Přimrzají vám ruce k řídítkům? Zjistěte, jak se obléct na kolo v zimě


6 minut čtení

Vrstvení je základ oblékání se na kolo v zimě, aby vám při jízdě bylo příjemně. Zjistěte, jaké druhy oblečení vybrat a na co nezapomenout.
Ne nadarmo se říká, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení. Když totiž milujete venkovní pohyb, ani horší počasí vás nezastaví. Stačí se jen držet pár jednoduchých pravidel při výběru oblečení a i na kole si to užijete v době, kdy teploty klesají. Na co tedy myslet? [caption id='attachment_21115' align='aligncenter' width='633']Vrstvení oblečení je základ. Vrstvení oblečení je základ.[/caption]

Základem je vrstvení

Poučka o třech vrstvách už je poměrně zažitá ve spoustě sportů a platí také u cyklistiky. Při použití spodní, střední a horní vrstvy by každá jízda i v chladnějším počasí měla být v pohodě.

Spodní vrstva (první vrstva)

 • Udržuje příjemnou tělesnou teplotu
 • Odvádí tělesnou vlhkost od těla, čímž zabraňuje přehřátí
 • Má přímý kontakt s pokožkou a je tak důležitý příjemný a pohodlný materiál
 • Měla by být rychleschnoucí a ideálně nepřijímat pachy (např. Merino je ideální materiál)
 • Typicky se jedná o funkční prádlo nebo termoprádlo

Naše tipy pro spodní vrstvu:

Střední vrstva (druhá vrstva)

 • Izoluje a udržuje tělesné teplo, působí tedy jako zásadní ochrana před chladem
 • Volí se podle intenzity aktivity, aby nehřála příliš, což by vedlo k většímu pocení a možnému prochladnutí kvůli mokrému oblečení
 • Typicky se jedná o tričko či dres s dlouhým rukávem

Naše tipy pro střední vrstvu:

Horní vrstva (třetí vrstva)

 • Slouží jako hlavní ochrana před vnějšími projevy počasí, jako jsou zejména vítr nebo déšť
 • Vždy musí být odolná proti větru, protože už samotná jízda znamená větší proud vzduchu
 • Měla by být prodyšná, aby odolávala vnějším vlivům, ale zároveň stále propouštěla tělesnou vlhkost ven
 • Typicky se jedná o bundu, vestu nebo pláštěnku

Naše tipy pro horní vrstvu:

[caption id='attachment_21114' align='aligncenter' width='633']Cyklistické bundy a větrovky jsou třetí vrstvou a chrání vás před vnějšími vlivy. Zejména počasím. Cyklistické bundy a větrovky jsou třetí vrstvou a chrání vás před vnějšími vlivy. Zejména počasím.[/caption]

Tři vrstvy = tři kousky oblečení?

Ne, takto to určitě neplatí. Vždy své oblečení přizpůsobte aktuálním podmínkám. Každá z vrstev tak může být tvořená i více kusy cyklistického oblečení. Například můžete mít dvě funkční trika. Důležité je to, aby vždy zůstala zachovaná hlavní funkce vrstvy. Kouzlo vrstvení je pak především v tom, že můžete variabilně reagovat na počasí a vrstvy odebírat nebo přidávat.

Zapojte hlavu

U oblečení je v podstatě důležité aspoň trochu přemýšlet a být připravený na různé výkyvy počasí. Zároveň mějte na paměti, že oblečení působí jinak doma v klidu při oblékání a poté při jízdě samotné, kdy se začnete zahřívat. Před začátkem jízdy je tedy správné venku cítit mírný chlad, který pak jízdou odbouráte a zahřejete se. Když vám bude teplo až moc, znamená to, že máte příliš teplé oblečení. Mírný chlad už od začátku ale neplatí pro hlavu a končetiny, ty dobře ochraňujte před zimou už doma. Hlavou totiž uniká významné množství tělesného tepla a například ruce zase při jízdě nejsou tolik aktivní, aby se dostatečně prohřály. [caption id='attachment_21117' align='aligncenter' width='633']Také jezdíte na kole celý rok, ať je teplo, nebo sníh? Také jezdíte na kole celý rok, ať je teplo, nebo sníh?[/caption] Do svého cyklistického šatníku tak zapojte čepici pod helmu, nákrčník, hřejivé rukavice a neztratí se ani návleky nebo rovnou zateplené kalhoty. Samostatnou kapitolou jsou pak ještě návleky na tretry. Ty nejen, že udrží více tepla na chodidlech, ale také zabrání zašpinění nebo zvlhnutí treter od bláta či sněhu. Chytré určitě bude také volit oblečení s reflexními prvky nebo se dostatečně zviditelnit osvětlením a odrazkami. V zimním období se dříve stmívá, tak je dobré myslet i na tento aspekt každé své jízdy.

Naše tipy pro hlavu a končetiny:

Přibalte si i věci do zásoby

Jak už zaznělo u vrstvení, hlavní výhodou tohoto přístupu je variabilita a možnost jednoduše odebírat nebo přidávat vrstvy. Proto je dobré si s sebou vždy pár věcí přibalit do batohu a být tak připraven na nenadále změny počasí. Lehkou a snadno sbalitelnou vestu či bundu pak jako když najdete.

Vyšlápněte si pro další čtení...

Starší články