Silnice vs Trail očima Veroniky a Krystiana


11 minut čtení

Je běh na silnici lepší než běh v trailu?
Veronika a Krystian žijí v Beskydech, jsou běžci tělem i duší a patří k našemu #tymsportobchod. Běžecký trénink se stal jejich téměř každodenní rutinou a vyzkoušeli si skoro vše - dráhu, silniční závody, běhy do vrchu i ultra tratě. Dali dohromady pár řádků o tom, jaký terén jim vyhovuje nejvíc a proč. [caption id='attachment_20238' align='alignnone' width='601'] Veronika a Krystian loni odběhli celý seriál TrailTour a bojovali o bednu.[/caption]

Trénink na dráze 

Veronika jako dráhová atletka a trenérka má k tomuto povrchu blízko. Trénování na dráze má velkou výhodu v tom, že je to měkčí terén než asfalt a tím šetříte nohy. Největší bonus je přesně měřený ovál. V tréninku si díky tomu můžete úseky kombinovat podle chuti. Na dráze se dá běhat opravdu rychle, protože absolvujete pár rovinek a neostré zatáčky. Běhání na dráze je navíc parádní trénink psychiky závodníka. Představte si hodinu konstantního běhu na jednom okruhu nebo např. na 10 km (tedy 25 kol). Jeden okruh, jeden směr, stále stejné prostředí. [caption id='attachment_20239' align='alignnone' width='633'] Dráha prověří nejen tělo, ale i mysl.[/caption] Je pravděpodobné, že se budete muset vypořádat s psychickou krizí. A to se do tréninku celkem hodí. Zlomové momenty zažijete i na delších závodech, není jen tak uběhnout 40 km v horách. Krize se také dostaví a bude potřeba se s ní vypořádat. Z kroužení na dráze na to budete lépe připraveni.

Náš tip:

Na dráhu choďte raději trénovat ve více lidech. Trénink rychleji uteče a vzájemně si pomůžete v udržování svižného tempa, tzv. se potaháte. Když fučí, jedna část okruhu bude vždy proti větru a tedy náročnější. Když se za někoho schováte, pošetříte síly. Kratší úseky kolem 200-400 m zařazujte při tréninku na 5 km, na ½ maraton natáhněte vzdálenost na 800-1200 m a případně v maratonském tréninku až na 1200-1600 m.

Závody na silnici

Asi nemáme konkrétní závody, které nás baví. Jako ukazatel aktuální výkonnosti, pro porovnání se soupeři nebo s našimi časy z minulého roku, nám každoročně slouží Frýdecko-Místecký běžecký pohár. Je to menší seriál závodů a to jak na dráze, tak i na silnici. Tratě bývají od rychlých 800 m po maraton. Začíná se v březnu a končí v prosinci. Dohromady to dělá kolem 12-20 závodů ročně a upřímně je toho celkem dost. Tento pohár nám vyhovuje svou rozmanitostí a nemáme moc potřebu vyhledávat další závody. [caption id='attachment_20240' align='alignnone' width='603'] Na běh po silnici zvolte hlavně více utlumené boty.[/caption]

Náš tip:

Podobné poháry najdete i v jiných městech - např. v Brně to je známý Brněnský běžecký pohár nebo Triexpertcup. V Praze je potom oblíbená Vaše liga.

Proč se přesunout to trailu?

Trail nás baví kvůli variabilitě terénu a scenérie. Trénink i závod v terénu vás přivede na zajímavá místa, která na silnici jen tak neuvidíte. Taky musíte koukat více na cestu pod nohy, celou dobu tedy více soustředíte - kilometry potom ubíhají samy. Určitě je potřeba zmínit i větší klid v přírodě - zpěv ptáků a šumění vody je lepší pozadí při běhu než ruch města. [caption id='attachment_20241' align='alignnone' width='628'] Trail nabízí prostor na vyčištění hlavy a odpočinek od víru velkoměsta.[/caption]

Náš tip:

Trail zvolte na dlouhé pomalé víkendové běhy, které by byly na asfaltu úmorné. Naopak v lehčím terénu (zpevněné cesty, šotolina, lesní chodníky) bude trénink rychleji utíkat. Výrazněji se mění okolí a navíc nohy nebudou tak unavené z tvrdých otřesů na silnici.

Jaké má trailové běhání negativa

Nic negativního nás asi nenapadá. Nebereme to tak, že trail, dráha nebo silnice mají nějaká negativa. Stojíme si za tím, že je dobré povrchy v tréninku kombinovat a v každém terénu vyždímat z jeho předností maximum. Akorát si v trailu dávejte pozor na nohy a nezvrtněte si kotník. [caption id='attachment_20242' align='alignnone' width='520'] Při běhu po nerovném povrchu je větší riziko podvrtnutí kotníku.[/caption]

Náš tip:

Balanční cvičení a práce s chodidlem výrazně zlepší vaše běžecké schopnosti v terénu. Pokud se chystáte na delší výběh v horách, klidně podpořte stabilitu kotníků pružným kineziotapem. Riziko podvrtnutí kotníku se zmenší.

Proč víc běhat silnici?

Na silnici je super její „rovnost“ a rychlost. Pokud nemůžete běhat úseky přímo na dráze, skvěle poslouží silnice. Pomocí chytrých hodinek si naměřte vzdálenost, kterou chcete v tréninku odběhat. Pokud nejste na silnici zvyklí, pozor na tvrdé nárazy při dopadu. Rychlé úseky si klidně na tvrdém asfaltu odběhejte, nicméně ostatní běhy, kdy nemusíte jít do maxima, směřujte spíše na měkčí terén. Je pro klouby šetrnější. [caption id='attachment_20243' align='alignnone' width='633'] Při běhu na silnici si dejte pozor na tvrdé dopady.[/caption]

Náš tip:

Naměřte si blízko vašeho bydliště silniční úsek (třeba 2-5 km), který bude sloužit jako test výkonnosti. Můžete ho běhat třeba každý měsíc, abyste věděli, že se trénink posouvá tím správným směrem. Atletická skupina Jana Kervitcera má dokonce na Stromovce v Praze naměřený okruh, na kterém si běžci pravidelně poměřují síly. Pro rady o trénink rychlosti si zajděte na náš blog, kde pro vás sepsala pár tipů slovenská běžkyně Patrícia Puklová.

Proč více zařazovat trail?

Z hlediska šetření kloubů je měkký terén lepší. Navíc trasa obklopená přírodou je příjemnější ve srovnání s dlouhou a rovnou asfaltkou končící v nedohlednu. Další možnost využití trailu na maximum je přizpůsobení se terénu a tempa podle podkladu.

Náš tip:

Ve zvlněném terénu zařazujte fartlek nebo střídavý běh. Při fartleku zrychlete v případě, že narazíte na kopec, a přetáhněte rychlý interval i kousek přes horizont. U střídavého běhu se řiďte podle rozepsaných časových úseků. Zajímavou možností je potom zrychlování v seběhu, alespoň si nohy zvyknou běhat z kopce dolů svižněji. [caption id='attachment_20244' align='alignnone' width='633'] Seběhy jsou rozhodně příjemnější na sněhu.[/caption] Pokud nevíte, kdy a jaké typy tréninku zařadit, mrkněte na náš blog.

Závody na dráze a v trailu

Verča vyrůstala na dráhových závodech a mohla by o atletickém prostředí vyprávět. Při Mistrovství České republiky, kde chce každý podat svůj nejlepší výkon, se spolu závodníci i okolí moc nebaví. Nemají potřebu komunikovat a soustředí se jen na sebe. Nechtějí si připustit vliv okolí, nechat se ovlivnit jiným závodníkem nebo se znervóznit. Na dráze tedy nepanuje moc přátelské prostředí. Je jasné, že každý je individuální, ale většina závodníků to tak má. Po závodech, kdy všechno opadne, to vypadá úplně jinak. Všichni jsou uvolnění a je to větší zábava. [caption id='attachment_20245' align='alignnone' width='633'] Na dráze panuje obvykle před závodem odměřená atmosféra.[/caption] Naopak, když se dostali na trailové závody, byli překvapeni. Každý si chce popovídat o závodě, jaký byl trénink nebo jak se dneska cítí. Nejde tu tolik o výkon, ale spíš si užít příjemný čas v přírodě. I ve srovnání se silničními závody je trailová komunita podle nás kamarádštější.

Náš tip:

Zkuste si vytvořit svůj osobní rituál, který budete dodržovat před každým závodem. Pro někoho to může být pokaždé stejný typ zahřátí/warm-up, pro jiného meditace, šťastné tričko nebo ponožky, šálek kávy a poslech hudby. Hlava se naladí na pozitivnější vlnu, pomůže s motivací před výkonem.

Jak to máme s vybavením

S běžeckými botami to mají každý jinak. Verča zůstává věrná jedné značce, která ji sedí. Krystian naopak rád vyzkouší, co se dá. Oba nebyli příliš spokojení s Inov-8 do trailu - buď neseděly na úzkou nohu nebo nebyly dostupné dostatečně univerzální modely. Verča nedá dopustit na japonský Asics se kterým vyrostla a výkonnostně se posouvala. Vyhovuje jí Salomon - už vyzkoušela čtyři páry bot a všechny seděly perfektně. Kristian zkoušel Hoka one one kvůli velkému tlumení, ale brzo se rozpadly. Teď obouvá Adidas a Asics, protože mu sedí na silnici. Tak snad s nimi bude spokojen i v terénu. [caption id='attachment_20246' align='alignnone' width='633'] U výběru běžeckých bot musíte chvíli hledat, než najdete značku, která vám dokonale sedí.[/caption] U oblečení si Krystian rád vybírá a zaměřuje se spíše na kvalitu, než vzhled. Chce se cítit samozřejmě dobře, ale hlavně aby bylo vybavení kvalitní a funkční. Hledá i podle ceny - některé ceny oblečení jsou masakr. Na druhou stranu je dobré zainvestovat do kvalitního materiálu, které vydrží i více let.

Náš tip:

Při výběru běžeckých bot zkoušejte různé značky. Není úplně ideální běhat pořád v botách od stejného výrobce. Noha si zvykne na jejich technologii a nebude potřeba, aby tolik pracovala, posilovala se. Pokud běháte více jak 25 km týdně, mějte v botníku minimálně dvě značky a pravidelně střídejte. Chodidlo i kotník se budou více zapojovat a můžete předejít zranění.

#trailtour2020: Verča 3., Krys 5.

V roce 2020 jsme běhali etapový závod Inov-8 Trailtour. Brali jsme to jako super kombinaci tréninků a objevování nových míst po Česku. Také nás to parádně prověřilo v rychlosti v členitém profilu a na nerovném terénu. Díky výsledkům jsme se mohli porovnávat s ostatními, to nás hecovalo a rozhodně v kopcích hodně posunulo. Tak to jen předáváme dál, zkuste to. O tom, co je to Trailtour a jak se přidat do týmu Sportobchod.cz si můžete přečtěte na našem blogu. Zajímá vás další běžecké čtení?   

Starší články