Jak se starat o hokejovou výstroj, aby byla čistá a voňavá


6 minut čtení

Přečtěte si pár tipů, jak se starat o hokejovou výstroj, aby to v kabině nevypadalo jako v zoologické zahradě a váš vercajk byl v čistotě.
Při špatném zacházení s hokejovou výstrojí hrozí nejenom nepříjemný zápach, který může omámit soupeře nebo vaše spoluhráče v kabině. Především tím dáváte možnost škodlivým bakteriím, aby zhoršily kvalitu hokejového vybavení nebo dokonce vašeho zdravotního stavu. [caption id='attachment_21043' align='aligncenter' width='633']Péče o hokejovou výstroj prodlouží její životnost a zlepší váš výkon. Péče o hokejovou výstroj prodlouží její životnost a zlepší váš výkon.[/caption]

Prevencí proti problémům

Rozhodně není potřeba zahodit hokejovou výstroj a běžet se zapisovat do fotbalového týmu. Přečtěte si pár tipů, jak se správně o svou hokejovou výstroj starat, aby byla vaším pomocníkem a ne zbytečnou bariérou. Na prvním místě je samozřejmě prevence, která je jedním ze stěžejních kroků při zamezení zápachu a rozmnožování bakterií. Porozhlédněte se po funkčním prádle. Ideální bude třeba ribano, které vám napomůže efektivně odvádět vlhkost, čímž napomůže vám i vaší výstroji.

Čelíte nepříjemnému zápachu vaší výstroje?

Pokud jste si s péčí o výbavu nedělali nikdy starosti a nyní čelíte nevábné vůní, rozhodně nezoufejte. Funkční prádlo, ribano, ponožky i štulpny, hokejové kalhoty a hokejový dres, chrániče loktů i ramenní vycpávky můžete prát v pračce. Prvně samozřejmě nezapomeňte zkontrolovat štítek výrobce s pokyny na praní a případné sušení.
 • Pokud vaše výstroj opravdu páchne, využijte prací program „předpírka“ alespoň na dobu jedné hodiny. Zajímavou vychytávkou může být použití octa, který je přírodní neutralizátor zápachu a zároveň je šetrný.
 • Použijte šetrnější cyklus a teplejší vodu.
 • Sáhněte po pracím prostředku určeném k odstranění skvrn i zápachů především na syntetickém materiálu.
 • Nakonec nezapomeňte vaši výstroj důkladně usušit v dostatečně vzdušném a teplém prostředí.

Po náležitém vyprání také náležitě usušit

Věnujte také pozornost sušení výstroje, což je jedno z nejdůležitějších opatření proti zmíněnému zápachu a bakteriím. Nenechávejte po vašem zápase nebo tréninku v tašce vaši výbavu tlít a co nejdříve ji vyndejte, ideálně otřete dezinfekčním sprejem a nechte ji větrat, aby se důkladně usušila. Využijte sušicí stojan, který umožní lepší cirkulaci vzduchu pro vaši výbavu. Sáhnout můžete i po hokejových sušácích na výstroj, které jsou přímo určeny pro potřeby hokejových talentů.

Která součást hokejové výstroje do pračky nepatří?

Nabízí se nám i možnost ručního mytí, ať už v umyvadle či ve vaně, což si dokonce některé štítky i vyžadují. V tomto případě nezapomeňte oddělit vnitřní vystýlky od vybavení a důkladně je pročistěte. [caption id='attachment_21044' align='aligncenter' width='633']Například helmu čistěte jen hadříkem, do pračky určitě nepatří. Například helmu čistěte jen hadříkem, do pračky určitě nepatří.[/caption]
 • Umyvadlo nebo vanu naplňte teplou vodou, pracím prostředkem a případně octem, nechte výstroj odmočit alespoň tři čtvrtě hodiny.
 • Poté měkkou houbičkou či hadříkem vydrhněte každý kousek výstroje pod vodou. Nezapomeňte ji poté důkladně opláchnout.
 • Vyjměte vše z vody a nechte důkladně usušit.
Zřejmě si dokážete představit, že prát v pračce věci jako brusle, helmu anebo brankářské chrániče není zrovna dvakrát ideální. Nedoporučuje se nejen proto, že by tento postup nemusel být zrovna efektivní, ale také se může poškodit samotné hokejové vybavení nebo pračka.

Péče o helmu

 • Z hokejové helmy prvně sejměte hokejové plexi, obličejovou mřížku a chránič brady, na které můžete použít dezinfekční sprej, kterým je očistěte a poté vysušte ubrousky.
 • Pomocí směsi vody a šamponu, který ideálně nedráždí oči (v tom jsou skvělé dětské šampony), omyjte měkkou houbičkou celou helmu uvnitř i vně.
 • Pečlivě opláchněte od veškerého mýdla a helmu vysušte pomocí čistého ručníku. Nechte ji uschnout v teple.

Bez vhodné péče o brusle se můžete jít klouzat

Pokud chcete udržet vaše brusle ve skvělé kondici, věnujte pozornost i náležité péči.
 • Po každém tréninku nejprve vyjměte vložky a důkladně je usušte.
 • Poté pomocí roztoku vody a speciálního neutralizačního spreje (stejně dobře vám ale poslouží i ocet) vyčistěte vnitřek bruslí.
 • Nechte brusle důkladně uschnout. Použít můžete klasický sušák anebo sušák na boty.
[caption id='attachment_21045' align='aligncenter' width='633']I takhle mohou dopadnout brusle, o které se nebudete starat. I takhle mohou dopadnout brusle, o které se nebudete starat.[/caption]

Čistota půl zdraví

Klasické přísloví „čistota půl zdraví“ se neříká nadarmo a dá se uplatnit snad v každém odvětví. Přeci jenom se vyplatí investovat svůj čas také do péče o hokejovou výstroj, která vám to mnohonásobně vrátí. Ať už jste hokejový profesionál anebo amatér, opečovávaná hokejová výbava je zárukou komfortu a vašich maximálních výsledků na ledě. A absence zápachu je příjemný bonus pro vás i vaše okolí.

Další hokejové čtení na střídačku...

Starší články