RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO


9 minut čtení

Michal Bayerl se tentokrát podíval na nejnovější raketu od Headu...
Jsou tenisové rakety a pak jsou dobré tenisové rakety. Novinka Head Graphene 360 Radical PRO patří bezesporu do té druhé skupiny a možná ještě dál. V řadě výkonnostních raket pro zkušené a turnajové hráče patří tato „radikální“ série do kategorie univerzálních. Pojďme se blíže podívat na to, jak obstála v testu. Mrkněte se také na videorecenzi od dalšího tenisového fanatika Zdeňka Hrabálka.

Těžké první krůčky

Před testem této nové Radicalky jsem měl v ruce agresivnější model Speed Pro a tak jsem byl velmi zvědav, jaký bude rozdíl v celkovém herním pojetí. Obě rakety váží shodných 310 g bez výpletu a jsou totožně vyváženy více do ruky. Z toho důvodu jsem očekával, že z ní budu mít tak nějak podobný pocit v ruce, což se potvrdilo. Když ale došlo na první údery, hned jsem zpozorněl. Něco je jinak a moc se mi to nelíbí. Jenže jak známo, první dojmy jsou vždy buď extrémně pozitivní nebo negativní a není radno na ně sázet. [caption id='attachment_15077' align='aligncenter' width='633']Michal Bayerl s raketou Head Graphene 360 Radical PRO Michal Bayerl s raketou Head Graphene 360 Radical PRO[/caption] Dobrou půl hodinu jsem měl obrovský problém trefit míček středem a nečistých zásahů hlavně z bekhendové strany jsem zahrál požehnaně. Zde je třeba opět nahlédnout do specifikací rakety a upozornit na zásadní rozdíl oproti verzi Speed Pro. Tato Radicalka má menší hlavu rakety 630 cm2 a pokud stejně jako já na hraní s ní nejste zvyklí, pak se nemůžete divit vysoké chybovosti v přesnosti zásahů. V tuto chvíli je potřeba okamžitě reagovat, zrychlit nohy a zlepšit celkovou přípravu k míčku. [caption id='attachment_15079' align='aligncenter' width='633']Raketa Radical PRO má hravější design než Speed PRO Raketa Radical PRO má hravější design než Speed PRO[/caption]

Trpělivost přináší ovoce

Jak už to tak ale bývá, je potřeba vydržet a s každým odehraným úderem se můj pocit ze hry postupně měnil z rozporuplného na příjemný. Dokonce příjemnější, než u modelu Speed Pro. U úderů s Radical Pro se zdaleka tolik nenadřete a kontrola je s ní o poznání lepší. Výraznější je také spin, za což může další odchylka v parametrech oproti Speed Pro, a to je vzor výpletu 16x19. Ten umožňuje rámu generovat více síly a spinu při vynaložení méně energie. [caption id='attachment_15080' align='aligncenter' width='633']Raketa Head Graphene 360 Radical PRO má menší hlavu Raketa Head Graphene 360 Radical PRO má menší hlavu[/caption] Nemusíte tak mít dokonalou techniku, a přesto s raketou zahrajete většinu úderů i s „obyčejným“ nasazením. Je to vidět už i na pouhé rozehrávce. Zatímco u Speed Pro je třeba skutečně makat v každém momentě, tak v případě Head Graphene 360 Radical PRO si zapinkáte na volnoběh a nemusíte mít obavu, že by vám míčky končily hluboko v síti.

Jiný design, jiné reakce

Třebaže je i tento model z grafitového materiálu Graphene 360, tak se chová o dost jinak. Může za to také zajímavější konstrukce rámu, který má rozměry 20-23-21 mm. Spodní oblouk hlavy rakety u krčku rámu je dokonce tak úzký, že je až překvapivé, jak to konstrukce vůbec vydrží. Popravdě jsem nikdy nic podobného na raketách neviděl a takto úzká přepážka mě až zarazila. Možná i právě proto je s tím spojen jeden neduh, a to je velmi výrazné cinkání strun při zásahu, které je nutné eliminovat použitím vibrastopu. [caption id='attachment_15082' align='aligncenter' width='633']Grafitový rám rakety doprovází mimořádně úzký krček Grafitový rám rakety doprovází mimořádně úzký krček[/caption] Celkově je ale design velmi povedený. Barevná kombinace se vzájemně doplňuje a tím, že byl použit matný odstín barev, působí raketa Radical PRO seriózním dojmem. Ve srovnání se Speed Pro je design veselejší a pokud si vyloženě nelibujete v černo-bílé barvě, pak bych po designové stránce jako vítěze vybral právě tuto Radicalku.

Náročná, ale hravá raketa

Stejně jako model Speed Pro je i u Head Graphene 360 Radical PRO nutné obrnit se trpělivostí dřív, než přijdete raketě na chuť. Poté se ale dostaví pocit ovládnutí kurtu s velkou jistotou úderů, které jsou zároveň velmi přesné. Odzadu se raketa chová sebevědomě jistě, třebaže občas míčky postrádají délku, ale o to víc si s raketou užijete úhly při úderech ven z kurtu. Výborně se mi s ní hrálo na malý roh, kde jsem ocenil spinovější vlastnosti rakety. Dlouhé čopované údery nejsou oblíbenou pochutinou na jídelníčku této rakety, ale opět platí výše napsané – dlouhé míče jsou zde nahrazeny větší hravostí, kterou je třeba využívat ve svůj prospěch např. v podobě stopbalů. [caption id='attachment_15084' align='aligncenter' width='633']Cinkání strun omezíte použitím vibrastopu Cinkání strun omezíte použitím vibrastopu[/caption] Pokud se ve výměně dostanete na síť, můžete očekávat vysokou spolehlivost úderů v kombinaci s předvídatelným chováním rámu. Čím více času na úder budete mít, tím lépe. Při rychlých obranných volejích je o něco složitější správně nastavit raketu a proto je dokonalá příprava při přechodu k síti nezbytná. U vyloženě obranných úderů mi trochu chyběla ona záchranná brzda, kterou disponuje Speed Pro, kdy se z hluboké defenzivy zachráníte rychlým švihem a šikovným zápěstím. U Radical PRO se to sice také podaří, ale míček není tak dlouhý a většinou to pak končí prohranou výměnou. Pokud s touto raketou nestíháte, pak je vhodné si více ustoupit a nehrát tvrdohlavě míčky rychle po odskoku. [caption id='attachment_15085' align='aligncenter' width='633']V raketě najdete technologii Graphene 360 V raketě najdete technologii Graphene 360[/caption]

Na servisu čaruje

Zcela úmyslně jsem si nechal hlavní perličku rakety Head Graphene 360 Radical PRO na konec a řekl bych, že je to jedna z oblastí, kde by se mohla většina konkurenčních raket učit. Podání je nejnáročnější a zároveň nejdůležitější úder v tenise a v něm tato raketa přímo exceluje. Když jsem se s ní poprvé rozehrával, nemohl jsem podání zkazit, a to jsem zkoušel všechny rychlosti až co mi tělo dovolilo. Dokonce jsem pětkrát v řadě zahrál servis přibližně do stejného místa a můj parťák se na mě podíval se slovy: Tak tohle je hodně slušný.“ Nevím, zda-li za to může menší hlava či konstrukce rámu, ale je to je vcelku jedno. Je dobré vědět, že se na podání u této rakety můžete 100% spolehnout. [caption id='attachment_15086' align='aligncenter' width='633']Úzký spodní oblouk rakety u krčku rakety Úzký spodní oblouk rakety u krčku rakety[/caption] Abych vyloučil, že se nejednalo jen o placebo efekt, zabrouzdal jsem na tenisová fóra internetových magazínů a tam si ověřil, že první dojmy také dalších testerů jsou v případě podání až nečekaně nadšené. Ten rozdíl v kvalitě podání je až tak výrazný, že je mi skoro líto, že v ostatních parametrech není raketa tolik dominantní.

Pro koho tenisová raketa je?

Head Graphene 360 Radical PRO je pro zkušené až závodní hráče s celodvorcovým pojetím hry. Oproti Speed Pro není zdaleka tolik agresivní, ale vše kompenzuje příjemnějším pocitem v ruce, který otevírá dvířka hravějším hráčům, kteří dokáží využít potenciál menší hlavy rakety 630 cm2. Je určena spíše pro běhavé hráče s kreativní myslí, kteří více než silovými údery trápí soupeře technickou hrou a neustálou změnou taktiky. Můžete s ní hrát chytré údery ven z dvorce na malý roh a proložení dlouhé výměny stopbalem se přímo nabízí. [caption id='attachment_15078' align='aligncenter' width='633']Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO[/caption] Díky vynikajícímu chování rakety na podání se otevírá prostor pro překvapivé náběhy na síť při vypjatých momentech. Agresivní hráči si budou muset nechat zajít chuť na laserově přesné a dlouhé údery po lajně, ale to u této rakety ani nehledejme. Je to vyváženost, kontrola, spin a jistota, co tuto raketu zdobí a dělá z ní vynikající volbu pro všechny stylově nevyhraněné hráče, které baví od každého úderu něco. Chci Head Radical PRO »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisové rakety Head Graphene 360 Radical PRO

  • Hravá raketa s všestranným využitím
  • Mimořádně dobrý servis
  • Vynikající údery ven z kurtu
  • Velmi dobrý top spin a jistota
  • Předvídatelné chování rámu

- Mínusy tenisové rakety Head Graphene 360 Radical PRO

  • Méně agresivní než Speed Pro
  • Některé údery postrádají rychlost a délku
  • Cinkavý zvuk při zásahu míčku bez vibrastopu

Další servis tenisového čtení...

RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay | Recenze tenisových bot Wilson RECENZE: Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 | Recenze tenisové rakety Wilson Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem | Představení Zdeňka Hrabálka

Starší články