Běhání v zimě aneb Jak si udržet kondici, když je venku nevlídno


7 minut čtení

Jak se nevzdat běhání ani v zimě...
Je tu podzim a právě teď je nejlepší doba pro nás běžce. Už máme dost natrénováno a klimatické podmínky se stávají ideálními pro překonávání osobních rekordů. Také se ovšem nezadržitelně blíží roční období, kdy se hodně běžců se svým koníčkem na nějakou dobu rozloučí. Ano, běhání v zimě je za dveřmi. Nedávno jsme četli rozhovor s Vítem Pavlištou, což je jeden z našich nejlepších běžců současnosti. Jedna z otázek byla, jestli běhá v zimě a jestli ho to baví. Odpověď byla stručná: „Naběhané kilometry přes zimu jsou naprostý stavební základ pro nadcházející sezónu“. SPLŠ Dobře, Vítek je elitní běžec, ale co já? Hobby běžec, pro kterého je běh zábava a relax a jenom občas si střihnu nějaký závod. Má to cenu se trápit venku ve sněhu, slotě a zimě? Nebude lepší zregenerovat a na jaře začít zase znova od nuly? Běh se pro většinu lidí stane určitou formou závislosti. Sami asi víte, když vynecháte týden v létě, že už vás takzvaně svrbí nohy. A když vynecháte týdny dva, tak je návrat do běžecké rutiny trochu nepříjemný. Pojďme na to! My vám teď odhalíme návod, jak překonáváme ty tři zimní měsíce my, abychom se na jaře vrátili ještě silnější (nikoliv ovšem ve smyslu tlustší) a rychlejší. Základní rada zní: nepřestávejte v zimě běhat.

Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečený běžec

Základním pojmem pro zimního běžce je vrstva. Více tenčích vrstev je vždycky lepší než jedna tlustá vrstva. Typicky spodní funkční vrstva s dlouhým rukávem. Na to lehkou prodyšnou mikinu a na to něco, co neprofoukne (může být tenká vesta nebo větrová bunda). Spodní vrstva do počasí okolo +5 stupňůSpodní vrstva do počasí okolo +5 stupňů Vlevo spodní vrstva do počasí kolem + 5 stupňů, vpravo kompletní běžecké oblečení do stejného počasí Na krk tunel, na ruce rukavice a hlavu ochráníme čelenkou či lehkou čepicí. A jde se na to. Je v pořádku, když cítíte lehký chlad poté, co vyjdete z domu. Běh vás dostatečně zahřeje. Je-li zima větší, přidejte klidně ještě jednu vrstvu navíc nebo zvolte jako třetí vrstvu třeba zateplenou vestu. Ale opatrně! Věřte, že běh vás zahřeje dostatečně. Co se týče nohou, na ty většinou stačí funkční spodky, kvalitní kompresní podkolenky nebo ponožky a dlouhé běžecké kalhoty nebo legíny. Čemu byste měli ještě věnovat pozornost jsou boty. Je důležité udržet chodidla v suchu a teplu. Proto nedoporučujeme riskovat v letních běžeckých botách, které mají většinou výraznou ventilaci. Vhodnější může být bota trailová a do ní teplejší ponožka. Rozhodně vám pomůže i hrubší vzorek podrážky. Existují i speciální zimní běžecké boty. Vyberte si běžecké oblečení » Když vyběhnete, myslete na to, že by se intenzita běhu měla snížit. V zimě rozhodně osobní rekordy nečekejte. Není také dobré dělat zastávky při běhu či strečink - běh by měl začínat i končit před dveřmi domu. Pak rychle do sprchy, suchého oblečení, a poté se můžete hezky v teple protáhnout. Doplnit tekutiny můžete něčím teplým, ovšem pozor - bez rumu! Tekutiny se odpařují nejen v létě, ale i v zimě. Ano, ta pára, co vám jde z pusy, to je voda. Spodní vrstva do počasí okolo 0 stupňůSpodní vrstva do počasí okolo 0 stupňů Vlevo spodní vrstva do počasí kolem 0 stupňů, vpravo kompletní oblečení do stejného počasí Až do teď jste se nedozvěděli nic, co byste se nedozvěděli ze stovek jiných článků, které vám vyjedou na Googlu po zadání fráze „jak běhat v zimě?“ Co když ale běhat venku přesto nechcete, nevyhovuje vám počasí nebo nechcete běhat tak často jako v sezóně?

Co dělat, když se mi nechce běhat v zimě?

Zima je ideální doba, kdy se můžete věnovat takzvané kompenzaci. Většina běžců v sezóně prostě běhá a posilování střední a horní části těla zanedbává. Přitom tyto části jsou stejně důležité jako nohy. V zimě je ideální doba, kdy s tím začít něco dělat a přenést si tento návyk i do léta. Nemusíte chodit do fitka a tam zvedat železa, to opravdu ne. Můžete začít klidně doma. Cvičení s vlastní vahou. Cvičení třeba s TRX pásy nebo na Bosu je ideální pro zpevnění celého těla. Věřte nám, na jaře zpozorujete úplné zázraky. Detailně se budeme kompenzačnímu cvičení věnovat v samostatném článku.

Další tipy na doplňkové sporty k běhání v zimě

Existuje jeden zimní sport, který je velmi blízký běhání a zahrnuje i kompenzační cvičení. Kdo tipnul běžecké lyžování? Naprosto ideální způsob, jak si udržet a zlepšit fyzičku. My ho zařazujeme během celé zimy, a je to vlastně i důvod, proč někteří naši členové začali běhat. Aby si udrželi fyzičku přes léto a v zimě pak byli na běžkách konkurenceschopní. Poslední věcí, kterou pravidelně jednou až dvakrát týdně zařazujeme, je Alpining (někdy se používá název Hiking). Běhat na pásu v posilovně z duše nenávidíme, ale samozřejmě je to také varianta, která někomu může vyhovovat, někomu nemusí. Alpining je vlastně taky běh na pásu, provádí se ve skupině s lektorem. Pás je nakloněný a vy ten pás musíte roztlačit vlastní silou - čím méně je nakloněný, tím více síly musíte použít. Jedná se o intervalové cvičení střídající se s posilováním s vlastní vahou. Perfektně supluje běžecký intervalový trénink nebo běhání intervalů do kopců. Tak to je vše, základem je nepřestat trénovat a nemusí to být nutně jenom o běhu venku, to už teď víte. Hlavním pravidlem ale zůstává užívat si sport a bavit se jím.

A jedeme dál...

Zjistěte, kdo je tajemná Skupina Přátel Lehkého Šlapání Objevte sami sebe: Představujeme značku UYN Under Armour – od amerického fotbalu k jehle a niti Endurance: Jak jsem se stala nejšťastnější holkou na světě

Starší články