RECENZE: Běžecké boty Salming Greyhound


6 minut čtení

Patrik si proběhal objemovku Salming Greyhound, co na ni říká?
Objemový model běžeckých bot Greyhound od švédské značky Salming měl poslední týdny možnost testovat náš ambasador Patrik Bejček. Tvrdí, že Salming Greyhound sice nemusí padnout každému, ale rozhodně má co nabídnout. „Mně osobně se bota velice líbí, ale pár běhů mi trvalo, než jsme se pořádně seznámili.“ Chci Salming Greyhound » [caption id='attachment_19351' align='aligncenter' width='600']Salming Greyhound Není to láska na první pohled, ale to by vás nemělo odradit. Je to spolehlivý parťák na dlouhé běhy.[/caption]

Třivrstvý svršek, není to trochu moc?

Snad všechny na první pohled zaujme svršek. Tradičně se u silničních bot setkáváme s jemnějším materiálem. Salming nicméně vsadil na pevnější svršek složený ze tří vrstev kombinovaný se zpevněním v oblasti špičky. První vrstva je tvořena bezešvou vložkou zabraňující tvorbě otlaků a snižující tření chodidla v botě. Druhá část obsahuje příměs EVA pěny, která zaručuje větší pohodlí a stabilitu. Závěrečnou třetí vrstvu tvoří pevná síťovina, která brání nečistotám, aby se dostaly dovnitř boty. Sice může volba tří vrstev působit neohrabaně, ale opak je pravdou. Po pár bězích se svršek příjemně vytvaruje podle tvaru chodidla a noha se v botě bude cítit příjemně. Sice máme každý jinou nohu a ne každému tento styl musí vyhovovat, ale u mě to tak rozhodně bylo.  [caption id='attachment_19353' align='aligncenter' width='600']Salming Greyhound Pevnou špičku oceníte hlavně v mokrých podmínkách.[/caption] Pevnější špičku oceníte, když vyběhnete po dešti. Z mokrého podkladu se voda dostane na špičku a díky použitým materiálům na botách, nemáte hned mokro. Za tento detail dávám Salmingu palec nahoru Když se blíže podíváme na jazyk, zjistíme, že není nikterak tlustý ani polstrovaný a bota tedy nemá zbytečné gramy navíc. I přesto je pohodlný, skvěle obepne nárt a vytvaruje se podle něj. Já osobně tuto funkční vlastnost velice oceňuji, jelikož mám vysokou klenbu a u polstrovanějších jazyků mívám otlačeniny. Tkaničky nejsou ani tlusté, ani příliš tenké a nezařezávají se do nohy. 

Vibram u silničky?

[caption id='attachment_19348' align='aligncenter' width='600']Salming Greyhound Materiál Vibram Salming zvolil i u tohoto silničního modelu.[/caption] U modelu Greyhound Salming použil materiál Vibram. Já osobně jsem se setkal s Vibramem většinou jen u trailovek nebo turistických bot. U silničního modelu mě překvapil, nicméně jeho vlastnosti nezklamaly. Na vlhkém podkladu jako asfalt, hrubší dlažba nebo zámková dlažba drží perfektně. Vyzkoušel jsem ho na tréninku v dešti a ani v ostřejších zatáčkách nehrozilo uklouznutí

Na tlumení vývojáři ve Švédsku opravdu nešetřili

I když bota na první pohled nevypadá, že by měla být výrazně odtlumená, tak je. A věřte, že to poznáte i v mínusových teplotách, jelikož i v mrazu mi bota připadala až překvapivě měkká. Obecně se totiž schopnost tlumení u běžeckých bot s klesající teplotou snižuje, materiál jednoduše tuhne. [caption id='attachment_19346' align='aligncenter' width='600']Salming Greyhound Tlumicí směsí se rozhodně nešetřilo.[/caption] Jenže je tu jedno veliké ALE. Greyhound nemusí sedět každému a je možné, že je budete chtít po prvních výbězích zahodit. A proč? Bota může působit nestabilně a já měl ze začátku pocit, že si vyvrtnu kotník. Nicméně je to o zvyku. Konstrukčně je úplně jiná než značky jako Hoka, Mizuno nebo adidas. Zkuste jim dát šanci a naběhat v nich nějaké kilometry. Naučte se s nimi pracovat. Tlumením to je bota na delší výběhy, které ale nemusí být nutně pouze v pomalém tempu. 

A co váha? Na jedničku!

[caption id='attachment_19349' align='aligncenter' width='600']Salming Greyhound Váha objemovky pod 300 g slibuje super vlastnosti při běhu.[/caption] Váha zajímá asi každého běžce. Výrobce uvádí hmotnost 278 g (US 9) a moje velikost 43 1/3 (US 9,5) vážila 280 g. Tuto hmotnost hodnotím velice pozitivně na silniční objemovku. Dle mého názoru je každá váha pod 300 g u objemové tréninkové boty skvělá a musím říct, že tyhle Greyhoundy jsou pocitově opravdu lehké. To poznáte hned, jak je vezmete do ruky. 

Závěrem

[caption id='attachment_19350' align='aligncenter' width='633']Salming Greyhound „Cestu jsme si k sobě s modelem Greyhound našli.“[/caption] Závěrem bych chtěl říct, že moje prvotní obavy z modelu Salming Greyhoud byly vyvráceny. Nebyla to láska na první obutí, pár kilometrů jsme si na sebe museli zvykat, ale cestu jsme si našli. To samé bych doporučil vám, pokud se pro tuhle botu rozhodnete. Najdete u ní zajímavý DESIGN, nízkou HMOTNOST, spoustu MÍSTA pro prsty, vysoké TLUMENÍ a kvalitní SVRŠEK. [caption id='attachment_19352' align='aligncenter' width='600']Salming Greyhound Chybí vyvýšená ochrana achilovky a zúžené vytvarování opatku.[/caption] Na druhou stranu mi u tohoto modelu chybělo vyvýšené a zúžené vytvarování opatku kolem achilovky, které by ji chránilo a podporovalo funkci.   Těším se na vás u další recenze a doufám, že se vám mé hodnocení líbilo. AHOJ!

Nesedly vám? Koukněte na další recenze...

nebo tréninkové tipy:

Starší články