Jak vybrat hokejové rukavice


6 minut čtení

Pět prstů ke štěstí nestačí. Hokejové rukavice jdou ruku v ruce s pokrokem jako další části hokejové výstroje. Pomůžeme vám správně vybrat hokejové rukavice, abyste měli cit na puku a sekeru přes prsty neodnesli zlomeným malíčkem.

Jak správně vybrat hokejové rukaviceVěk hráče a velikost rukavic

Vyznat se ve velikostních tabulkách jednotlivých značek je stejně složité, jako se z farmy dostat do prvního týmu v NHL. Usnadníme vám hledání, podívejte se na velikostní tabulky na jednom místě.

Tvar rukavic

Tvar rukavic vám pomůže najít řešení pro široké ruce nebo dlouhé prsty. Zároveň snadno zjistíte, jaký tvar pevně obejme ruku a kdy se dočkáte volnosti okolo zápěstí.

Rukavice Bauer Vapor, CCM Quicklite, Warrior QRL – Rukavice mají zkosený střih a širší oblast prstů. Hokejista má díky tomu volnost pohybu a zvýší se jeho cit při držení hole. Zúžený tvar směrem k zápěstí zabraňuje nechtěnému pohybu rukavice vpřed a vzad.

Rukavice Bauer Supreme, CCM Tacks, Warrior AlphaAnatomický střih celé rukavice se přizpůsobí ruce a přirozeně padne. Opět poskytuje dostatek volnosti pro práci rukou. Ruka je v rukavici v podstatě přikovaná a cit na puku je na nejvyšší úrovni. Rukavice Warrior Alpha jsou širší obdobou Bauer Supreme.

Rukavice Bauer Nexus, CCM 4R – Klasický, hluboký a rovný střih rukavice si zakládá na volnosti. Nejen, že budete mít velký prostor k pohybu prstů, ale maximální volnosti se dostane také zápěstí, což oceníte především u střely švihem.

Modely hokejových rukavic Bauer, CCM a Warrior

Zkosený střih

  • Širší střih rukavice v oblasti prstů
  • Pohyblivější prsty umožňují lepší držení hole

 Anatomický střih

  • Přirozený anatomicky tvarovaný střih rukavice
  • Poskytuje výborný úchop a dobrou citlivost

Klasický střih

  • Klasicky tvarovaný střih rukavice s rozšířeným prostorem pro prsty i zápěstí

Pokročilost hráče

Amatérští hráči

Cenově nejpříznivější a spolu s poloprofesionálními rukavicemi nejoblíbenější rukavice. Tyto modely poskytují dostatečnou ochranu, ohebnou a lehkou konstrukci.

Rukavice poslouží nejlépe na amatérské hokejové úrovni. Pokud se nedostanete do hry, kde sviští střely o rychlosti 150 km/hod., hráči si neodpustí tvrdé nárazy na mantinel nebo sekery, pak máte vyhráno.

Vyberte si mezi amatérskými hokejovými rukavicemi »

Pokročilí a poloprofesionálové

Poloprofesionální rukavice disponují základními technologiemi, které najdete také u profesionálních modelů. Cenovka však zůstává nízko, a proto si je mohou pořídit i nároční amatéři.

Kvalitnější povrchové materiály a lepší vyztužení na bocích nahrávají efektivnější ochraně rukou. Komfortnější práci s holí pak přispívají prošité dlaně nebo lepší dělení prstů i zápěstí. Některé modely dokonce nabízí třídílný ukazováček pro ještě lepší cit.

Vyberte si mezi poloprofesionálními hokejovými rukavicemi »

Profesionálové

Špičkovou ochranu vyhledejte, jestliže vás ruce živí a hrajete na nejvyšší úrovni. Šikovní hráči v zápase dostanou přes prsty dřív, než sudí vhodí buly. Maximální vyztužení doplňují třídílné prsty pro vysokou kontrolu nad hokejkou a pukem.

Nejvyšší ochranu doplňují funkční materiály uvnitř rukavice, takže vám dokonale odvedou pot a pomohou stálému a citlivému ovládání hole. Antibakteriální podšívka a prošívaná dlaň přispějí dlouhé životnosti, i když máte rukavice na ruce každý den.

Vyberte si mezi profesionálními hokejovými rukavicemi »

Materiál

Nejlepší světoví hráči současnosti preferují rukavice z nylonu a syntetické kůže. Oba materiály odvádí pot lépe než klasická kůže. Přitom jsou lehčí, což se vám bude hodit při práci s kotoučem.

Syntetická kůže plně nahradila kůži přírodní. Umělá kůže podstatně méně nasává pot, vodu nebo vlhkost a postupem času neztrácí svůj měkčí a příjemný ráz.

Nylonový materiál zpravidla není tak odolný jako syntetická kůže. Nylonové dlaně jsou však prodyšné, lépe dýchají a jsou lehčí.

Na mnoha modelech uvidíte kombinaci obou materiálů.

Dlaně

Dlaň je část rukavice, která je nejvíce namáhaná. Její provedení se liší u každého modelu a v podstatě nenajdete dva modely se stejně řešenou dlaní. Jako provedení se liší také materiál. Na dlaň se nejčastěji používá nash, clarino, lycra, ale i další materiály.

Čím profesionálnější modely hokejových rukavic sledujeme, tím častěji jsou dlaně sešité a prošité zpevňujícími materiály proti prodření. Nechybí ani grip pro pevnější a citlivější úchop hole. Na různých místech najdete také speciální polštářky k tlumení nárazů, různé ventilační průduchy a další vychytávky.

Nemusíte vybírat rukavice za tisíce, stačí, když si na konec hole nasadíte koncovku Tacki-Mac. V nabídce máme i další příslušenství na hokejky.

Ochrana a dělení prstů

Vše se liší podle cenové kategorie rukavic. Důmyslnost pěnových chráničů a jejich kombinace na různých místech se liší. U profesionálních rukavic najdete lepší vyztužení na vrchní části rukavic, boční ochranu prstů i manžetu nad zápěstím. Výsledkem je pocit holých rukou, přitom s maximální ochranou. Základní modely mají pěnové chrániče jen občas.

Podobné je to s dělením prstů. U dražších rukavic najdete trojdílné, kde je nejčastěji rozdělený ukazováček, ale může být i palec, případně prostředníček. Amatérské rukavice si vystačí s dvěma díly a horší pohyblivostí.