Jak správně držet badmintonovou raketu


2 minut čtení

V novém videoseriálu vám trenér badmintonu Michal Světnička ukáže nejčastější badmintonové chyby, které děláte na kurtech.

Každou chybu vám předvede a poradí, jak se jí zbavit.

Správné držení rakety

 

Jednou z nejčastějších chyb, se kterou se na kurtech setkávám, je špatný úchop rakety. Nedržte raketu na plácačku, protože tak nezahrajete údery z levé části kurtu. Nemějte ani napnutý ukazovák. S ním nedokážete správně švihnout a hrozí, že si ukazováček zlomíte. Pro začátek vám budou stačit 2 základní držení. A to forehandové a backhandové.

Forehandové držení

Raketu do forehandu dostanete správně tak, že přiložíte dlaň z boku rakety na výplet, sjedete dolů k držátku a to chytíte, jako byste někomu podávali ruku.

Při správném držení tak ze svého pohledu vidíte rám rakety, ne výplet a palec s ukazováčkem tvoří na držátku písmeno V. Raketu držte uvolněně uprostřed držátka - ne moc nízko ani vysoko.

Forhendem zahrají praváci většinu úderů napravo od těla a ze shora. Leváci zase forehandem zahrají údery nalevo od těla. Forehandové držení využijete také v zadní části kurtu, při smečích, výhozech a kraťasech na síti.

Backhandové držení

Do backhandového držení se dostanete tak, že raketu z forhandového držení otočíte v prstech o 90°. Palec tak máte naproti ostatním prstům na širší straně držátka. Backhandem hrají praváci údery nalevo od těla a na síti, leváci pak údery napravo od těla.

Využijete ho taky při plochých úderech, nebo-li drajvech a stejně jako forehand při výhozech a kraťasech na síti. Správné držení rakety je základním kamenem celé hry. Cvičte správný úchop, zafixujte si ho a zkoušejte si otáčení rakety z forehandu na bekhend a zpět. V dalším díle se podíváme na nejčastější chyby v postoji při hře.