Jak se obléct na koloběžku, když je venku zebavo – Bára na kolobce 45. díl


6 minut čtení

I na koloběžce se dá jezdit v zimě. Důležité je ale myslet na správné a teplé sportovní oblečení a dodržování pravidel vrstvení.
Jezdíte, jezdíte? Já jo, i když se přiznám, že se mi do zimy nechce. Naštěstí všechno jde, když se člověk dobře obleče. Proto jsme pro vás sepsala, jak se na podzim a v zimě oblíkám já. Spoiler: Ještě jsem neumrzla, takže to funguje. Nejezdím sice stovky kilometrů, ale ráda vyjedu i v mrazu. Takže co se mi osvědčilo?

Vrstvíme bez PSA

Vrstvení je základ. Nezachrání vás tlustá bunda, ale to druhé tričko a třetí mikina, co se vám do nich nechtělo. Jako první vrstva se hodí něco na tělo, co odvede pot. A tady se přiznám, že jsem vybrala špatně. Vybrala jsem si „funkční“ tričko z psa, tedy z polyesteru. Umělé materiály jsou na oblečení obecně nic moc – kromě toho, že se z nich uvolňují mikroplasty, mají ještě jednu nevýhodu. Často fungují jako skleník. Rychle se zapotí a smrdí. Bavlna ale nebude o moc lepší, docela dlouho pot drží, takže by mi byla zima. Ptala jsem se na názory ve skupině Koloběžky CZ a spousta koloběžkářů se shodovala, že nejlepší je spodní vrstva z merino vlny. To je speciální vlna, která zahřeje a odvádí pot. Není z nejlevnějších a jako o každou vlnu se o ni musíte správně starat, ale hřeje a nejste v ní jako ve skleníku. Co se osvědčilo vám?

Mikina, mikina, bunda

Na funkční tričko většinou hodím druhé tričko a tenkou mikinu. Osvědčila se mi tahle od Endurance. Drží, je pohodlná a vejde se pod další vrstvu. Pak přijde teplejší fleecová mikina. A když je jó zima, oblékám běžeckou bundu. Tu poznáte tak, že je zateplená zepředu, abyste neprofoukli. [caption id='attachment_20387' align='aligncenter' width='633']Tuhle mikinu nosím skoro na každou vyjížďku. Tuhle mikinu nosím skoro na každou vyjížďku.[/caption] Takhle si často vystačím i v mrazech. Vrstvy fakt udělají svoje.
Dejte si pozor, aby bylo spodní tričko a ideálně i tenká mikina dost dlouhé. Při koloběhu se všechno hrne nahoru. A jak nám říkaly už babičky, záda musí být v teple.
Moc se mi neosvědčila trička s poutkem na palec. Jak se hýbu, poutko mě tlačí a vytáčí. Navíc se mi nestalo, že by se mi rukávy vyhrnovaly, takže poutko pro mě nemá význam.

Teplé legíny stačí

U kalhot není potřeba vymýšlet žádné speciality. Stačí úplně obyčejné zimní legíny, a to i v mrazech. Osvědčily se mi legíny s vyšším pasem. Jednak mi nedělají muffin top (to je takový to, jak vám břišní faldík vykukuje přes okraj kalhot), jednak do nich zakasám spodní trička a mám záda v teple.

Boty? Normální boty!

Loňskou zimu jsem jezdila v normálních běžeckých botách a ponožkách. Stačilo, aby byly ponožky dost dlouhé, aby je legíny překryly. Hodí se botky se vzorkem, aby se to na sněhu nesmýkalo. Ale úplnými závějemi stejně nejezdím. Letos ale dumám, co obuju. Přes léto jsem přešla na barefoot a moje sportovní botky profukují. Ještě na podzim se bosá noha při správném pohybu prokrví a zahřeje, ale v zimě bych zmrzla. [caption id='attachment_20391' align='aligncenter' width='633']Na zimu se hodí běžecké boty se vzorkem. Třeba něco takového. Na zimu se hodí běžecké boty se vzorkem. Třeba něco takového.[/caption]

Čepice a rukavice

Osvědčila se mi cyklistická čepice pod helmu. Člověk v ní vypadá jako plavec, ale aspoň jsem v teple. Klasické cyklistické rukavice jsem vyměnila za tenké sportovní s prsty. Není potřeba nic speciálního, jen aby bylo teplo a ruce se moc nezapotily.

Krk v teple

Jako děcko jsem nesnášela šály, dneska bez nich nedám ránu. Na koloběžku jsem si oblíbila tunely s gumičkou. Bez ní mi tunel vlaje kolem krku, je mi velký a mně fučí na krk. Osvědčil se mi tunel od českého Respilonu. V dnešní době se taková vychytávka hodí, protože má nanovrstvu a kovovou sponu na nos. Díky tomu funguje jako nanorouška a měl by vám stačit i do obchodu. Ale pozor, nepočítejte s tím, že s takovým tunelem přes pusu vydupete kopec. Přes nanovrstvu se hůř dýchá, na chůzi dobrý, ale při větší zátěži lapete po dechu.

Nejsem vánoční stromeček

Proto toho na sebe až tolik nevěsím. Je v pohodě, když je mi venku chviličku zima, na koloběžce se zahřeju. Proto se oblékám o něco míň, než kdybych šla jen na procházku. Hodí se ale mikina navíc a termoska s čajem. Někdy se chci na chvíli zastavit a pokochat se, a tak vytasím mikinu a jsem v teple. [caption id='attachment_10643' align='aligncenter' width='633']Jak račte vidět, jde to i docela nalehko. Jak račte vidět, jde to i docela nalehko.[/caption]

Bezpečí především

Hlavně ale v zimě vždycky vozím světla. Dopředu, dozadu, odrazky ve výpletu a na oblečení. Občas se zapomenu na cestě a najednou je tma – a to se pak světla hodně hodí. Mívala jsem světlo na nabíjení. Vydrželo dlouho, ale jak jsem se ho pokusila nabít, umřelo. Proto mám teď tohle. Mimochodem: O povinné výbavičce každého koloběžkáře jsem natočila video. Viděli jste ho?

Další tipy

Kdyby vás zajímaly tipy zkušenějších, pár jsem jich nasbírala. Jak se oblékáte do chladna vy? A jezdíte celoročně? Dejte mi vědět, co se vám osvědčilo. Zvlášť tipy na spodní vrstvu mě moc a moc zajímají. Trhněte si!

Starší články