Tenisový loket


4 minut čtení

Každý den navštěvuje ordinace ortopedů či praktických lékařů nespočet pacientů, stěžujících si na podobné obtíže. Většina z pacientů již dopředu informovaných hlásí, že „mají tenisový loket“. Velké množství těchto pacientů však nemá přesnou představu, co to vlastně tenisový loket je a proč se tak ta nepříjemná bolest lokte nazývá.

tenisový loket získal své označení zřejmě pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné, postihuje totiž i pacienty při různém spektru činností.

Tenisový lakeť

Jaké nabízíme řešení?

Prevence proti zranění

Speciální rakety z vyšší schopností pohlcovat vibrace.

Ochrana při zranění

Ortézy navržené pro podporu tenisového lokte.

Jaká je příčina tenisového lokte?

tenisový loket je onemocnění, které řadíme do skupiny tzv. entezopatií. Je druhým nejčastěji se vyskytujícím onemocněním této skupiny po bolestivém postižení šlachy blízko ramenního kloubu. Entezopatie lze charakterizovat jako zánětlivé změny ve spojení šlachy s kostí.

Z toho vyplývá, že uvedené obtíže se mohou vyskytovat i v jiných lokalizacích, než pouze v oblasti loketního kloubu. Každé dlouhodobější přetěžování vede ke změnám v této oblasti. Pokud přetěžování postiženého lokte trvá, pak se objevují potíže i při minimální zátěži, která by za normálních podmínek bolest nikdy nevyvolala.

Rozeznáváme tzv. akutní formu tenisového lokte, tato vzniká často po fyzicky náročné jednorázové zátěži. Chronická forma tenisového lokte je diagnostikována po šesti týdnech trvání obtíží. Může být rovněž způsobena nesprávnou léčbou akutní formy tenisového lokte.

Jak zjistíte, jestli trpíte tenisovým loktem?

V prvních dnech si obtíží příliš nevšímáte. Po několika dnech to začne být nepříjemné a po týdnu bolesti, kdy nic nemůžete pořádně vzít do ruky, máte chuť lézt po stropě.

Jak lze odlišit tenisový loket od ostatních postižení v oblasti loketního kloubu? tenisový loket bolí v přesně určeném místě. Umístění bolestivého bodu je více či méně přesné a jednoznačně určitelné. Na zevní i vnitřní straně je kostní výrůstek, na který se upínají svaly zadní strany předloktí. A to je právě ono inkriminované bolestivé místo.

Pacient trpící bolestmi při tenisovém lokti drží loket mírně ohnutý v úlevové poloze. Sám přesně dokáže nahmatat nejbolestivější místo, kde může být patrný otok, mírné zarudnutí, teplejší kůže. Pozitivní bývá tzv. stress test třetího prstu – při natažené celé horní končetině se pokoušíme natáhnout prostředník proti odporu. Tento manévr vyvolá bolestivost v oblasti zevní strany lokte.

První pomoc?

Pokud nechcete při prvních obtížích běžet hned k lékaři, můžete se pokusit zbavit obtíží sami. Základní a opravdu nejúčinnější metodou je omezit veškerou činnost, která tyto obtíže provokuje. Pokud už se rozhodnete jít k lékaři, dělíme léčbu podle stadia obtíží na konzervativní a operační. Konzervativní léčba znamená v první řadě využití sádrových obvazů a aplikaci protizánětlivých léků. Operační terapie je indikována v případě chronického onemocnění.

Jak předcházet tenisovému lokti?

Pokud se věnujete tenisu opravdu intenzívně, doporučujeme myslet dostatečně na prevenci tenisového lokte. Právě u sportovců je nadmíru důležitá správná regenerace, tedy relaxace a protažení svalů. Stejnou míru prevence zastává i neustálé a postupné posilování loketního svalu. Zvláště u tenisu hraje velkou roli správný výběr rakety.

Dnes již mnoho výrobců světových značek nabízí i tzv. zdravotní (ochranné) rakety, které jsou nejen vhodné pro hráče s problémy tenisového lokte, ale také pro ženy, které nemají většinou tak silově vyvinuté paže. Velmi vhodným doplňkem jsou také bandáže a různé chrániče lokte.