RECENZE: Head Graphene 360+ Speed MP a PRO


20 minut čtení

Po kterém ze dvou špičkových modelů raket Head Speed sáhnete? Testuje Michal Bayerl.
Uběhl téměř rok od mé recenze rakety Head Graphene 360 Speed PRO a už tady máme další model, tentokrát postavený na technologii Graphene 360+. Když se ohlédnu za onou recenzí, tak se změnilo hned několik věcí. Mám krátký sestřih, ven mohu jen s rouškou a rakety Head z modelové řady Speed jsou zase o něco lepší. Navíc řada Speed oslavila v loňském roce 10leté výročí a tento model tak otevírá novou kapitolu druhého desetiletí svého života. Nevím, jak to rakouští inženýři dělají, ale s minimálním počtem změn dokáží v raketách probudit ještě další stupeň komfortu bez toho, aniž by utrpěla výkonnostní stránka rámu. V recenzi se podíváme na dva nejpopulárnější modely, a to 300 g těžký model MP a verzi PRO s hmotností 310 g bez výpletu. S upřímností hodnou malého děcka mohu prohlásit hned na začátku, že modelová řada Head Speed si lepší vstup do další dekády nemohla přát. Rakety Head s novým grafitovým materiálem postaveným na technologii Graphene 360+ jsem testoval už dříve. Konkrétně šlo o modely Gravity a Prestige. Tato technologie přichází se spirálovitými vlákny ve spodní části hlavy rakety na 3. a 9. hodině. V řeči inženýrů je výsledkem lepší přenos energie z rakety do míčku a čistější pocit ze zásahu. V praxi, jazykem běžného hráče, to znamená větší pohodičku a velmi příjemný pocit kontroly a komfortu. Už dávno neplatí, že závodní rakety Head mají tvrdé a nepříjemné rámy určené výhradně pro silové ranaře. Oba testované modely jsou určené jak pro pokročilé hráče, tak závoďáky s turnajovými chuťemi. Podívejte se také na videorecenzi tenisových raket Head Graphene 360+ Speed se Zdeňkem Hrabálkem.

Elegantně jednoduchý design

Víte, jaký je rozdíl mezi loňským a letošním modelem Head Speed? Protočená černá a bílá barva. Toť vše, na první pohled. Pod drobnohledem jsou zde malé detaily. Nový model má černou spodní část krčku v lesklém provedení a celý zbytek rámu je jinak bílý. Na některých místech je bílá barva překryta lesklou povrchovou fólií. Hlavu rámu zdobí černé nápisy s dobře viditelnými údaji o parametrech rakety. Průchodky jsou opět velmi široké a podporují spin. Vrchní ochrana rámu je tenká a stejně tak je tenký 23mm rám. Design je tak velmi čistý, jednoduchý a pro někoho až obyčejný. V jednoduchosti je však krása a síla zároveň. Během hraní vás nic neruší a můžete se plně soustředit na hru. Obecně se s bílými designy raket v posledních letech roztrhl pytel. Máme tady bílé Babolat Pure Strike 2020 či Tecnifibre TF40. Bílá na mě působí stejně elegantně jako černá, akorát má optimističtější nádech. U designu se ještě zastavím. Jsou rakety, které se snaží vyvolat svým vzhledem dojem unikátnosti, výstřednosti a svým způsobem mají za cíl trochu šokovat. Firma Head je v tomto se svými žlutými raketami řady Extreme či modrými rámy řady Instinct jasným důkazem. Jejich kvalita a celková popularita mezi hráči je však rozporuplná. Mezi amatérskými tenisty se často říká, že není důležité, jak hrajete, ale jak na kurtu vypadáte. Osobně toto úsměvné tvrzení moc nesdílím a můj názor je spíš mnohem náročnější. Je důležité, jak vypadáte i jak hrajete. Kromě lepšího vlastního pocitu ze hry, který má zároveň pozitivní vliv na sebevědomí, je designová sladěnost s oblečením příjemná také pro vaše okolí. Pokud tedy chcete skloubit obě varianty dohromady, pak je právě tento bílý design raket variantou, která splňuje oba parametry na tenisový dress code. Černobílé provedení se zkrátka hodí ke každému outfitu. Výstřednost s touhou vyniknout a být na kurtu dobře vidět je šikovně propojená s prvkem elegance, klidu a vyrovnanosti. Tenis je přeci bílý sport a bílá k němu od nepaměti patří.

Head Graphene 360+ Speed MP

Tradičně začnu hodnocení raket lehčím a hratelnějším modelem. Ten je parametrově totožný s loňským rámem a můžete se tak těšit na solidních 300 g hrubé váhy bez výpletu, klasickou stovkovou velikost hlavy rakety (645 cm2), příjemné vyvážení do ruky na 320 mm a spinový vzor strun 16x19. Ještě zdůrazním, že obě testované rakety byly vypletené výpletem Head Lynx 1,25 mm na přibližně 25/24 kg a tento výplet se v raketách choval velmi živě, přesně a se solidním spinem. Model Head Graphene 360+ Speed MP exceluje v rychlosti manévrování s raketou a je vhodný na kontrolovanou hru s vynikajícím poměrem razance, přesnosti a komfortu. Zároveň mu ale trochu dochází dech v situacích, kdy jste schopni více zatlačit a tam bych řekl chybí oněch pár gramů hrubé váhy k využití plného potenciálu rámu. Nicméně pokud jste na středně pokročilé úrovni tenisu, hrajete klubové turnájky a máte dobře zvládnutou techniku hry, pak vás raketa v žádném případě nezklame. Nesmíme zapomínat na to, že výhody o něco lehčího rámu spočívají právě ve snazší kontrole, která je nesmírně důležitá v situacích, kdy hrajeme např. proti silnějšímu soupeři a bráníme se jeho tlaku. Rám je tak vhodný pro ambiciózní juniory s rychlou švihovou hrou a celodvorcovým tenisem. Ne nadarmo jsou rakety pojmenovány Speed. Rychlost je u nich alfou a omegou úspěchu.

Head Graphene 360+ Speed PRO

Druhá jmenovaná raketa a nejpopulárnější model mezi výkonnostními hráči se může pochlubit 310 g bez výpletu, také stovkovou hlavou 645 cm2, vyvážením ještě více do ruky na 315 mm a přesným vzorem výpletu 18x20, který plodí preciznější a tvrdší údery za cenu mírně horšího spinového potenciálu a komfortu. To vše se dá snadno poštelovat správnou volbou výpletu a jeho napětím, takže se to jako mínus rozhodně brát nemůže. Rozdíl rakety Head Graphene 360+ Speed PRO oproti modelu MP v síle a celkové razanci je však obrovský. Je dokonce větší, než jsem si ho pamatoval z loňského testu. Zároveň musím s obdivem říct, že jsem byl příjemně překvapený z celkové hratelnosti. Když si přečtete mé negativní obodování loňského modelu, tak v něm zmiňuji slabší topspin, náročnější kontrolu pro nezkušené hráče a zmiňuji také absenci v generování energie. Letošní model však prakticky všechny tyto nedostatky nějakým zázrakem odstranil a je to jednoznačně nejlepší Speed PRO posledních let. Dokonce jsem se několikrát při testování přistihl, že jsem si myslel, že mám v ruce lehčí model MP a přitom jsem hrál s verzí PRO. Tak výborný a pohodový pocit u 310g rámu se jen tak nevidí. Co jen tak nevidí, on se prostě nevidí. Nevím, jaká jiná raketa v dané váhové kategorii je takto pohodová, a přitom vysoce výkonná v každé situaci. Příklad za všechny, ať si nevymýšlím jenom podle svého. Mám jednoho staršího svěřence padesátníka, který poslední tři roky hraje s raketou Head Radical PRO. Ta je váhově totožná, akorát s menší hlavou rakety 630 cm2. Jeho herní styl je klasický, spíše spadající do devadesátých let, kdy se hrály více přímé a narážené údery. Hraje tedy poměrně svižně a používá jednoruční bekhend. Při vyzkoušení obou raket vzal do ruky nejdříve lehčí model MP. Okamžitě byla poznat větší jistota v úderech díky většímu sweetspotu. Ihned jsem si všiml minimální kazivosti do sítě, ale s poměrně krátkými údery někam na kříž či mírně za něj. Poté si vzal těžší verzi PRO. Údery se mu rázem protáhly a to zcela zásadně. Odhadem o 2-3 m. Chybovost trochu stoupla, ale byly to jen výstřely metr do autu. To jsou trenérskou hantýrkou pozitivní chyby. Základem je, aby míček přešel síť a měl délku. Vyzkoušel jsem s ním i cvičení při rozmístění kuželů cca. 1,5 m před základní čáru. Jeho úkolem bylo trefovat se za ně. S těžším modelem neměl problém dosáhnout požadované délky, zatímco lehčí model MP zcela výjimečně poslal míček do mnou vytyčeného prostoru. Ten rozdíl je tak veliký, až si člověk říká, jak může 10 g navíc v hmotnosti znamenat tak významný rozdíl v délce úderů. Od těžších raket to zkrátka letí více, pokud máte na úder dostatek času a podmínky jsou řekněme optimální.

Pestrá plejáda úderů

V této části recenze se budu věnovat oběma rámům, pro které v zásadě platí všechny níže zmíněné poznatky. Obě rakety jsou bezprecedentně výkonné v každém ohledu jak od základní čáry, tak na síti. Jsou to právě voleje, čopy a obecně řezané míče, které mají všechny potřebné parametry. Ty už se mi líbily u loňského modelu a také staršího modelu série Graphene Touch. Hledat v nějakém úderu či herním stylu slabinu, je u těchto raket prakticky nemožné. Na síti se o něco lépe cítím s modelem MP, který je přeci jen rychlejší v kontrole a pomáhá lépe zvládat rychlé změny směrů či krizové údery hrané pozdě za tělem či v nějaké krkolomné pozici. Rám je také o něco hravější, pokud se rádi mazlíte s míčkem při kraťasech či vyháněčkách ven z kurtu. Je to logické a nic nového zde nezmiňuji. Zkrátka lehčí rám = větší hravost a kontrola. Abych měl přeci jen co kritizovat, tak musím sáhnout hodně hluboko pod pokličku. Jediným významnějším a postřehnutelným nedostatkem je trochu horší stabilita rámu. Ten má tendenci se trochu „kroutit“. Ne doslova v reálu, ale pocitově. Všiml jsem si toho především u mého svěřence, kterého právě při jednoručáku raketa občas pozlobila. Pokud trefíte míček výrazněji mimo střed, tak se rám začne chovat vachrlatě. Od pána to byla také jediná výtka spolu s pocitově tvrdším rámem. Ten je však dle měření na úrovni 62 RA u modelu PRO a 64 RA u modelu MP, což jsou významně nižší hodnoty, než na které jsme byli zvyklí z předchozích let. Jen pro srovnání a lepší kontext uvedu, že např. Babolat Pure Drive má tvrdost rámu 71 RA a Wilson Pro Staff 97 je na hodnotě 66 RA. Zkrátka a dobře moderní rakety tak nějak více měknou, abychom měli větší komfort při hře. Měkčí rámy však mají tendenci být méně stabilní, což může mít za následek např. nepříjemný pocit deformace rámu rakety při nečistém zásahu.

Balanc je, oč tu běží

V zásadě obě rakety jsou výborné, skoro stejné, jen od těžšího modelu to více letí. Skvěle se s nimi hraje od základní čáry a stejně dobře na síti. Podání je také přesné, rychlé a se solidním spinem. Není to vyloženě servírovací nástroj zkázy, ale ta solidnost a jistota tam zkrátka je. Kdybych tedy chtěl, tak jsem mohl recenzi sepsat do jednoho krátkého odstavce a rakety bez mrknutí oka doporučit dle chuti. Jenže u těchto dvou parádních rámů už nerozlišuji, jestli jsou dobré či špatné, ale spíše jaký rám vlastně vybrat. Oba jsou totiž vynikající. Je to těžší a složitějších než obvykle. Pro mě osobně zásadním parametrem, který je hned vidět na papíře a má zcela rozhodující vliv na pocit ze hry, je vyvážení rakety. Těžší rámy jsou obecně vyvážené více do ruky a lehčí více do hlavy, aby kompenzovaly nižší švihovou hmotnost. Verze PRO je však vyvážená výrazně do ruky na 315 mm, a tak se pocitově v ruce chová podobně jako lehčí verze MP s tím rozdílem, že to od ní zkrátka více letí. Z toho důvodu skoro nemám jiný důvod, než jako vítěze tohoto klání vybrat verzi PRO. Jenže takhle rychle zabalit se mi to nechce. Ještě se vrátím k parametrům obou raket. Důležitým termínem, který jsem výše zmínil, je tzv. švihová či dynamická hmotnost. V angličtině se tomu říká „swingweight“. V našem prostředí se s tímto parametrem prakticky nesetkáme, ale v zahraničí s ním běžně pracují a pro výběr správné rakety bývá často zásadní. Velkým překvapením pro mě byl fakt, že u obou modelů je hodnota švihové hmotnosti prakticky totožná. To je u váhově rozdílných modelů ze stejné řady velmi netradiční. Model MP má dle měření Tennis Warehouse švihovou hmotnost 328 a těžší model PRO jen o malinko vyšších 329. Detailní vysvětlení tohoto údaje a jeho výpočtu by zabralo jeden velký článek s grafy, obrázky a rovnicemi. Možná se tomu podíváme na zoubek někdy příště. V zásadě platí to, že čím vyšší švihovou hmotnost raketa má, tím menší švihovou rychlost potřebujeme vygenerovat k tomu, abychom dosáhli stejné síly a spinu. Zkrátka a dobře, těžké auto při rychlosti 90 km/h po nárazu do překážky vygeneruje stejné množství energie jako lehčí auto, které jede rychlostí např. 110 km/h. To je prostá fyzika. U těchto raket jsou však hodnoty téměř totožné. Pro srovnání s jinými modely uvedu jako exemplární příklad 300g Babolat Pure Strike 100 a 305g Babolat Pure Strike 18x20. První jmenovaná má index švihové hmotnosti 319 a druhá již poměrně výrazně vyšších 334. Zde není pochyb o tom, od které rakety to více letí při využití stejné švihové síly. Praxe ve srovnání s údaji z laboratoře se však může výrazně rozcházet. Já i můj svěřenec potvrzujeme, že specifikace PRO má mnohem větší silový i spinový potenciál při stejně vynaloženém švihovém úsilí. Tento pocit však může být navozený řadou psychických a fyzických aktivit, kdy si tělo podvědomě při uchopení těžšího objektu takříkajíc upraví poměr síly a švihu bez toho, aniž by nad tím člověk reálně přemýšlel. V momentě, kdy vím, že si beru těžší raketu, se hlava a tělo zachová tímto způsobem a řekne si: „Aha, tak teď jdu otestovat model PRO, který je těžší než předchozí model MP. Tak asi víc zaberu, abych raketu unesl. Proto mi to také více letí.“ Obecně lze však říct, že těžší raketa vás vždy dříve unaví. Otázkou je, za jak dlouhou dobu a zdali to bude mít negativní dopad na hru.

Zvuk na závodní úrovni

Zvuk rakety při zásahu míčku je něco, co se začalo skloňovat až s příchodem nedávného modelu raket Wilson Clash. U nich je zvuk velice syrový, dřevnatý, jako když při baseballu odpálíte míček. Wilson tím navázal na dřívější kus historie, kdy se hrálo s dřevěnými raketami. Po přechodu na hliníkové a grafitové rámy však zvuk zůstal tímto novým materiálem utlumený. V současné době je však trendem zvuku opět otevřít dveře a přinést do hry dávný uchu lahodící prvek. Nevím, čím se to Headu povedlo, ale nové Speedky s Graphenem 360+ bouchají podobně hlasitě jako rakety Wilson Clash a možná ještě o něco silněji. Netrénovanému uchu to možná nic neřekne, ale protože hraji tenis dobrých 30 let, tak poznám ten rozdíl. Je to zcela unikátní pocit, který mi pokaždé vykouzlí úsměv na tváři. Onen dřevěný zvuk po zásahu středem vám totiž napovídá, že jste míček zahráli perfektně. Nejlepší je to v situaci, kdy zahrajete winner a soupeři taková šlupka ohlásí konec výměny. Možná si říkáte, vždyť je to jen zvuk. Vemte si ale, jak moc se řeší zvuk raket např. u badmintonu, a že to není jen akustický údaj, ale vyloženě pomůcka, která vám může zlepšit výkonnost a podnítit větší zápal do hry. Co ve vás evokuje větší pompéznost? Pšouknutí, když otevíráte lahváče, nebo pořádná prda při bouchnutí šampaňského? Já osobně mám sice raději pivo, ale o tom, který z těchto dvou otvíracích zvuků je více oslavný, není třeba spekulovat. A ano, čistý zásah středem, je v případě nových raket Head Speed skutečnou oslavou tenisu.

Kterou z raket Head Graphene 360+ Speed vybrat?

U těchto dvou modelů je to oříšek, který vyžaduje mnohem více než přečtení jedné recenze. Vyžaduje zcela osobní přístup a osobní poznání takového rámu. Lehčí MP model může být dobrou variantou prakticky pro všechny generace hráčů, kteří se tenisu nějaký ten rok věnují a mají ambice se neustále zlepšovat. Osloví jak mladé juniory, tak zkušené ženy a klubové hráče se solidní technikou a celodvorcovou hrou. Poměrně výrazně razantnější hru si užijete s modelem PRO, který se chová podobně jako lehčí verze MP, ale mnohem více to od něj letí. Avšak než začnete ťukat číslo kreditní karty a objednávat 310g model, tak důrazně doporučuji raketu vyzkoušet. A to nejen při obyčejném pinkání ze středu, ale pěkně na ostro s kamarádem hodným rovného boje na body. Jedině tak poznáte svoje limity a limity rakety. Mimochodem na limity modelu PRO narazíte jen těžko. Verze PRO je totiž nastavena tak, že vás v ničem neomezuje, a to až do profesionální úrovně. Jediným omezením jste vy a především vaše stamina, čili výdrž. S raketou můžete hrát skvěle půl hodiny, hodinu, ale vydržíte to s ní 2,5 hodiny v plném tempu? To je otázka, na kterou si musíte odpovědět sami. Pokud však při testování pocítíte, že vás raketa po delší tenisové seanci takříkajíc tahá za ruku, pak je to známka toho, že na ní zkrátka nemáte. V tu chvíli je dobré omezit své hrdinské ambice a sáhnout po lehčí raketě, která sice nebude dávat takové prdy, ale vydržíte s ní hrát na sto procent po celou dobu výkonu, ať trvá hodinu či hodiny tři. Zdraví máme jen jedno a dlouhotrvající dobrý pocit ze hry je mnohem důležitější než drtivé rány a winnery na začátku setu. Volba je pouze a jen na vás. Obě rakety jsou skvělé a mohu je vřele doporučit jako mistrovské dílo z dílny HEAD. Chci Head Speed Pro » Chci Head Speed MP »

Závěrečné hodnocení raket Head Graphene 360+ Speed

+ Plusy tenisové rakety Head Graphene 360+ Speed PRO (310 g)

 • Vynikající rychlost a přesnost
 • Potěší vyznavače razantního a rychlého tenisu s přímými údery
 • Od základní čáry i na síti je fenomenální
 • Velmi dobře vyvážený, ovladatelný a komfortní rám na 310 g kousek
 • Perfektní zvuk při zásahu středem

− Mínusy tenisové rakety Head Graphene 360+ Speed PRO

 • Mírně horší stabilita rámu

+ Plusy tenisové rakety Head Graphene 360+ Speed MP (300 g)

 • Velmi snadno ovladatelný rám
 • Hravá raketa na volejích, čopech a kraťasech
 • Solidní údery napříč celým spektrem
 • O něco lépe generuje spinové údery oproti PRO verzi
 • Vhodná pro širokou veřejnost pokročilých a klubových hráčů

− Mínusy tenisové rakety Head Graphene 360+ Speed MP

 • Zaostává v razanci a délce úderů oproti PRO verzi
 • Horší stabilita a pocitově tvrdší rám

Další servis tenisového čtení...

Starší články