RECENZE: Inov-8 TrailRoc G 280 - trailovka na horské pobíhání


6 minut čtení

Trailovky Inov-8 na takové to horské pobíhání. Obujte se do toho jako Patrik Bejček.
Pokud hledáte dravé trailovky s dostatečným tlumením a líbivým vzhledem, tak trailové boty TrailRoc G 280 budou správnou volbou. Kromě toho je vybavena grafénovou podrážkou, která snese nějaký ten uběhnutý kilometr přes náročný kamenitý terén. Recenze Inov-8 Trailroc G 280

Kamínky se nezachytávají do vzorku

Pojďme se podívat na podrážku běžeckých bot Inov-8 TrailRoc G 280 z blízka. Je tvořena hrubším vzorkem z grafénu, který vydrží i ostřejší kameny (avšak žádný materiál není dokonalý). Blíže umístěné gripy uvítáte na horských trailech a šotolinových cestách, kde se vyskytují i menší kamínky, protože se vám nebudou zachytávat mezi vzorek. podrážka bot Inov-8 Trailroc G 280 280 Géčko má podešev tvořenou směsí Sticky grip, do které v Inov-8 přidali grafén. Výrobce udává, že Sticky grip je skvělý pro svoji přilnavost, což bylo u starších modelů vykoupeno kratší životnosti. Tím, že výrobce přimíchal do této směsi grafén, tak rapidně zvýšil její životnost, aniž by snížil skvělou přilnavost. Pokud hledáte trailovky pro běhání v blátě a měkkých trailových terénech, tak běžecké boty Inov-8 TrailRoc G 280 nebudou tím pravým. Na podrážku se při běhu po blátě vždy během chvíle nabalilo spoustu bláta a bota se stala těžkou a neohrabanou. Pro tyto cesty bych zkusil spíše zabrousit k modelům ROCKLITE nebo MUDCLAW. Boty jsem testoval mimo jiné i v zimě v Krkonoších. Běhal jsem s nimi po sněhu, kde nechyběly ani ledové úseky. A musím říct, že zde se grafénová podrážka chovala velice příjemně. Samozřejmě na ledu klouzala, ale cítil jsem pod nohama velkou pevnost. podrážka bot Inov-8 Trailroc G 280

Pohodlné na dlouhý horský trail

A co tlumení? Měla by to být nejtlumenější trailovka od Inov-8 s dropem 8 mm, z čehož plyne výška 20 mm tlumení v patní části. Tlumící směsí je zde POWERFLOW+ (EVA). Aby bylo tlumení dotažené k dokonalosti, tak je mezi svršek a podešev vložena ještě 6mm stélka z měkké pěny. Musím říct, že v tomhle směru mě také mile překvapila. V porovnání se starými PARKCLAWY, se kterými jsem běhal jako svými posledními trailovkami a přišly mi neskutečně tvrdé, jsou tyhle boty opravdu měkké a pohodlné. Dovedl bych si představit s nimi běžet nějaký dlouhý horský trail a nohy by byly stále v pohodlí.

Tanec mezi kameny

V technických sebězích budou nohy v bezpečí. Skvělé je, že na kamenitých cestách nekloužou, ale co by to bylo za trailové běžecké boty, bez ochrany chodidla proti nárazům. O to se u Inov-8 TrailRoc G 280 stará ochranná vrstva META PLATE již páté generace. Je umístěna tak, aby kopírovala plantární fascii a zároveň tak, aby byla zaručena dostatečná ohebnost boty. Musím říct, že opravdu funguje a párkrát mi hodně pomohla proti odraženému kameni. Samozřejmě to nemůže být obrovský balvan. To byste museli mít kanady s ocelovou špicí, a ani v tom případě byste neměli zaručenou 100% ochranu. Některým z vás bude za začátku dělat problém vyšší tuhost boty díky výše zmíněné vyšší ochraně. Myslím si však, že si na ni brzy zvyknete a budete za ni rádi. Recenze běžeckých trailových bot Inov8 Trailroc 280G A co stabilita? Kladl jsem si tuhle otázku docela často, než jsem si je pořídil. Bál jsem se, že v kamenitém terénu to bude s vysokým tlumením problém. To však Inov-8 z velké části vyřešil díky zmiňované vrstvě META PLATE a vytažení mezipodešve v patní části, díky čemuž jsem neměl pocit „vyjíždění paty z boty“. Opravdu funguje. Není to sice 100% a není tak stabilní, jako nízkoprofilové trailové boty od Inov-8, ale pocit jistoty jsem v nich měl.

Trailové boty, které chrání a drží na noze

Poslední důležitou věcí, kterou musím rozvést, je svršek. Ten je natažen na kopytě MEDIUM FIT. Zvolení střední šířky kopyta bylo od Inov-8 dobrým krokem. Nejen, že zůstává dostatek místa v oblasti prstů, ale noha v botě nelítá. Svršek bot Inov8 Trailroc 280G Tenhle fakt přidává opět na pocitu stability při běhu v kamenitém terénu. Vývojáři přidali gumovou vrstvu do přední části, aby nedocházelo k okopům a byly chráněny prsty. Z boku boty najdete 3D TPU polštářky, které zase chrání boky chodidla před nepříjemnými nárazy odletujících kamenů při záběru či sebězích. Tahle novinka mě mile překvapila. Síťovina je pevnější, prodyšnější (to však také záleží na volbě správných běžeckých ponožek).

Něco na závěr

Trailová bota Inov-8 TrailRoc G 280 mě mile překvapila. S Inov-8 jsem měl rozdílné zkušenosti. Byly dobré i špatné a tak jsem jim dal ještě šanci. Nelituji toho. Běžecké boty jsou pohodlné a pěkně tlumené. Mají hezký design, zajímavé prvky a v kamenitém terénu jsou jako doma. Na bláto s nimi zapomeňte, tedy pokud nechcete tahat na nohou závaží. I přes tlumení nejste úplně odstřihnuti od vnímání terénu. A v cenové kategorii do 4 000 Kč jsou zajímavou volbou, která si jistě najde mnoho příznivců. Chci trailovky Inov-8 Trailroc »

Doběhněte si pro další čtení...

Starší články