RECENZE: Tenisová raketa Wilson Blade 100L v7.0


14 minut čtení

Užijte si čopy, které řežou opravdu ostře. Čtěte další recenzi Michala Bayerla...
Po představení revoluční řady raket Clash, která uchvátila celý tenisový svět svým bezstarostným pojetím hry, se tenisový gigant Wilson pouští do dalšího experimentu. Trend nastolený zcela novým modelem v podobě mimořádně flexibilního rámu přenáší také do své dost možná nejúspěšnější modelové řady z poslední dekády – Wilson Blade. Už 7. generace rakety pro agresivně hrající tenisty není jen dalším „přestříkaným“ modelem. Přináší celou řadu inovací a drobných vylepšení, která přispívají k většímu citu, komfortu a potěšení ze hry. Většinou se zde setkáváte s recenzemi na top modely s vyšší hmotností určené pro výkonnostní tenis a já jsem rád, že se tentokrát podíváme na lehčí kousek, který má potenciál oslovit větší spektrum hráčů. Na paškál jsem si vzal 285 g vážící model Blade 100L v7.0 se zaměřením na juniory, speciálně ženy a hráče od čistě amatérské až po klubovou úroveň. Mrkněte se také na videorecenzi modelů Wilson Blade 98 16×19 v7.0 a Wilson Blade 98 18×20 v7.0 od dalšího tenisového fanatika Zdeňka Hrabálka.

Všeuměl v nás

Dnešní tenis už neškatulkujeme na agresivní či obranný. Od hráčů se vyžadují perfektní znalosti a dovednosti ve všech disciplínách – od hry zezadu až po hru na síti. Dávno je pryč doba Samprasa a Agassiho, kteří si za vítězstvím šli každý po svém. Dnes pokud v tenise něco neumíte, může to soupeř použít proti vám a nemáte šanci. Žijeme v době, kdy je čím dál více vyvíjen tlak na jedince jako všehoschopné superindividuum, které si musí poradit vždy se vším. Stejně tak se klade důraz i na materiál a konstrukci raket, které už nesmí excelovat jen v jedné z disciplín. Řadu Wilson Blade vývojáři od počátků koncipovali jako takovou hratelnější variantu raket Pro Staff. Přestože se řada Wilson Blade hodí pro útočnou hru, není tolik náchylná k chybám při nezvládnutí techniky a dovoluje hráčům větší prostor pro manévrovatelnost při zajištění vynikající přesnosti a komfortu. Nová verze si z řady Clash bere inovovanou technologii FreeFlex a přetváří ji ve zbrusu nový pojem FeelFlex. Drobná záměna písmenek značí, že tentokrát se inženýři ve svých testovacích centrech zaměřili na cit, nebo chcete-li pocit ze hry.

Pružnější a pevnější Wilson Blade

Když jsem v červnu tohoto roku testoval revoluční rakety Wilson Clash, byl jsem příjemně překvapený, jak raketa zaměřená na generování energie dokáže být zároveň přesná a jistá. Nový model Blade sice nemá tak flexibilní rám, ale pořád se svými parametry řadí mezi nejpružnější rakety na trhu. Dle interního srovnání firmy Wilson jsou nové Blady téměř o 30 % pružnější než Wilson Pro Staff RF97 2017 a zároveň mají ještě o chloupek vyšší torzní tuhost. Dva zdánlivě protichůdné údaje mají za následek zlepšení tří základních vlastností – síly, kontroly a spinu. Ve všech těchto parametrech došlo ke zlepšení díky inovované technologii BLX, kterou Wilson použil již v minulosti. V praxi to znamená sestavení rámu z grafitového kompozitu s využitím propracovaného karbonového mapování. Speciální karbonová vlákna jsou nanesena na strategicky důležitých místech tak, aby raketa byla pružnější a pevnější zároveň a v každé situaci tak poskytovala optimální výkon. Těžko říct, jak to celé funguje a nebudeme se tím do detailu zaobírat. Pro nás hráče je zásadní, jestli nám tyto nové technologie skutečně pomáhají nebo nás spíše limitují.

Přirozená pohoda

Na rovinu se přiznám, že jsem nikdy předtím s raketou Blade nehrál, a tak nemohu nejnovější verzi porovnávat s těmi předchozími. Nicméně ji mohu porovnat s Wilson Clash 100 či Wilson Ultra 100 CV a mám dojem, že si od každé bere něco. Osobně jsem zvyklý na těžší rámy od 300 g nahoru, a tak jsem byl zvědavý, jak si 285 g lehká novinka povede. Hned první údery „na malé“ hřiště jsou příjemné a nemám pocit, že bych v ruce držel něco jako „hobby raketu“. Po přesunu za základní čáru zjišťuji, že raketa poskytuje vynikající komfort a díky nižší hmotnosti bleskovou manévrovatelnost. Nápřahy a příprava k úderu jsou svižné, a stejně tak je rychlý samotný švih. Raketa je se svými 330 mm vyvážena jen mírně do ruky. Dobře se ovládá, je stabilní a míček na strunách zůstává o něco déle, než jsem zvyklý. To je vlastnost nového pružnějšího rámu, který tak generuje více energie při menším vynaloženém úsilí a díky technologii FeelFlex má člověk pocit, že hraje s o třídu lepší raketou. Výrazem lepší myslím profesionálnější, která dovoluje přesnější údery při vysoké rychlosti švihu.

Na čopech Wilson Blade exceluje

Čím jsem starší, tím více se při své hře orientuji na čopované údery, které si člověk může dovolit zahrát i z těžké pozice takříkajíc bez více práce. Tenhle „lenivý“ úder je s novými Blady ostrý a přesný, jak jen pořádný čop může být. Čistota úderu mě v tomto ohledu velice překvapila, ale pro letité hráče s raketami Wilson nebude ničím překvapujícím. Wilsonky vždy měly punc dokonalosti, který se v kombinaci s vynikající technikou proměňuje ve skutečný požitek ze hry. Mrkvičku tak můžete strouhat s pocitem neochvějné jistoty, a to i z forhendu. Pokud právě po tomto úderu rádi nabíháte k síti, pak si nedovedu představit, že by vás raketa někdy nechala ve štychu. Jediným trochu problémovým faktorem je horší stabilita rámu při nečistě zahraném úderu, kdy má raketa tendenci „vykolejit“ ze směru vedení úderu. Nicméně za to strhávat body nehodlám, protože to je vlastnost každé lehčí rakety. Pokud trefujete údery nečistě, tak bude lepší se poohlédnout po modelu s o něco větší hlavou rakety, a tím je např. Wilson Blade 101L v7.0.

Topspin dle potřeby

Rakety Wilson Blade jsou určeny pro agresivní hráče, kteří od svého nástroje vyžadují cit. O topspinu se u této modelové řady nikdy příliš nemluvilo, ale to se teď mění. Může za to opět flexibilnější rám, který je pružnější jak při horizontálním, tak vertikálním vedení švihu. Zatímco narážené údery hrané čistě dopředu jsou již pěkných pár let na ústupu, tak vertikálně vedený moderní švih zažívá boom. Všichni hráči chtějí více rotace a nové Blady ji poskytují. Nechci rovnou jásat, že je to další spinovka á la Babolat Pure Aero 2019, ale roztočit míček s ní zvládnete prakticky kdykoliv. Pomáhá tomu také vzor strun 16×19. V kombinaci s vysokou torzní tuhostí rámu vzniká velmi zajímavá kombinace, kdy raketa perfektně funguje jak při narážených úderech na returnu, tak při aktivně hrané spinové přestřelce. Tento lehčí model má sice své limity, ale přesto si v porovnání s Wilson Clash vede více profesionálně, kdy jsem měl pocit, že hraji to, co chci, a ne že raketa hraje to, co chce ona. Zatímco model Clash přinesl do hry bezstarostnou jistotu, tak nové Blady si přímo říkají o uchopení situace pevně do svých rukou. Můžete si tak být jistí, že nemáte v ruce jen dobře hrající raketu, ale že máte raketu, která hraje méně sama a ráda si počká na vaše instrukce.

Energie Wilson Blade pod kontrolou

Flexibilní rám je moderním trendem současného tenisu, který umožňuje méně dřiny a více zábavy. Osobně sice pochybuji, že profíci hrají s takto pružnými raketami, ale pro drtivou většinu z nás je tento posun ke komfortu příjemný. Raketa Wilson Blade překvapivě generuje mnohem více energie, než jsem čekal, a to bez ztráty kontroly. Zároveň je však velmi citlivá a informace pečlivě přenáší do ruky. Když si vzpomenu na tupé reakce Wilson Ultra 100 CV 2018, tak pocit z Bladů je jako nebe a dudy. Skoro jako kdybyste hráli s příjemnější verzí Wilson ze série Pro Staff. Pokud raketu vypletete měkkým a dostatečně pružným výpletem, jako je Wilson Sensation Plus 1.28 mm, na 23–22 kg, tak vám dobře poslouží i v případě, že trpíte na tenisový loket. Důležitým faktorem pro ideální hraní s touto raketou je naprostá uvolněnost úderů. Plynulé švihové údery jí sedí a je jedno, jestli je pouze narážíte, nebo se s míčkem mazlíte až ke 3,5 tisícům otáček za minutu. Pokud máte techniku založenou na brutální síle a skálopevném úchopu, pak určitě sáhněte po závodním modelu Wilson Blade 98 18x20 v7.0. Ten má 305 g a vyžaduje více energie pro zkrocení. U této lehčí verze není důvod tlačit na pilu a bylo by to i kontraproduktivní. Umí sice hrát rychle i přesně, ale ne za použití extrémní síly.

Výborná do debla

Pokud vám příliš nevoní dvouhra a raději si tenisu užíváte v doprovodu dalších tří hráčů, pak je tahle všeumělkyně vynikající volbou. Na servisu vám poskytne potřebnou přesnost, která vám zajistí hladký přesun k síti. Na volejích je raketa jistá a dovoluje i nebývalé možnosti při hraní si s rotací. Stopvoleje vám s ním půjdou pěkně od ruky. Mně se na ní nejvíc líbila variabilita úderů, které jsem si mohl dovolit zahrát bez toho, aniž bych se musel raketě přizpůsobovat. Všestrannost tenhle model zdobí.

Design Wilson Blade opět za jedna

Wilson má snad patent na parádní designy. Oproti předchozímu modelu Blade přidal jednu barvu navíc, která inovuje jejich zavedený „Uncontaminated design“ ve verzi 2.0. Černý základ spodní části rakety přechází ve dva šedivé pruhy na bocích a končí svítivě zelenou na vrcholu hlavy rakety. Velký nápis Wilson v zelené barvě na boku rakety je nepřehlédnutelný. Pokud si raketu necháte vyplést např. výpletem Wilson Sensation 1.30 mm Neongreen, tak vznikne nepřehlédnutelná barevná kombinace. Rám má konstantní tloušťku 22 mm a v ruce působí kompaktním dojmem. Velmi příjemný na dotyk je také nástřik rámu, pokud tomu vůbec nástřik lze říkat. Je to spíše gumový, elastický potah, který na dotyk působí jemně sametovým dojmem. Lehce se pozměnil font nápisu Blade, který je nyní jednodušší, lépe čitelný a písmena jsou dále od sebe. Wilson zkrátka ví, že je důležitější rozpoznatelnost jednotlivých modelů, než nějaké efektní hraní si s detaily. U designu ještě nesmím opomenout tvar rámu u krčku ve spodní části u držadla. Wilson tuto část prodloužil tím, že zmenšil úhel napojení na držadlo, které se tak opticky i fyzicky protáhlo. Pro obouručáky tak vzniklo více místa na úchop.

Pro koho tenisová raketa Wilson Blade 100L v7.0 je?

Skoro se mi chce tuto pasáž odbýt slovy: „Pro každého, kdo rád hraje tenis.“ Ale tak úsporný nebudu, protože raketa Wilson Blade 100L v7.0 si zaslouží mnohem víc.
 • Úplně první kategorie, která mě napadá k doporučení, jsou ženy, které se tenisu věnují víceméně celý život, ale nehrají závodně.
 • Druhou kategorií jsou junioři ve věku 13–14 let, kteří nemají tolik síly a potřebují dobře ovladatelnou raketu, která je podrží, a zároveň jim dovolí hrát svojí hru.
 • Třetí do party jsou kluboví nadšenci a hobíci, pro které je tenis sice zábavou, ale v krvi mají touhu po vítězství.
Nestává se často, abych u rakety nenašel výraznější slabiny, ale tady bych musel být hnidopich, abych Wilson za něco pokáral. Nové Blady jsou zkrátka tak dobré, jak dobří jste vy sami. Do ničeho vás nenutí a dovolí vám, abyste je ovládli. Tento lehčí model nepůsobí tak bezstarostně jako samohrající rakety Wilson Clash, které občas dokáží nepříjemně překvapit záhadně dlouhým úderem do plotu. Zároveň není tak náročný na techniku jako Pro Staffky, u kterých se vám při chybné technice „zlomí“ zápěstí vejpůl. Je to dobře koncentrovaný mix vlastností, který si z každé kategorie bere něco. Z nejvyšších modelů je to přesnost a kontrola, z lehčích raket hravost, komfort a energetická nenáročnost. S raketou můžete hrát aktivně i útočně dlouhé hodiny, a přesto budete mít míče pod kontrolou. Za mě je to i skvělá raketa pro trenéry. Sám jsem byl překvapený, že když jsem poté do ruky uchopil svojí 310g Head Graphene Touch Speed Pro, nemohl jsem přepinknout síť a opět jsem musel začít dřít. S novými Blady se tolik nenadřete, a když budete chtít přitlačit na pilu, vezmou vás za slovo a poslechnou. Wilsonu se tento update skutečně povedl a jsem přesvědčený, že nové rakety Wilson Blade v7 budou opět vládnout prodejním žebříčkům díky své univerzálnosti a příjemnému pocitu ze hry, který rakety poskytují. Chci do nabídky Wilson Blade v7 »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisové rakety Wilson Blade 100L v7.0

 • Vynikající kombinace síly, přesnosti a citu
 • Okamžitě hratelná bez nutnosti měnit styl
 • Excelentní čopy a voleje
 • Zvládá spinové i přímé údery
 • Komfortní rám s velkou flexí
 • Mírně prodloužené držadlo na obouruč
 • Nepřehlédnutelný design

- Mínusy tenisové rakety Wilson Blade 100L v7.0

 • Žádné jsem nenašel

Další servis tenisového čtení...

RECENZE: Tenisové rakety Head Graphene 360+ Gravity RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Speed Pro RECENZE: Tenisové boty adidas SoleCourt Boost Clay

Starší články