Běžecká vesta je klíčovým doplňkem pro běžce na dlouhých tratích, při běhu do práce či v horkém počasí. Pohodlně a bezpečně s sebou vezmi svůj telefon, vodu, energii nebo třeba oblečení do špatného počasí. Výběr správné vesty z hlediska kapacity, velikosti a doplňků jako soft flasky či hydrovak je pro tvůj komfort během běhu rozhodující. Tak vyber tu správnou, ať tě nikde nic neomezuje.
Běžecká vesta je skvělý doplněk nejen, pokud běháš dlouhé štreky. Tento typ vybavení ti umožní mít u sebe vše potřebné – od vody až po emergency výbavu pro případ nouze. A to bez otravného poskakování po kapsách. Běžecká vesta je společně se správnými běžeckými botami jeden z nejdůležitějších doplňků. Zkrátka, pokud máš nekvalitní tričko, není to takový problém, jako když máš špatné boty nebo právě špatnou vestu/batoh, který skáče a dokáže ti rozedřít záda nebo podpaží.
Proto jsme pro tebe připravili průvodce, který ti pomůže se ve velkém množství různých druhů a typů vest a běžeckých batohů zorientovat.
První je dobré si zodpovědět několik základních otázek:
Pokud se chodíš proběhnout 2x týdně na 5 km, běžeckou vestu asi moc nevyužiješ. Nejčastěji běžeckou vestu oceníš v případech, kdy je například velké horko a potřebuješ s sebou větší zásoby pití - nést v rukou dvě půllitrové lahve není nic příjemného. Dále pak pokud běháš do práce a potřebuješ s sebou čisté oblečení a další věci. No a pak je vesta super parťák na dlouhé běhy v horách, kde s sebou sbalíš bundu, vodu, telefon a další nezbytnosti. Obecně vesty nabízí pohodlný způsob, jak nést zásoby vody, energii a dokonce i lehké oblečení (lyžařskou kombinézu tam asi nenacpeš). Pohodlně a bez starostí. Teda, pokud vybereš správně.
Pokud s vestou běháš delší běhy, je důležité myslet především na bezpečnost. Do vesty bys měl sbalit především vodu nebo ionťák, energii ve formě gelů nebo tyčinek, mobilní telefon, základní lékárničku a oblečení pro případ zhoršení počasí. Pro delší výpravy nezapomeň na čelovku, mapu nebo GPS a případně teplejší vrstvu oblečení. Pokud běháš do práce, lékárničku na cyklostezku úplně nepotřebuješ. Vestu využiješ primárně na čisté oblečení, případně počítač.
Výše používáme výrazy běžecká vesta a běžecký batoh. Tyto dvě kategorie nejsou přesně rozděleny. Někdo může vnímat ten samý kousek jako vestu, druhý to může nazvat běžecký batoh. Ale obecně mají běžecké batohy spíše větší kapacitu a větší prostor pro věci na zádech, zatímco běžecká vesta opravdu spíše připomíná vestu, přestože její primární účel je nést věci.
Oproti klasickým turistickým batohům jsou běžecké vesty/batohy s lehčího a pružnějšího materiálu. Výrazně více obepínají tělo a v ideálním případě jsou jako druhá kůže. Často je úložný prostor rozdělen tak, že si vestu vůbec nemusíš sundávat. Běžecké vesty nejsou navrhovány pro těžký náklad. Nenajdeme u nich pevnou konstrukci. Těžké věci budou v běžecké vestě jednak extra nepohodlně a taky výrazně snižují její životnost.
Vesty se obvykle dělí podle kapacity na malé (0-5 litrů), střední (5-12 litrů) a velké (12 a více litrů). Pro krátké trasy a závody postačí malá vesta, pro celodenní výlety je vhodnější střední nebo velká vesta, která pojme více vybavení a zásob.
Správná velikost je klíčová. V opačném případě si koleduješ o odřeniny na zádech. Vesta by měla přiléhat k tělu, ale nesmí tlačit, omezovat pohyb nebo dýchání. Měř si obvod hrudníku a vybírej podle doporučené velikostní tabulky výrobce.
Většina vest nabízí nastavitelné popruhy nebo pásky, díky kterým můžeš velikost vesty upravit k obvodu tvého těla. Díky tomu vesta dobře sedí a nepohybuje se během sportu. Navíc například do kopce potřebuješ větší kapacitu plic a vesta z principu tolik neskáče, takže si ji může povolit. V seběhu zase potřebuješ, aby seděla opravdu pevně, v tom případě si vestu dotáhni.
Dobře padnoucí vestu při běhu vůbec necítíš. Neměla by tlačit, škrtit ani se posouvat. Důležité je také, aby vesta nezpůsobovala odřeniny nebo jiné nepříjemnosti při delším běhu.
Vesta často bývá vybavena měkkými lahvemi (soft flask) nebo rezervoárem na vodu (hydrovak). Soft flasky jsou praktické pro kratší výlety, snadno se doplňují a umístí se do předních kapes vesty. Hydrovak je vhodnější pro dlouhé trasy, kdy potřebuješ mít u sebe více vody.
Soft flasky jsou vhodné pro běžce, kteří preferují snadný přístup k pití a nevadí jim občas doplňovat vodu. Hydrovak je lepší volbou pro ty, kteří se nechtějí zastavovat a potřebují mít stálý přístup k většímu množství tekutin.
Do vesty nezapomeň přibalit také věci pro zvýšení bezpečnosti – například píšťalku pro přivolání pomoci nebo alufolii. Tyto předměty mohou v kritické situaci zachránit život.
Pro ty, kteří preferují minimalistické řešení, může být běžecký pás nebo ledvinka vhodnou alternativou. Tyto doplňky jsou ideální pro krátké běhy nebo závody, kde potřebuješ mít u sebe jen nejnutnější věci.
Běžecký pás nebo ledvinka jsou lehčí a méně objemné. V létě tě nehřejí na trupu a máš dokonale volný pohyb pro dýchání. Na druhou stranu ale nabízejí menší úložný prostor a mohou být méně pohodlné při nošení většího množství vybavení.
Stejně jako u vest, i u běžeckého pásu je důležitá správná velikost. Zde taky vycházej z velikostní tabulky.
Běhání do práce je skvělý způsob, jak spojit příjemné s užitečným. Pokud plánuješ běh s notebookem, zvol vestu nebo batoh s oddělenou polstrovanou kapsou. A ujisti se, že tvému zařízení otřesy neuškodí. Nepromokavý obal na oblečení ochrání tvé pracovní oblečení před potem a smradem. Tímto způsobem můžeš snadno integrovat běhání do svého denního režimu. Ušetříš čas, peníze a životní prostředí.
Běžecká vesta je šikovný doplněk, který ti usnadní tvůj běžecký život a otevře nové možnosti delších běhů nebo spojení běhání a cesty do práce. Jen výběru věnuj dostatek času, protože špatně zvolená vesta ti dokáže běhání pěkně znepříjemnit. Nikdo nemá rád, když ti na zádech při běhu pořád něco skáče, štěrká nebo tě vesta rozedírá do krve.