Jak vybrat florbalku


8 minut čtení

Florbalka by při správném výběru měla dosahovat po pupík

Vystřelte starou, rozbitou florbalku na Mars a pořiďte si novou. Pokud si kladete otázku, jak vybrat florbalovou hůl, jsme připravení skočit na hrací plochu a přihrát vám užitečné rady.

Podle čeho si vybrat florbalovou hůl?

Správná strana zahnutí florbalové hokejky

Než se pustíte do kličkování v složitých parametrech, ujasněte si, na kterou stranu florbalku držíte. Není totiž pravidlem, že pravák má pravé zahnutí a opačně. Klíčem ke správnému výběru zahnutí hokejky je spodní ruka při držení hole. Pokud máte vespod levou ruku, zvolte zahnutí levá ruka dole. Jestliže dáte níž pravou ruku, pak je pro vás vhodná varianta pravá ruka dole.

Správné zahnutí florbalky

Florbalku nemusíte pořizovat jen pro sebe, ale je to vděčný dárek pro děti. Jestli chcete malého florbalistu dárkem překvapit a nejste si jistí, jaké zahnutí je pro něj správné, připravili jsme pro vás malou výpomoc. Pošlete dítě zametat, sledujte, jak drží smeták a máte jasno. Pokud má spodní levou ruku, vyberte pro něj zahnutí levá ruka dole. Pokud je spodní ruka pravačka, zvolte zahnutí pravá ruka dole.

Základní modely florbalek mají rovnou čepel a jsou univerzální. Zahraje si s nimi jak levák, tak pravák. Nejčastěji se s rovnou čepelí střetnete právě u dětských florbalek, kde rodiče snadněji udělají chybu při výběru.

Jestliže potřebujete pouze dokoupit náhradní čepel namísto zlomené čepele, poraďte se s námi, která čepel je pro vás ta pravá.

Jak vybrat správnou délku florbalky

Pro porozumění výběru délky florbalové hole je nutné seznámit se se stavbou florbalky. Florbalová hokejka se o mnoho neliší od té na hokej. Také u ní najdete rozdělení na shaft a čepel. Shaftem se rozumí tyč, na kterou namotáte omotávku pro lepší úchop a ve spodní části přechází až v čepel.

Délka florbalky je nejdůležitějším parametrem pro přesnou a účelnou hru. Abyste vychytali délku, která vám přinese nejkomfortnější hru, musíte znát výšku hráče. Shaft a čepel musí svírat ideálně 60° úhel, což ve zkratce znamená, že by vám florbalka měla být po pupík.

U délky florbalek uvádíme pouze délku shaftu. Pokud chcete zjistit, jak dlouhá je celá florbalová hůl i s čepelí, přičtěte si k shaftu dalších 10–11 cm.

Správná délka hole závisí na výšce hráče

Zvětšete si obrázek

Pokud si pořídíte krátkou hůl, budete příliš shrbení a dostaví se bolest zad. Jako dobrý nápad se může jevit výběr delší hokejky, ale ani tuto variantu nedoporučujeme. Sice dosáhnete dál, ale nebudete se moci ideálně opřít do střely a problémy budete mít také s pouhým vedením míčku.

Jaké potíže nastanou, když si vyberete špatnou délku florbalové hole?

Příliš dlouhá hokejka

 • pomalejší práce s míčkem
 • horší střelba
 • míček je dál od těla

Příliš krátká hokejka

 • menší dosah
 • nebezpečí zranění a bolesti zad

Tvrdost (flex) florbalky

Dalším z kritérií, které musíte při výběru florbalky zohlednit, je tvrdost hole (shaftu). Tvrdost neboli flex se udává v milimetrech a určuje, o kolik mm se shaft prohne při zatížení váhou 30 kg. Platí tedy, že čím je číslo tvrdosti větší, tím je hůl měkčí a pružnější.

Prohnutí florbalky v mm při zatížení 30 kg udává tvrdost hole

Začátečníkům a dětem doporučujeme spíše pružnější hole, které nabízí dobrou kontrolu nad míčkem. Pro zkušené a silovější florbalisty se naopak hodí tvrdší hůl. Nejoblíbenější jsou však středně tvrdé shafty, které jsou vhodné pro naprostou většinu hráčů.

 • Měkké hole (flex 31 a více) – jsou vhodné pro začátečníky a děti. Měkké florbalky se také více prohýbají, proto si lépe vedou při střele tahem a perfektně si rozumí s technickými florbalisty, kteří se vyžívají v kličkách a finesách.
 • Středně tvrdé hole (flex 27 až 30) – jsou vhodné pro pravidelné hráče a hráčky. Středně tvrdé florbalky jsou nejuniverzálnější, pokud tedy nejste vyloženě technický nebo silový hráč, univerzální středně tvrdá hokejka vám udělá radost.
 • Tvrdé hole (flex 26 a méně) – jsou vhodné pro profesionály a silové hráče. Tvrdé florbalky nejméně pruží, proto nejsou tak poddajné a uplatní se při střelách nápřahem.

K výběru tvrdosti můžete orientačně použít i váhu hráče, avšak nezapomeňte zohlednit své silové a technické dispozice.

Typy držení florbalové hole

Nejtypičtější držení florbalky je klasicky kulaté. V nabídce najdete také oválný a hranatější úchop, který ocení hokejisti zvyklí na držení hokejky. Pokud máte florbalovou hůl s klasickým kulatým úchopem a chcete si vyzkoušet oválné držení, stačí si pořídit sadu pro úpravu držení na oválný úchop.

Typy držení florbalové hokejky

Pokud nevíte, jak si na držení namotat omotávku, rádi vám poradíme.

Rozdíly mezi materiály

Rozdíl mezi florbalovými hokejkami dělá materiál. Stále častěji se objevují karbonové hole, které vyčnívají nad dalšími materiály nízkou hmotností. Pro rekreační hru vám však stále vystačí kompozit nebo plast.

 • Karbonové florbalky jsou nejdražší a vhodné pro profesionály. Mají nižší hmotnost než hokejky z kompozitu, přitom jsou ale dostatečně tuhé. Výborně absorbují otřesy a mají nejdelší životnost.
 • Kompozitové florbalky jsou základním materiálem pro kvalitní florbalky. Ideální jsou pro rekreační i mírně pokročilé hráče, kteří nemají ligové ambice. Kompozit se vyznačuje odolností a pevností, proto vydrží i nešetrnou hru.
 • Plastové florbalky jsou nejlevnější variantou pro úplné začátečníky nebo děti. Plastové hole se lépe prohýbají, proto mívají zpravidla vyšší flex, a proto jsou pružnější. Snadněji se však zlomí.

Pravidla pro florbalky ve florbalových soutěžích

Florbal je stále populárnější a není kluka, ani holky, kteří by si nevyzkoušeli florbal ve škole během tělocviku. Pro rekreační hru si vyberte florbalku dle své libosti. Kombinujte různé hole s čepelemi od jiných výrobců a vytvořte si unikátní kousek. Pokud se však chystáte vtrhnout jako uragán do soutěžních utkání, měli byste pamatovat na některá pravidla, která se vážou k florbalové holi.

 • čepel a shaft musí být od stejné značky
 • florbalka se musí pyšnit oficiální certifikací IFF
 • maximální povolená délka celé hole pro soutěžní utkání je 114 cm, přičemž délka shaftu musí být maximálně 104 cm