Jak vybrat fotbalové kopačky


5 minut čtení

Podklouzli jste na mokré trávě a tým po vaší chybě inkasoval gól? Nebo vás po každém zápase na suchém hřišti bolí nohy? Pravděpodobně nemáte dobré obutí, proto vám poradíme, jak vybrat kopačky.

Jak správně vybrat velikost kopaček?

Zatím neexistuje velikostní škála, kterou by jednotně používaly všechny národy, natož všichni výrobci obuvi. Při výběru je tedy nutné spoléhat na to, že znáte velikost vlastní nohy alespoň v jedné ze stupnic běžně užívaných v ČR (EUR, UK, US). Pro správný výběr velikosti použijte našeho průvodce velikostmi bot.

Pozornost věnujte také péči o kopačky, ať vám vydrží i více sezón.

Typy podrážek a jejich použití

Při výběru kopaček narazíte v jejich názvech na zdánlivě nic neříkající zkratky. Je to typ podešve. Každá podrážka se hodí na jiné hřiště a jinou tvrdost povrchu.

Lisovky

Lisovky
Primární určení FG - Tvrdý přírodní povrch
Charakteristika Lisovky mají nejuniverzálnější typ podrážky, proto jsou mezi hráči nejoblíbenější a na hřištích je uvidíte nejčastěji. Lisové špunty se hodí primárně na tvrdou i měkčí přírodní trávu. Použít je můžete také na další tvrdé povrchy, jako je umělá tráva nebo písek. Na podobně tvrdé podklady však doporučujeme turfy, protože v kopačkách z nich bolí nohy a špunty se rychleji opotřebují.

 

Lisovky

Lisovky
Primární určení FG/AG - Tvrdý přírodní povrch a umělá tráva
Charakteristika Občas se objeví univerzálnější typ lisovek, které jsou vhodné jak na přírodní travnaté povrchy, tak na umělou trávu. Kopačky kombinují klasické vyšší špunty s několika menšími, čímž uleví chodidlům. Výhodou je, že nepotřebujete jedny kopačky na trávu a druhé na umělku. Na druhou stranu ani jeden povrch nebude optimální, proto doporučujeme zainvestovat do obou typů podrážky.

 

Kolíky

Kolíky
Primární určení SG - Podmáčený povrch
Charakteristika Kolíkové kopačky se nejčastěji vyznačují 6 šroubovacími kovovými kolíky. Díky vysokým ocelovým hrotům se dokonale zaboří do měkkého terénu a podmáčeného hřiště. Výsledkem bude vaše dobrá stabilita a kvalitní záběr i na kluzkém terénu. Na tvrdý povrch však kolíky nedoporučujeme a na umělé trávníky jsou ocelové hroty dokonce zakázané.

 

Lisokolíky

Lisokolíky
Primární určení SG-Pro/MX SG - Měkký přírodní povrch
Charakteristika Lisokolíky jsou novější typ kopaček, který kombinuje kovové kolíky s lisovanými špunty. Podobně jako kolíky se hodí na měkký přírodní povrch. Rozdíl spočívá v rozložení váhy na větší plochu. Zatímco u SG kopaček je pouze 6 kolíků, lisokolíky disponují také špunty, které rozkládají váhu na větší plochu a dělají z kopaček pohodlnější obuv.

 

Turfy

Turfy
Primární určení TF - Umělý povrch
Charakteristika Turfy jsou jasná volba na umělou trávu a další tvrdé a suché povrchy. Podrážku zdobí spousta drobných gumových špuntů, které snižují tlak na chodidlo, výborně udržují stabilitu a zlepšují kontrolu nad míčem. Při styku s vyšší přírodní trávou však snadno podklouznete.

 

Sálovky

Sálovky
Primární určení IN - Halový povrch
Charakteristika Sálovky jsou ideální parťák na parkety a pogumované halové povrchy, na kterých se hrají převážně futsalové soutěže. Základní funkci splní i na tartanu nebo umělých hřištích s položeným kobercem. Hladká podrážka výborně udržuje kontakt s povrchem, bota neklouže a „non-marking“ technologie zabrání vytváření barevných šmouh na podlaze.

Péče o kopačky

Péče o kopačky se odrazí v delší životnosti kopaček. Pečujte proto o kopačky po každém tréninku a zápase podle našich tipů:

  1. Po každém použití kopaček důkladně očistěte podrážku jemným kartáčem, v případě drobných nečistot postačí vlhký hadr. Nepoužívejte žádné čistící přípravky, opravdu stačí jen teplá voda.
  2. Pokud jsou kopačky mokré, vycpěte je novinami a nechte sušit při pokojové teplotě. Nikdy nepoužívejte fén a nedávejte kopačky na topení. Mohly by se roztáhnout či jinak porušit.
  3. Zvláštní péči věnujte i jednotlivým kolíkům u kolíkových kopaček. Vyšroubujte je, opláchněte, nechte usušit, namažte vazelínou a následně zpět našroubujte pomocí klíče na kolíky.
  4. Nikdy neperte kopačky v pračce!
  5. U kožených kopaček věnujte pozornost příbalové informaci, která je součástí balení. Na kopačky z kůže je potřeba použít speciální oleje, které budou kůži vyživovat a udrží její stálé vlastnosti.