úderů od soupeře a čekání na chybu, pak si na nové Pure Strike nechte zajít chuť. Tyto rakety od hráče vyžadují cílevědomost, vedení ve výměně a snahu diktovat tempo od začátku do konce. Raketa ale dovede být šikovná i v těžkých krizových chvílích, jen ji v tom nesmíte nechat. Neustálá podpora a přiživování rakety vlastní energií je naprosto klíčové pro podání co nejlepšího výkonu. Tlak, snaha o hraní míčků seshora, tvrdá podání a náběhy k síti jsou alfou a omegou této rakety. Pro dívky a ženy bych tuto raketu příliš neviděl jako vhodné řešení, nicméně může se vyskytnout hráčka s takovými parametry, která ji bez problémů ovládne. U mužů, potažmo dobře silově vybavených juniorů, doporučím zvýšenou pozornost při volbě gripu. Trendem jsou menší gripy a navrch jeden overgrip. Osobně jsem testoval raketu s gripem č. 2 (4 1/4) a dvěma overgripy navrch. Okamžitě jsem jeden overgrip sundal, abych získal více citu, a byla to trefa do černého. Stejně tak jsou trefou do černého samotné rakety, které jsou více než důstojným nástupcem předchozí generace. Chci Pure Strike 2020 »

Závěrečné shrnutí

Plusy tenisových raket Babolat Pure Strike 2020

  • Vynikající kontrola, cit i razance
  • Všestranně útočná raketa
  • Pocitově těžší než ve skutečnosti
  • Podává konstantní výkon u všech úderů
  • Velmi dobré čopy, voleje a servis
  • Délka a rychlost míčů je nadstandardní
  • Povedený design

Mínusy tenisových raket Babolat Pure Strike 2020

  • Vyžaduje více energie do úderů
  • Méně výrazný topspin (verze 18x20)
  • Nevhodná pro technicky slabší hráče

Další servis tenisového čtení...

RECENZE: Tenisová raketa Wilson Blade 100L v7.0 RECENZE: Tenisová raketa Babolat Pure Aero 2019 RECENZE: Tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay Jak zlepšit podání – návod nejen pro rekreační hráče

Starší články