Jak se testují oficiální míče FIFA


4 minut čtení

FIFA Quality FIFA Quality Pro

Míče s logem FIFA procházejí komplexním testováním. Podívejte se, co všechno musí fotbalový míč se známkou FIFA Quality nebo FIFA Quality Pro splňovat. Fifa Quality Pro je nejvyšší možné ocenění míčů a podléhá přísnému 7kolovému testu. Míče s nálepkou Fifa Quality jsou ideální pro soutěžní zápasy, ale test má pouze 6 kol a nezkoumá stálost tvaru a velikosti.

obvodTest 1: Obvod míče

K dobrému odhadnutí dráhy letu musí mít míč konstantní obvodové míry. Obvod se měří na deseti různých místech. Tato měření jsou použita k vypočítání průměrného obvodu. Míče s logem FIFA Quality musí mít tuto hodnotu 68 až 70 cm, míče FIFA Quality Pro musí mít obvod mezi 68,5 a 69,5 cm.

kulatostTest 2: Kulatost míče

Nepřesné šití může míč zdeformovat. Průměr se měří na šestnácti místech. Z těchto měr se stanoví průměr. Dvě mezní hodnoty se mohou od průměru odlišit pouze o 2 % (u míčů se známkou FIFA Quality), nebo dokonce pouze o 1,5 % (FIFA Quality Pro).

odskokTest 3: Odskok

Míč se nechá desetkrát spadnout na ocelovou desku z výšky dvou metrů. FIFA Quality míče se musí odrazit do výšky 115 cm až 165 cm, FIFA Quality Pro pouze 120 cm až 165 cm. Rozdíl mezi jednotlivými odskoky nesmí být větší než 10 cm.

váhaTest 4: Váha

Každý testovaný míč je třikrát zvážen ve speciální nádobě. Tato nádoba je zapečetěna tak, aby případný únik vzduchu z míče neovlivnil vážení. FIFA Quality míče by měly mít váhu mezi 410 a 450 g. Míče se známkou FIFA Quality Pro by měly vážit mezi 420 a 445 g.

vodaTest 5: Vstřebávání vody

Při tomto testu se míč otáčí a je 250 krát ponořen do nádobky s 2 cm vody. FIFA Quality míče mohou absorbovat maximálně 15 % své původní váhy. FIFA Quality Pro mohou vstřebat pouze 10 %.

tlakTest 6: Ztráta tlaku

Chování míče, který během hry ztrácí tlak, je těžko předvídatelné. V tomto testu se míč nahustí vzduchem na tlak jedné atmosféry. Za tři dny (72 hodin) se tlak v míči znovu přeměřuje. Aby míč mohl nosit známku FIFA Quality, nesmí ztratit více než 25 % původního tlaku. Míče FIFA Quality Pro nesmí ztratit více než 20 %.

tvarTest 7: Stálost tvaru a velikosti

Při tomto testu se míč 2000krát vystřelí proti ocelovému plátu rychlostí 50 km/h. Švy i duše musí tento test bez újmy vydržet. Ztráta tlaku i změna tvaru a obvodu míče musí být minimální. Tento test podstupují pouze míče s pečetí FIFA Quality Pro.

vyváženíTest 8: Vyvážení míče

Při tomto testu míč při uvedení v přímý směr musí udržet svou dráhu. Míč se uvede do rovného pohybu, tak aby se kutálel po vodorovné podložce v přímém směru a sleduje se o kolik stupňů se míč odchýlil od své původní rovné dráhy. Tento test podstupují pouze míče určené pro futsal. Míče FIFA Quality se mohou odchýlit o maximálně 7,5° a míče FIFA Quality Pro o maximálně 5°.

Nevíte si rady jaký míč zvolit? Přečtěte si jak vybrat fotbalový míč.