RECENZE: Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018


9 minut čtení

První tenisová recenze si vzala na paškál tenisovou raketu Wilson Ultra 100 CV.
Tenisová sezóna startuje se vší parádou. Proto vám nabídneme sérii tenisových recenzí, které vám odhalí novinky i tipy na letošní sezónu. Jako první si vzal tenisový trenér Michal Bayerl na paškál tenisovou raketu Wilson Ultra 100 CV 2018. [caption id='attachment_14792' align='aligncenter' width='633']Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018[/caption]

Tradice a inovace tenisových raket Wilson

Firma Wilson patří již dobrých 100 let mezi nejvýznamnější výrobce tenisového vybavení na světě. Její tradice se zakládá na dlouholetých zkušenostech a použití těch nejkvalitnějších materiálů. Zároveň se pravidelně snaží své produkty inovovat a pomáhat tak posouvat hranice lidských možností o krok dále. V posledních letech Wilson staví své špičkové modely tenisových raket na rámu z materiálu Countervail. Ten se používá např. v leteckém průmyslu či při stavbě špičkových rámů kol pro silniční cyklistiku. Osobně jsem se s tímto materiálem setkal před několika lety na školení trenérů, kde firma Wilson představovala také nový směr v designu svých raket. Označila jej jako „uncontaminated“ design, což by se volně dalo přeložit jako čistý design bez zbytečného balastu navíc. A skutečně, jednotlivé řady tenisových raket Wilson se liší prakticky jen v barevných proužcích po stranách hlavy rakety a člověk hned ví, o který model se jedná. Jednoduché, elegantní a srozumitelné řešení. [caption id='attachment_14788' align='aligncenter' width='633']Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 má technologii Countervail pro lepší pohlcování otřesů Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 s technologií Countervail lépe pohlcuje otřesy[/caption] Do ruky se mi také dostal plátek z materiálu Countervail, který jsme měli možnost porovnat s běžným grafitem. Oba plátky jsme opřeli o hranu stolu a brnknutím je rozkmitali. A hádejte jak to dopadlo? Běžný grafit vibroval ještě dlouho poté, zatímco plátek z Countervailu se ustálil během několika okamžiků. Efektivnost v pohlcování vibrací je u tohoto materiálu enormní a nesrovnatelná s jakýmkoliv jiným materiálem na trhu.

Přátelské setkání

Testovaný model tenisové rakety Wilson Ultra 100 CV je obdařen právě tímto vibrace pohlcujícím materiálem. Pokud jste celý život jako já zvyklí hrát s vibrastopem, pak mohu s čistým svědomím prohlásit, že u této rakety jej potřebovat nebudete. [caption id='attachment_14794' align='aligncenter' width='633']Michal Bayerl testoval tenisovou raketu Wilson Ultra 100 CV 2018 Michal Bayerl při testování rakety Wilson Ultra 100 CV 2018[/caption] První seznámení s raketou je asi takové, jako když se po dlouhých letech setkáte s dobrým kamarádem a na několik vteřin se obejmete. Je to moc příjemné. O pevném poutu mezi vámi a raketou vás přesvědčí také zvláštní dřevnatý zvuk při dokonale čistě trefeném míčku. Skoro jako by to byla předzvěst něčeho většího, co se letos proměnilo v novinku Wilson Clash. O tom ale třeba někdy jindy.

Wilson Ultra 100 CV je spolehlivý kamarád

Parametrově je tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV na pomezí rakety pro pokročilé, zkušené až závodní hráče. S hmotností 300 g si sice nemůže vyskakovat na své sourozence z řady Pro Staff, ale to také není cílem. Smysl této tenisové rakety tkví v pestré škále úderů, které s ní můžete zahrát bez toho, aniž byste pocítili diskomfort a ztrátu kontroly. [caption id='attachment_14789' align='aligncenter' width='633']Technické parametry tenisové rakety Wilson Ultra 100 CV 2018 Technické parametry tenisové rakety Wilson Ultra 100 CV 2018[/caption] S hlavou rakety 645 cm2 a hustotou výpletu 16×19 nabízí skvělý poměr mezi přesností, razancí a kontrolou. Není to raketa, která by v některém z těchto parametrů vysloveně vynikala, ale nabízí pevné pouto mezi hráčem a míčkem, které jen tak něco nepřetrhne. U základních úderů od základní čáry oceňuji lehkost, jistotu a pohodlí, které mají pozitivní vliv na celkovou pohodu při hře. Nemusíte se nějak extra snažit, třebaže jistá dávka kvalitní techniky je zde potřeba k využití celého potenciálu rakety. Na volejích raketa nijak nevyniká a občas jsem měl pocit, že by mohla být přesnější a rychlejší. Některé nouzové voleje hrané u těla, nebo naopak daleko od těla, jsem nestíhal, za což možná může pocitově pomalejší ovládání způsobené širším rámem, který se po stranách hlavy rakety dostává až k 26,5 mm.

Servis-volej od ní nečekejte

Podání jako základ kvalitní hry je s touto Wilsonkou Ultra 100 CV především o jistotě. V tréninkovém mači jsem zaznamenal kritické chvíle, kdy na hráče přichází temná myšlenka dvojchyby za stavu 30:40. Opakovaně se mi „nedařilo“ dvojchybu udělat, třebaže tam ten červíček byl a skoro jsem si jist, že bych se svojí Babolat Pure Drive v tento kritický moment selhal. Daní za vysokou jistotu jsou menší rychlosti podání a jen průměrné rotace míče. Na dravé náběhy na síť a útočnou hru obecně si budete muset nechat zajít chuť.

Univerzálka spíše pro ženy

Abych testu rakety Wilson Ultra 100 CV 2018 dodal punc věrohodnosti a objektivního pohledu, zapůjčil jsem raketu hned několika hráčům a hráčkám na všech úrovních. Drtivá většina z nich se shodla na komfortu, který tenisová raketa poskytuje. [caption id='attachment_14795' align='aligncenter' width='633']Tenisovou raketu Wilson Ultra 100 CV 2018 nejlépe hodnotily rekreační tenistky Tenisovou raketu Wilson Ultra 100 CV 2018 nejlépe hodnotily rekreační tenistky[/caption] Obecně raketa sedí více ženám, ale zajímavostí je, že čím roste úroveň techniky hráček, tím méně jsou s raketou spokojené. Rekreantky, které hrají tenis 1×–2× týdně a dosud měly zkušenosti jen s lehkými tenisovými raketami s hmotností kolem 270 g, byly z této rakety nadšeny. Naopak zkušená hráčka, která se tenisu věnuje od dětství na výkonnostní úrovni, označila tuto raketu za nemastnou a neslanou. Sama hraje s modelem Wilson z let 2011–2012 (model Petry Kvitové) a tento nový přístup ke komfortnímu pojetí hry jí nebyl po chuti. Raději má syrovější reakce rakety a vibrace eliminuje použitím tlumítka. Muži na tom v hodnocení byli podobně. Neměla na to vliv ani jejich úroveň tenisu a většina se shodla na tom, co už bylo řečeno. Komfort tenisové rakety Wilson Ultra 100 CV je vynikající, stejně jako jistota úderů, ale chybí pocit dominance na kurtu, větší agresivity a přesnosti. [caption id='attachment_14796' align='aligncenter' width='633']Mužům přišla raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 málo agresivní Mužům přišla raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 málo agresivní[/caption] K tomu přidám ještě jednu osobní negativní zkušenost. Občas se mi stalo, že raketa na úder nezareagovala tak, jak bych čekal. Někdy míček odlétl daleko do autu, jindy skončil hluboko v síti a to jsem si zcela jist, že jsem udělal vše pro to, aby se úder podařil. Toto zvláštní „selhání“ materiálu může být samozřejmě způsobeno více faktory, ale ve srovnání s jinými tenisovými raketami mě tato občasná zkratovitost překvapila.

Pro koho je tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018?

Komfort a jistota je to, oč u této rakety běží. S klidným srdcem ji tak mohu doporučit široké plejádě hráčů včetně trenérů, kteří na kurtu stojí několik hodin denně a vyžadují pohodlnou a nenáročnou raketu s možností zapojení se více do hry. Její příjemný pogumovaný rám a celkově vyvážené parametry ocení především ženy na amatérské, klubové až závodní úrovni. Pánové obecně tuto raketu nejspíš shledají příliš pasivní a průměrnou, nicméně i tady platí, že sto lidí, sto chutí. [caption id='attachment_14790' align='aligncenter' width='633']Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018[/caption] U nadějných juniorek a dorostenek by mohla posloužit jako takový mezistupeň při přechodu do kategorie dospělých. Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV sice nenadchne agresivitou či přesností, ale dostane vás svým přátelským pocitem ze hry, který je často důležitější než vítězný úder za každou cenu. Chci zkusit Wilson Ultra 100 CV »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy rakety Wilson Ultra 100 CV 2018

  • Vynikající komfort a stabilita
  • Ve všech úderech podává konstantní výkon
  • Nevyžaduje tolik síly a zkušeností
  • Dobře hratelná pro širokou veřejnost
  • Vhodná především pro ženy a juniorky

- Mínusy rakety Wilson Ultra 100 CV 2018

  • Není příliš agresivní a postrádá větší přesnost
  • Hůře ovladatelná na síti
  • Občasné „tupé“ reakce rámu

Další servis tenisového čtení...

Staňte se součástí tenisové revoluce s raketami Wilson Clash | Wilson Clash VIDEO: TOP 5 tenisových tašek Wilson | Tenisové tašky Wilson VIDEO: TOP 5 tenisových tašek Head | Tenisové tašky Head

Starší články