Nejčastější chyby při výběru běžeckých bot


5 minut čtení

Koupě nových běžeckých bot je velká událost v životě běžce. Proto jsme pro vás připravili pár nejčastějších chyb, kterých se běžci při výběru nové běžecké obuvi dopouštějí. Jsou jimi:

  • výběr podle barvy
  • špatná velikost
  • nevhodný typ obuvi ze zdravotního hlediska

Výběr podle barvy

Barva neběhá, ale přesto prodává. Prvně si ale ujasněte, kde s botou chcete běhat. Po silnici, nebo v terénu? Budete v botě trénovat a jde vám o pohodlí, nebo chcete závodit a lámat rekordy? Mezi silniční a terénní běžeckou obuví jsou zásadní rozdíly. Silnička vám v terénu dlouho nevydrží, je málo stabilní a při došlapu méně spolehlivá. Obdobně to platí naopak. Při běhu po silnici v trailové obuvi trpí především podrážka, asfalt ji doslova hobluje. Trailovka také mnohem méně tlumí otřesy.

Závodní a objemová (tréninková) běžecká obuv se liší hlavně mírou tlumení (pohodlí a ochrana kloubů při dopadu), ochranou chodidla a výdrží. Závodka má kratší životnost, je tvrdší na dopadu, ale o to dynamičtější v odraze a díky tomu i rychlejší. Objemová obuv se hodí na běžný trénink, je pohodlná, lépe tlumí dopady chodidla na zem a obecně se více hodí i pro běžce s nadváhou.

Až budete mít jasno v tom, jestli silničku, trailovku, závodku nebo objemovku, koukněte se na barvy. Výrobci už ale dnes dobře vědí, že barva prodává a vy určitě neskončíte s botou, se kterou se bude ostuda vyběhnout. Rovnou mrkněte na naše běžecké boty


Špatná velikost běžeckých bot

Stará známá špatná velikost, nejčastěji si běžci vybírají příliš malé boty. Je to zkrátka nezvyk. Ale aby chodidlo mohlo při běhu správně fungovat, netvořily se otlaky a puchýře, je nutné volit větší číslo. S nadměrkem to ale taky nepřehánějte, aby vám noha v botě nelítala a nezouvala se pata. Stručně řečeno, vždy musíte být schopni botu zavázat tak, aby se zbytečně nekrčila v přední části, ale noha se cítila stabilně a kolem paty se nehýbala.

Před výběrem přemýšlejte, na jak dlouhé vzdálenosti botu využijete. Na pohodový trénink po práci bude potřeba menší velikostní rezerva, než na nabíhání kilometrů k dosažení osobáku na maraton.

Výběr boty ze zdravotního hlediska

Tahají vás při tréninku lýtka a máte citlivou achilovku? Vyhněte se botám s nízkým dropem, tedy nižším výškovým rozdílem mezi přední a zadní částí boty. Ty totiž zatěžují Achillovu šlachu a lýtko mnohem víc, než modely s vyšší hodnotou dropu a tím může dojít k chronickému přetížení. Volte obuv s dropem aspoň 8 mm, výběr je mezi nimi široký.

Pokud se vám přesto podaří se proběhat k nepříjemným pocitům kolem lýtka, zkuste:

  • achilovku zchladit, abyste předešli zánětu,
  • využít kompresní podkolenky pro zpevnění a prevenci zranění při běhu a pro lepší regeneraci v klidu nebo v noci,
  • kineziotaping na podporu funkce šlachy.

Bolí vás holeně? Volete měkkou botu s vysokou mírou tlumení, alespoň dočasně. Bolest holení je obvykle spojená s příliš tvrdým nárazem při dopadu a následným podrážděním vazivového obalu kolem holenní kosti.

Rozhodně se to nesnažte přeběhat, můžete si uhnat zánět okostice nebo únavovou zlomeninu. Zaměřte se regeneraci (využijte kompresní podkolenky, saunu, kryokomoru nebo masáž) a běh na pár týdnů vynechte.

U běžců se často objevuje i bolest kolen, kyčlí nebo beder. Příčin může být mnoho, ale pro zmírnění příznaků doporučujeme dobře tlumené boty - objemovky a neběhat tolik po tvrdém povrchu (silnice).

Nechte si poradit

Poraďte se s odborníkem - trenérem nebo fyzioterapeutem. Dá vám cenné rady ohledně techniky běhu a pomůže vám odstranit nedostatky, které vám působí bolest nebo vás zbytečně zpomalují. V neposlední řadě vám i poradí, jaký typ boty si vybrat. S konkrétním modelem už vám rádi poradíme na infolince nebo v kamenné prodejně.

Stále nevíte, která je ta pravá? Koukněte na video, Anička vás výběrem bot provede od podrážky po tkaničky


Kam dál?